Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 1.12.2021] - Słowacystka

15.10.2021

Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 1.12.2021]

Od 1.12 na Słowacji zaczną obowiązywać nowe warunki wjazdu do kraju. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wariantu delta wprowadzono nowe obostrzenia i kontrole na granicach.

 


Warunki wjazdu na terytorium Słowacji po 1 grudnia

 

Podział nie ze względu na kraj, ale na szczepienie


Stary semafor turystyczny (obowiązujący od 31 maja do 8 lipca) dzielił kraje według panującej tam sytuacji epidemicznej na zielone, czerwone i czarne. Nowy semafor nie dzieli już krajów, ale ludzi.


Od 10 października, aby wjechać bez kwarantanny na Słowację, należy być w pełni zaszczepionym. Słowacy pod tym pojęciem rozumieją:

 • osoby zaszczepione dwudawkową szczepionką, przy czym musi minąć 14 dni od podania 2 dawki,
 • osoby zaszczepione preparatem jednodawkowym, przy czy upłynęło 21 dni od podania szczepionki,
 • ozdrowieńców, którzy zostali zaszczepieni 1 dawką szczepionki, jeśli ta została podana w ciągu 180 dni, przy czym musi minąć 14 dni od podania tej 1 dawki.
 
 
Oprócz unijnego paszportu COVIDowego przy wjeździe na terytorium Republiki Słowackiej można również pokazać zaświadczenia z innych krajów. Warunkiem jest, aby potwierdzenie szczepienia było w języku słowackim, czeskim lub angielskim.

 

Według słowackich przepisów szczepienia te ważne są 1 rok.

 

Każda osoba, która jest starsza niż 12 lat i 2 miesiące i która wjedzie na terytorium Republiki Słowackiej, musi tak jak dotychczas zarejestrować się na stronie http://korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/]. Z obowiązku rejestracji zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby przejeżdżające przez terytorium Słowacji (warunki tranzytu zostały podane poniżej). 

Konieczna jest rejestracja za każdym razem, gdy wjeżdżasz na terytorium Republiki Słowackiej. 

Z obowiązku rejestracji za każdym wjazdem zwolnione są osoby:

 • w pełni zaszczepione, których pierwsza rejestracja w formularzu jest ważna przez kolejne 6 miesięcy
 • osoby w wieku do 12 lat i 2 miesięcy są zwolnione z rejestracji

 

Przy wjeździe na teren Słowacji osoby zaszczepione muszą pokazać zaświadczenie o szczepieniu oraz potwierdzenie wypełnienia formularze ehrancia.

 

Zmiany od 1 grudnia ze względu na omikron

 

Słowacja zmienia warunki wjazdu dla osób, które odwiedziły w ciągu ostatnich 14 dni: RPA, Botswana, Namibia, Lesotho, Eswatini, Mozambik, Zimbabwe, Izrael, Hongkong, Seszele.

Dla tych osób nie ma wyjątków, muszą poddać się kwarantannie bez względu na szczepienie.

W przypadku przebiegu bezobjawowego kwarantanna kończy się:

 • bez testu po ukończeniu 14 dnia kwarantanny po wjeździe na terytorium Słowacji,
 • w przypadku testu po otrzymaniu dwóch negatywnych wyników testu PCR, pierwsze badanie można wykonać nie wcześniej niż 1dnia po przybyciu na teren Słowacji, a drugi 8 dnia po przyjeździe,
 • dzieci w wieku poniżej 12 i dwóch miesięcy nie muszą być testowane, ich kwarantanna kończy się w tym samym czasie co inne osoby w tym samym gospodarstwie domowym.


Powyższe warunki mają zastosowanie tylko wtedy, gdy nie występują żadne objawy COVID-19. Jeśli się pojawią, o zakończeniu kwarantanny zadecyduje lekarz.

Kwarantanna jest obowiązkowa także dla innych mieszkańców gospodarstwa domowego, bez względu na szczepienie.


Niezaszczepionych czeka kwarantanna

 

Do osób nieszczepionych będą obowiązywać znacznie surowsze przepisy niż poprzednio. Takie osoby muszą wypełnić formularz na stronie korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/] i przystąpić do obowiązkowej 10-dniowej kwarantanny, którą mogą skrócić negatywnym testem PCR, który można wykonać najwcześniej 5 dnia po przyjeździe z zagranicy. Test opłacany jest przez Słowację i zamawia się go przy okazji wypełniania formularza e-hranica.

Nieszczepione dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia podlegają takim samym warunkom wjazdu jak ich rodzice.

 

Dotychczasowy podział państw na kolory pozostaje jedynie jako sugestia do przemyślenia podróży do danego państwa.


Tranzyt


 
Tranzyt przez Słowację jest dopuszczony, warunkiem jest to, że nie może trwać więcej niż 8 godzin i dopuszczalna jest przerwa jedynie na tankowanie. W tym przypadku nie trzeba wypełniać formularzy, ani udokumentować szczepień/testów.

Słowacy wyznaczyli korytarze tranzytowe, po których należy się poruszać w drodze do innego kraju.
Wyznaczone korytarze tranzytowe

Korytarze tranzytowe z Polski do Austrii/Węgier
 • przejście graniczne Chyżne  - Trstená, Dolný Kubín, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
 • przejście graniczne Chyżne - Trstená, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, przejście graniczne Šahy – Parassapuszta.
 • przejście graniczne Zwardoń - Skalité, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
 • przejście graniczne Barwinek - Vyšný Komárnik, Svidník, Giraltovce, Prešov, Košice, przejście graniczne Milhosť – Tornyosnémeti.
 

Mam nadzieję, że pomogłam! W przypadku pytań piszcie śmiało!

 

Zasady sanitarne obowiązujące na Słowacji znajdziecie tutaj!

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

5 komentarzy:

 1. Dzień dobry,
  Mam pytanie w sprawie obostrzeń, a dokładnie masek - jakie są wymagane na Słowacji? "Zwykle", czy tylko FPP2 i wyżej? Szukałem trochę po sieci, ale nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną wystarczy zwykła maseczka, jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń i poszczególne powiaty zmienią swój kolor w tzw. Covid Automacie to będą wprowadzane środki wyższej ochrony.

   Usuń
 2. Warto dodać, że korytarze tranzytowe nie dotyczą zaszczepionych i z e-hranicą, bo ludziom często się wydaje, że jak jadą np. na Węgry, to muszą się trzymać konkretnej trasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. W nowym formularzu nie uwzględniają pobytu jednodniowego. I co z tym fantem zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten formularz nigdy nie był przyjazny dla turystów i nie przewidywał krótkich przyjazdów. Proszę wpisać adres parkingu na którym zostawicie auto/miejsca w którym będziecie spędzać czas/jeść. Innego wyjścia nie ma.

   Usuń