Wykład o Słowacji dla bibliotekarzy z Lublina - Słowacystka

22.09.2022

Wykład o Słowacji dla bibliotekarzy z Lublina

 

Wygłosiłam wykład o historii, literaturze i życiu codziennym na Słowacji dla bibliotekarzy, którzy w ramach programu Erasmus+ wyjechali obserwować pracę koszyckich bibliotek.


We wrześniu zostałam poproszona o wygłoszenie wykładu na temat historii, kultury, życia codziennego Słowacji dla grupy bibliotekarzy Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Bibliotekarze z Lublina pod koniec września w ramach projektu Erasmus+ pojechali na 5 dni na tzw. job shadowing do Koszyc.  

 

Gwoli wyjaśnienia job shadowing to tzw. staż towarzyszący, w ramach którego proces uczenia się oraz poznawania nowego środowiska pracy przebiega wyłącznie poprzez obserwację. Zatem „moi” bibliotekarze pojechali do Koszyc obserwować, jak się pracuje w tamtejszych oddziałach bibliotecznych.

Oczywiście zgodziłam się, bo kto ma mówić o Słowacji jak nie ja? 😉

 

Mój wykład o Słowacji składał się z kilku części:

 

W pierwszej części opowiedziałam o historii Słowacji. 

Zaczęłam od Słowian, by przez historię o Cyrylu i Metodym przejść do utraty państwowości. Poprzez opowieść o ojcach narodu słowackiego i ich próbach odrodzenia narodowego dotarłam do okresu wojennego. Następnie opisałam m.in. Słowackie Powstanie Narodowe oraz udział Słowaków w Powstaniu Warszawskim. Na koniec przez dzieje Czechosłowacji dotarłam do ostatnich ważnych wydarzeń na Słowacji.

 

Druga część została poświęcona literaturze słowackiej.

Tutaj moi słuchacze mogli się dowiedzieć o tym, jak zmieniała się literatura słowacka i język, w którym była pisana. Tutaj zaznajomiłam słuchaczy z najważniejszymi i najbardziej popularnymi autorami literatury słowackiej. Nie zabrakło tutaj wzmianek o Pavlu Országu Hviezdoslavie czy najdłuższym na świecie wierszu miłosnym. Oczywiście wspomniałam także o tych bardziej współczesnych słowackich autorach.


W trzeciej części mówiłam o Koszycach.

Najpierw było o historii miasta, a następnie o najważniejszych zabytkach w mieście. Tutaj  opowiedziałam także o najstarszym maratonie ulicznym w Europie i Sandorze Maraiu, wybitnym węgierskim pisarzu, który urodził się w Koszycach.


Czwarta część to informacje o tym, jak Słowacja poradziła sobie z koronawirusem i obowiązujących obostrzeniach na Słowacji. O systemie kaucyjnym i systemie zaokrąglania sum na rachunkach oraz o świętach na Słowacji.

 

Ostatnia część to informacje o alfabecie i języku słowackim. Z racji tego, że wizyta w Koszycach miała odbywać się w języku angielskim i ewentualnie polskim skupiłam się tylko na tzw. fałszywych przyjaciołach, o których co jakiś czas piszę na moim Instagramie, gdzie Was zapraszam.


To już kolejny wykład, jaki miałam przyjemność poprowadzić. Mam nadzieję, że nie ostatni.

 

Jeśli jesteś zainteresowany takim lub podobnym wykładem o Słowacji. Napisz do mnie!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomymBrak komentarzy: