Kultura słowacka na wyciągnięcie ręki - Słowacystka

10.04.2020

Kultura słowacka na wyciągnięcie ręki

Za nami miesiąc siedzenia w domu a ja mam poczucie, że przymusowo siedzimy w domach już co najmniej z rok. Przygotowałam dla Was garść informacji o słowackiej kulturze dostępnej online.

Dziwne i trudne czasy nastały, ale żeby kreatywnie spędzić czas wolny, którego mamy pod dostatkiem przygotowałam dla Was mały przegląd kultury słowackiej dostępnej online. Większość rzeczy na tej liście jest bezpłatna, z drugiej strony, zwłaszcza w tym trudnym okresie, chyba warto wspierać kulturę i dać jej szansę na przeżycie. Bo tak naprawdę, bez kultury nie potrafimy żyć.

Literatura


Po polsku


Wydawnictwo Stara Szkoła w ramach prezentu wielkanocnego udostępniła za darmo w serwisie woblink opowiadanie Samotność Jozefa Kariki. Autora chyba nie trzeba już Wam przedstawiać, ale gdybyście przegapili moje recenzje, to zajrzyjcie tu: Szczelina, Ciemność. Pozostałe ebooki słowackiego autora są przecenione.

Oczywiście polecam Wam także zajrzeć na blog do moich recenzji. Na najpopularniejszych serwisach sprzedających ebooki znajdziecie sporo propozycji z literatury słowackiej (także te, o których jeszcze nie pisałam😉).

Nowością na polskim rynku wydawniczym jest druga część przygód Gerdy - Gerda. Opowieść o morzu i odwadze. To pięknie ilustrowana książka dla dzieci o przygodach wielorybów. Autorem ilustracji jest Adrián Macho. O pierwszej części pisałam przy okazji słowackiego prezentownika.

Na stronie kwartalnika „Przekrój” dostępny w całości jest wywiad z Ivanem Štrpką, jednym z członków grupy poetyckiej Osamelí bežci (Samotni biegacze). [Więcej o poecie i jego twórczości przeczytacie w poście o jego najnowszym tomie poezji Ciemne miejsca]. Dostępne jest także opowiadanie Juraja Kovačíka W kinie panoramicznym.

Jeśli macie chęć na odrobinę poezji to zajrzyjcie do posta o akcji Wiersze w mieście.

Po słowacku


Zlatyfond to zbiór klasycznych dzieł literatury w wersji cyfrowej. W tej bogatej bibliotece znajdziecie m.in. baśnie Hansa Christiana Andersena, Zbrodnię i karę Dostojewskiego, Skąpca Moliera. Ze słowackiej literatury są działa m.in. Jozefa Bajzy, Jána Botto, Ľudovíta Štúra, czy Andreja Sládkoviča. Dla miłośników literatury czeskiej w oryginale są utwory Karela i Josefa Čapków oraz Jaroslava Haška.

Erik Šimšík, którego zapewne już znacie postu o ubiegłorocznej edycji festiwalu Miesiąc Spotkań Autorskich, udostępnił cały swój zbiór nowel Hegemónia („Hegemonia”, 2014), który składa się z 3 nowel Dávaj pozor na obličky, Malasaňa i Hegemónia.

Ostatni numer czasopisma literackiego „Rozum” dostępny jest za darmo w formie elektronicznej. W numerze znajduje się m.in. wspomnienie Pavla Vilikovskiego oraz wywiad z Peterem Balkiem na temat jego najnowszej powieści Østrov. Magazyn ściągniecie tutaj.

A może trochę poezji? Na Facebooku ostatnio odbył się słowacko-czeski e-festiwal poetycki Básne/ě v karanténe. Linki do filmów znajdziecie w jednym miejscu.

Koloman Kertész Bagala, czyli człowiek-wydawnictwo, który od wielu lat organizuje konkurs na opowiadanie Poviedka, prowadzi portal audiopoviedky.sk, na którym zgodnie z jego nazwą znajdziecie opowiadania w wersji audio. Głosów do nagrań użyczają znani aktorzy jak np. Henrieta Mičkovicová, Alexander Bárta, Milan Kňažko, Emília Vášáryová czy Richard Stanke. Obecnie na stronie znajdują się 102 opowiadania, wśród autorów znajduje się m.in. Peter Balko, Pavol Rankov, Dušan Mitana, Ivana Dobrakovová, Monika Kompaníková, Václav Kostelanski czy Peter Pišťanek. Nowe opowiadania pojawiają się w każdą sobotę. Za 5,9 eur możecie wykupić dostęp na pół roku, a teraz w ramach korona-promocji dostaniecie kolejne pół roku gratis. Za darmo na stronie możecie posłuchać fragmentów i wtedy przekonacie się, czy warto zainwestować w abonament.

Za darmo, ale za to we fragmentach można na kanale YouTube księgarni Martinus posłuchać audiobooka Pies Baskervillów.

Aktor Juraj Kemka o 21:00 na swoim instagramie czyta felietony Júliusa Satinskiego Moji milí Slováci, są to nieraz do bólu szczere listy autora do własnego narodu, które napisane zostały tuż po aksamitnej rewolucji.


