Słowacki rząd upada. W kolejce prokremlowscy mafiosi [tekst w Krytyce Politycznej] - Słowacystka

8.09.2022

Słowacki rząd upada. W kolejce prokremlowscy mafiosi [tekst w Krytyce Politycznej]

 

okładka posta o upadku słowackiego rządu

Na portalu Krytyka Polityczna ukazał się mój kolejny tekst. Tym razem piszę o upadku koalicji rządzącej i możliwych scenariuszach, jakie ma przed sobą mniejszościowy rząd Eduarda Hegera.


W artykule przeczytacie m.in. o:

  • pierwszym kryzysie w koalicji wywołanym samowolką Igora Matoviča, który postanowił zakupić szczepionkę Spotnik V, bez porozumienia z resztą rządu i wbrew zaleceniom ekspertów.
  • drugim kryzysie w koalicji wywołanym... samowolką Igora Matoviča, który postanowił za wszelką cenę „przepchnąć” przez parlament swoją ustawę okrzykniętą prorodzinną i antyinflacyjną. Co też mu się udało wbrew części koalicji, wetu prezydentki i za poparciem faszystów.
  • długiej rządowej telenoweli, która w efekcie wepchnęła część wyborców partii rządzącej w ramiona niemal nieobecnego w mediach byłego premiera Petera Pellegriniego (obecnie HLAS, wcześniej Smer) oraz oskarżonego o stworzenie i prowadzenie grupy przestępczej byłego trzykrotnego premiera Roberta Fico (Smer), który coraz chętniej spogląda na wschód.
  • o możliwych scenariuszach, jakie ma przed sobą mniejszościowy rząd Eduarda Hegera.
  • o zagrożeniu dla słowackiej praworządności i sprawiedliwości oraz o zagrożeniu dla Ukrainy, jakie niesie ze sobą powrót skorumpowanego Ficy do władzy.

 

Przeczytaj cały artykuł na stronie Krytyki Politycznej

 Co teraz?

Rząd Eduarda Hegera jest mniejszościowy, ma 70 głosów w parlamencie. Opozycja łącznie ma 78 głosów. Opozycja może przejąć kontrolę nad parlamentem. Zatem rząd może zostać obalony przez jeden, jedyny wniosek. A partia SaS nie wyklucza, że złoży wniosek o odwołanie Matoviča z funkcji ministra finansów. 

 

Takie działanie, ale także inne narzędzia w rękach wzmocnionej opozycji, mogą jeszcze bardziej przybliżyć osłabioną trójkoalicję do jej końca.

 

Choć Sulík publicznie stwierdził, że SaS rozważy powrót do rządu, jeśli nie będzie w nim Matoviča, to taka możliwość wydaje się mało prawdopodobna.


Quo vadis, Słowacjo?


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: