Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 02.08.2021] - Słowacystka

01.08.2021

Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 02.08.2021]

Od 2 sierpnia na Słowacji zaczną obowiązywać nowe warunki wjazdu do kraju. W obawie przed rozprzestrzenianiem się wariantu delta wprowadzono nowe obostrzenia i kontrole na granicach.

 

Pierwotnie chciałam edytować warunki wjazdu na Słowację opisane w poprzednim poście Słowacja otwiera się na zagranicznych turystów, ale w tym wypadku raczej trzeba by zmienić tytuł postu na Słowacja ogranicza wjazdy turystyczne. Niestety, tak diametralną zmianę zasad wjazdu ma z jednej strony na swoim sumieniu rozprzestrzeniający się wariant delta (indyjska mutacja) koronawirusa i obawa słowackich władz o i tak już przeciążone szpitale. Z drugiej strony zaś, niesubordynowani turyści, którzy wjeżdżając na teren Słowacji nie dopełniali formalności.


Sama zresztą widziałam na Instagramie zdjęcia wielu osób, które przy okazji wyjazdu do Zakopanego wybierały się na Słowację. Gdy pytałam o to, czy wypełnili formularze, słyszałam: Ale my tylko na chwilkę; Ojej, a to trzeba? i najczęściej powtarzana pieśń na tej zdartej płycie: Przecież nikt na granicy nie stoi

 

No to teraz już będzie stał...


Nowy semafor na granicach

 

Słowacki rząd uchwalił także nowy semafor dotyczący kontroli na granicach, który wchodzi w życie 5 lipca 2021.

 • I stopień (faza zielona) - policja będzie monitorować granicę, kontrole będą wyrywkowe. Policja będzie wykonywać kontrole w ramach swoich normalnych obowiązków.
 • II stopień (faza pomarańczowa) - większość osób wjeżdżających na terytorium Republiki Słowackiej będzie kontrolowana. Czas kontroli będzie ściśle określony w zależności od kategorii przejścia granicznego.
 • III stopień (faza czarna) - każda osoba na granicy będzie kontrolowana. Kontrole będą przeprowadzane 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu.

 

Kontrole na granicach mogą być przeprowadzane przy wsparciu wojska.

 

Od 5 lipca wprowadzony zostaje II stopień kontroli na granicach i pomimo wcześniejszych zawirowań, od 9 lipca otwarte pozostają wszystkie przejścia graniczne.

 


Warunki wjazdu na terytorium Słowacji po 2 sierpnia

 

Podział nie ze względu na kraj, ale na szczepienie


Stary semafor turystyczny (obowiązujący od 31 maja do 8 lipca) dzielił kraje według panującej tam sytuacji epidemicznej na zielone, czerwone i czarne. Nowy semafor nie dzieli już krajów, ale ludzi.


Od 2 sierpnia, aby wjechać bez kwarantanny na Słowację, należy być w pełni zaszczepionym. Słowacy pod tym pojęciem rozumieją:

 • osoby zaszczepione dwudawkową szczepionką, przy czym musi minąć 14 dni od podania 2 dawki,
 • osoby zaszczepione preparatem jednodawkowym, przy czy upłynęło 21 dni od podania szczepionki,
 • ozdrowieńców zaszczepionych 1 dawką szczepionki, pod warunkiem, że szczepionka została podana w ciągu 180 dni od wyzdrowienia.
 
 
Oprócz unijnego paszportu COVIDowego przy wjeździe na terytorium Republiki Słowackiej można również pokazać zaświadczenia z innych krajów. Warunkiem jest, aby potwierdzenie szczepienia było w języku słowackim, czeskim lub angielskim.

 

Według słowackich przepisów szczepienia te ważne są 1 rok.

 

Każda osoba, która wjedzie na terytorium Republiki Słowackiej od 2 sierpnia 2021 r., musi tak jak dotychczas zarejestrować się na stronie http://korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/]. Z obowiązku rejestracji zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby przejeżdżające przez terytorium Słowacji (warunki tranzytu zostały podane poniżej).

 

Konieczna jest rejestracja za każdym razem, gdy wjeżdżasz na terytorium Republiki Słowackiej. 

 

Z obowiązku rejestracji za każdym wjazdem zwolnione są osoby:

 • w pełni zaszczepione, których pierwsza rejestracja w formularzu jest ważna przez kolejne 6 miesięcy
 • osoby w wieku od 12 do 18 lat, dla których pierwsza rejestracja w formularzu ważna jest do 9 sierpnia 
 • osoby wyjeżdżające na diagnostykę lub leczenie, dla których pierwsza rejestracja w systemie jest ważna 1 tydzień 

 

Przy wjeździe na teren Słowacji osoby zaszczepione muszą pokazać zaświadczenie o szczepieniu oraz potwierdzenie wypełnienia formularze ehrancia.


Niezaszczepionych czeka kwarantanna

 

Do osób nieszczepionych będą obowiązywać znacznie surowsze przepisy niż poprzednio. Takie osoby muszą wypełnić formularz na stronie korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/] i przystąpić do obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny, którą mogą skrócić negatywnym testem PCR, który można wykonać najwcześniej 5 dnia po przyjeździe z zagranicy. Test opłacany jest przez Słowację i zamawia się go przy okazji wypełniania formularza e-hranica.

Nieszczepione dzieci poniżej 12 roku życia podlegają takim samym warunkom wjazdu jak ich rodzice.

Do 8 sierpnia nieszczepione dzieci w wieku od 12 do 18 lat podlegają takim samym warunkom kwarantanny jak ich rodzice, pod warunkiem, że zostały zaszczepione przynajmniej pierwszą dawką. Po 9 sierpnia obowiązywać będą nowe przepisy, na mocy których dzieci w wieku 12-18 lat będą traktowane tak jak dorośli w zależności od tego, czy są szczepione, czy nie.

 

Dotychczasowy podział państw na kolory pozostaje jedynie jako sugestia do przemyślenia podróży do danego państwa.


Tranzyt


 
Tranzyt przez Słowację jest dopuszczony, warunkiem jest to, że nie może trwać więcej niż 8 godzin i dopuszczalna jest przerwa jedynie na tankowanie. W tym przypadku nie trzeba wypełniać formularzy, ani udokumentować szczepień/testów.

Słowacy wyznaczyli korytarze tranzytowe, po których należy się poruszać w drodze do innego kraju.
Wyznaczone korytarze tranzytowe

Korytarze tranzytowe z Polski do Austrii/Węgier
 • przejście graniczne Chyżne  - Trstená, Dolný Kubín, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
 • przejście graniczne Chyżne - Trstená, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, przejście graniczne Šahy – Parassapuszta.
 • przejście graniczne Zwardoń - Skalité, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
 • przejście graniczne Barwinek - Vyšný Komárnik, Svidník, Giraltovce, Prešov, Košice, przejście graniczne Milhosť – Tornyosnémeti.
 

Mam nadzieję, że pomogłam! W przypadku pytań piszcie śmiało!

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

3 komentarze:

 1. Dzień dobry,
  Mam pytanie w sprawie obostrzeń, a dokładnie masek - jakie są wymagane na Słowacji? "Zwykle", czy tylko FPP2 i wyżej? Szukałem trochę po sieci, ale nie mogę nigdzie znaleźć konkretnej informacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na chwilę obecną wystarczy zwykła maseczka, jeśli dojdzie do wzrostu zakażeń i poszczególne powiaty zmienią swój kolor w tzw. Covid Automacie to będą wprowadzane środki wyższej ochrony.

   Usuń
 2. Warto dodać, że korytarze tranzytowe nie dotyczą zaszczepionych i z e-hranicą, bo ludziom często się wydaje, że jak jadą np. na Węgry, to muszą się trzymać konkretnej trasy.

  OdpowiedzUsuń