Bajki dla dzieci:

- aktor Robert Roth, czyta bajki dla dziennika SME,
- aktorka Zuzana Fialová, codziennie o 19:30 na swoim instgramie robi live, po wszystkich częściach Pippi, obecnie czytana jest Ronja córka zbójnika,
- księgarnia Martinus na swoim kanale youtube codziennie udostępnia filmy z serii Prečítam ti rozprávku.

Magazyn literacki dla dzieciSlniečko ma większość numerów w wersji online - link do archiwum.

Teatr


Słowacki Teatr Narodowy (SND) w tym roku świętuje 100-lecie, jednak koronawirus nieco pokrzyżował plany świętowania, dlatego teatr przeniósł się do internetu. Na specjalnie stworzonej stronie znajdziemy takie działy jak: Rozcvička s baletom (Rozgrzewka z baletem), Rozprávky s činohrou (bajki dla dzieci czytane przez aktorów), Káva s činohrou (krótkie filmy z poezją, tak akurat do kawy), Podcasty s Miriam Kičiňovou (tu znajdziecie dramaturgiczne wprowadzenia do spektakli), Maturita s činohrou (w tym dziale znajdują się całe spektakle - po pewnym czasie znikają!, i filmy z serii Słowackie ósemki - o ważnych wydarzeniach w dziejach Słowacji i teatru słowackiego), Malá denná hudba (filmy prosto z domów członków orkiestry Opery SND).


Divadlo Jonáša Záborskiego z Preszowa znane jest przede wszystkim ze świetnych autorskich musicali, dlatego na YT nie zabrakło musicalu o Sherlocku Holmesowi, czy Marii Antoninie, wśród przedstawień m.in. Skąpiec czy Seňora - spektakl inspirowany życiorysem Fridy Kahlo. Na kanale preszowskiego teatru są dostępne także przedstawienia dla dzieci, np.: Śpiąca królewna, Kopciuszek czy Czerwony kapturek.

Divadlo Andreja Bagara ma poniedziałki z komedią. W poniedziałki po 17:00 teatr dodaje na swój kanał YouTube wideo ze spektaklu (uwaga! komedie są dostępne tylko przez tydzień i potem znikają). Teatr z Nitry ma też na swoim kanale czytania bajek dla dzieci, te nie są wymazywane.

Babkarantena, czyli kwarantanna z teatrem lalek z Żyliny.

Filmy po polsku


Na Netflixie znajduje się film Sklep przy głównej ulicy oraz Czerwony Kapitan z Maciejem Stuhrem w roli detektywa Krauza.


Na YouTube dystrybutora filmów Kino Świat VOD jest za darmo dostępny film Bitwa Czarownic (Spiknutie). Opisywany przez dystrybutora jako horror, no cóż... mi osobiście bardziej przypomina typową czechosłowacką baśń.

Po słowacki i ew. z angielskimi napisami można zobaczyć dwa filmy dokumentalne. Pierwszy z nich Ostatni autoportret Marka Kuboša był prezentowany na ubiegłorocznym festiwalu Kino na Granicy. Drugi dokument to film Oprzyj drabinę o niebo Jany Ševčíkovej. Oba filmy można obejrzeć za darmo za udostępnienie lub od razu płacąc 2.5 eur.

No i to by było tyle z oficjalnych źródeł. Jeśli jednak Wam mało to „poszukajcie w internecie” jeszcze takich filmów jak: Słoneczne miasto, Niebo piekło ziemia, Miejski serwis randkowy, czy Pokój w duszy. A dla tych, co chcą się pośmiać, za pewne zainteresuje prześmiewczy serial Horná Dolná, który w Polsce pod nazwą Górka Dolna nadawała swego czasu telewizja Puls.


Koncerty


Jeden ze słowackich operatorów komórkowych na swoim Facebooku dodaje koncerty nagrywane bez publiczności. Do tej pory koncerty zagrał zespół Smola a Hrušky, Komajota oraz Marián Čekovský.


W niedzielę 12 kwietnia o 20:00 swój online koncert zagra Katarína Máliková. Koncert będzie do obejrzenia na jej profilu na Facebooku. Chętne osoby mogą kupić bilet cegiełkę, który wspiera projekt abykulturazila, który wspiera słowacką kulturę w tym trudnym czasie. Na stronie projektu znajdziecie także inne koncerty, które odbędą się w najbliższym czasie.

Dla wielbicieli muzyki poważnej online dostępne są koncerty Słowackiej Filharmonii.

Galerie i muzea


Słowacka Galeria Narodowa (Slovenská národná galéria) na czas pandemii zmieniła swoją nazwę na Słowacką Galerię Zastępczą (Slovenská náhradná galéria). Wraz z innymi słowackimi galeriami i muzeami od dłuższego czasu rozwija stronę Webumenia, gdzie obecnie znajduje się133 465 zdigitalizowanych dzieł.

Bardzo ciekawa (i ideowo podobna do webuumenia) jest także projekt Slovakiana - jest to baza zawierająca zdigitalizowane zbiory obiektów kultury ze słowackich muzeów, galerii, bibliotek itp.

Kunsthalle Bratislava znana także pod nazwą Dom umenia stworzył bazę współczesnej słowackiej sztuki wizualnej.

Wirtualne wystawy ma na swojej stronie także Tatrzańska Galeria z Popradu.


To by było na tyle, a przynajmniej na razie. 

Jak znajdę jeszcze coś wartego uwagi, to na pewno dodam to do tego postu. 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: