Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 6.04.2022] - Słowacystka

4.04.2022

Nowe warunki wjazdu na Słowację [od 6.04.2022]

Od 6.04 na Słowacji zaczną obowiązywać nowe warunki wjazdu do kraju. Zobacz na jakich warunkach możesz wjechać na Słowację.

 

UWAGA!!
Od 6 kwietnia 2022 Słowacja zmienia zasady wjazdu.


Zniesiony zostaje obowiązek rejestracji w systemie eHranica dla osób przyjeżdżających z zagranicy oraz obowiązek poddania się kwarantannie, w przypadku braku szczepienia, nieważnego paszportu covidowego itd. 
 
Oznacza to koniec z ograniczeniem wjazdu na Słowację. Od 6 kwietnia możliwy jest wjazd na Słowację bez szczepienia. Wracamy do normalności!
 
Od 21 kwietnia 2022 na Słowacji zniesiony jest obowiązek noszenia maseczek filtrujących FFP2 i FFP3 (nie maseczek jednorazowych czy materiałowych). Wyjątkiem są jedynie szpitale i domy opieki społecznej, domy spokojnej starości.

 

Zasady ważne do 6 kwietnia:


Aby wjechać bez kwarantanny na Słowację, należy być w pełni zaszczepionym. Słowacy pod tym pojęciem rozumieją:

  • osoby zaszczepione dwudawkową szczepionką, przy czym musi minąć 14 dni od podania 2 dawki,
  • osoby zaszczepione preparatem jednodawkowym, przy czy upłynęło 21 dni od podania szczepionki,
  • ozdrowieńców, którzy zostali zaszczepieni 1 dawką szczepionki, jeśli ta została podana w ciągu 180 dni, przy czym musi minąć 14 dni od podania tej 1 dawki.
 
 
Oprócz unijnego paszportu COVIDowego przy wjeździe na terytorium Republiki Słowackiej można również pokazać zaświadczenia z innych krajów. Warunkiem jest, aby potwierdzenie szczepienia było w języku angielskim.

 

Według słowackich przepisów szczepienia te ważne są 9 miesięcy (270 dni) licząc od dnia podania ostatniej dawki.

 

Każda osoba, która jest starsza niż 12 lat i 2 miesiące i która wjedzie na terytorium Republiki Słowackiej, musi tak jak dotychczas zarejestrować się na stronie http://korona.gov.sk/ ica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/]. Z obowiązku rejestracji zwolnione są dzieci poniżej 12 roku życia oraz osoby przejeżdżające przez terytorium Słowacji (warunki tranzytu zostały podane poniżej).  Formularz osób zaszczepionych ważny jest 6 miesięcy.

Konieczna jest rejestracja za każdym razem, gdy wjeżdżasz na terytorium Republiki Słowackiej. 

Z obowiązku rejestracji za każdym wjazdem zwolnione są osoby:

  • w pełni zaszczepione, których pierwsza rejestracja w formularzu jest ważna przez kolejne 6 miesięcy
  • osoby w wieku do 12 lat i 2 miesięcy są zwolnione z rejestracji

 

Przy wjeździe na teren Słowacji osoby zaszczepione muszą pokazać zaświadczenie o szczepieniu oraz potwierdzenie wypełnienia formularze ehranica.

 

Nie wiesz jak wypełnić formularz ehranica? Zajrzyj do tego posta.

 

Niezaszczepionych czeka kwarantanna

 

Takie osoby muszą wypełnić formularz na stronie korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/, przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/] i przystąpić do obowiązkowej 5-dniowej kwarantanny. Kwarantannę można skrócić uzyskaniem negatywnego wyniku testu PCR, który można wykonać zaraz po przyjeździe na Słowację. Test opłacany jest przez Słowację i zamawia się go przy okazji wypełniania formularza e-hranica. Osoby niezaszczepione muszą formularz wypełniać za każdym razem, gdy chcą wjechać na Slowację.

Nieszczepione dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia podlegają takim samym warunkom wjazdu jak ich rodzice.


Tranzyt


 
Przejazd przez Słowację jest dopuszczony, warunkiem jest to, że nie może trwać więcej niż 8 godzin i dopuszczalna jest przerwa jedynie na tankowanie. W tym przypadku nie trzeba wypełniać formularzy, ani udokumentować szczepień/testów.

Słowacy wyznaczyli korytarze tranzytowe, po których należy się poruszać w drodze do innego kraju.
Wyznaczone korytarze tranzytowe

Korytarze tranzytowe z Polski do Austrii/Węgier
  • przejście graniczne Chyżne  - Trstená, Dolný Kubín, Martin, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
  • przejście graniczne Chyżne - Trstená, Dolný Kubín, Ružomberok, Banská Bystrica, Zvolen, przejście graniczne Šahy – Parassapuszta.
  • przejście graniczne Zwardoń - Skalité, Čadca, Kysucké Nové Mesto, Žilina, Nové Mesto nad Váhom, Bratislava, przejście graniczne (Bratislava -Jarovce – Kittsee/ Čunovo – Rajka).
  • przejście graniczne Barwinek - Vyšný Komárnik, Svidník, Giraltovce, Prešov, Košice, przejście graniczne Milhosť – Tornyosnémeti.
 

Mam nadzieję, że pomogłam! W przypadku pytań piszcie śmiało!

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym