Co ukrywa ciemność? - „Ciemność” Jozefa Kariki [zapowiedź] - Słowacystka

8.02.2020

Co ukrywa ciemność? - „Ciemność” Jozefa Kariki [zapowiedź]

Jozef Karika wraca! A wraz z nim wraca trzymająca w napięciu historia. 10 lutego w całej Polsce zapanuje „Ciemność”. Książka ukazuje się pod moim patronatem medialnym.

Karika jest już dobrze znany w Polsce wśród miłośników zagadkowych i trzymających w napięciu historii. Jego polskie przekłady książek Strach i Szczelina podbiły serca czytelników i długo zajmowały listy bestsellerów. Ba, Szczelina, opowiadająca o tajemniczych zaginięciach w pogórzu Trybecz, rok po premierze dalej znajduje się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się ebooków na portalu woblink a w 2019 roku zdobyła trzecie miejsce w plebiscycie portalu Lubimy Czytać na Książkę Roku w kategorii Horror.

Ciemność (Tma) to drugi mrocznych thriller autorstwa Jozefa Kariki, który na słowackich półkach księgarskich pojawił się w 2015 roku. Książka cieszyła się wielką popularnością wśród czytelników, dlatego też Jozef Karika w 2018 roku odebrał nagrodę Złota Książka, którą swoim autorom przyznaje wydawnictwo Ikar za ponad 150 000 sprzedanych egzemplarzy.

Nadchodzi ciemność


Scenarzysta serialowy postanawia spędzić Boże Narodzenie w górskiej chacie, by uciec od problemów w domu i w pracy. Jedno pozornie niegroźne zdarzenie zmienia jego pobyt w cyklon porywający głównego bohatera i czytelników!

Tym razem zamiast fragmentu mam dla Was opinie znanych blogerów książkowych:

„Jozef Karika jest mistrzem w tworzeniu pułapek, z których nie ma wyjścia. Znów przeraża. Znów zachwyca. A w bezsenną zimową noc obezwładnia strachem.”
Olga Kowalska, WielkiBuk.com
* * *
„Każda kolejna powieść Kariki jest wydarzeniem na rynku literackiego horroru w Polsce. Historie przez niego stworzone wynoszą czytelnika na nowy wymiar grozy. Jozef Karika ma niesamowity dar straszenia!”
Sebastian Sokołowski, Okiem na Książki
* * *
„Żaden miłośnik grozy nie powinien przejść obok tej książki obojętnie. Nie po raz pierwszy Karika udowodnił mi, że opanował do perfekcji sztukę zaglądania tam, dokąd większość nie ma odwagi skierować wzroku... w głąb naszych umysłów.”
Maciej Bachorski, Dzika Banda

Jeśli chcecie poczuć dreszczyk emocji i poznać tajemnicę ciemności, to koniecznie sięgnijcie po tę pozycję.

Ciemnosc Jozef Karika okladka

Ciemność

Tytuł oryginalny: Tma
Autor: Jozef Karika
Tłumaczenie: Mirosław Śmigielski
Wydawnictwo: Stara Szkoła
Data polskiej premiery: 10.02.2020
Liczba stron: 268
Cena okładkowa: 36 zł
Cena ebooka: 27 zł

Książka ukazuje się pod moim patronatem medialnym!


Ciemnosc Jozef Karika patronat lokalny


Przeczytaj moją recenzję:
 

Notka biograficzna:


Jozef Karika


Jozef Karika ur. 15.11.1978 w Breźnie, ale dorastał w Ružomberku. Studiował historię i filozofię na bańskobystrzyckim Uniwersytecie Mateja Bela. Pracował jako historyk-kurator w Liptovskim múzeum w Ružomberku, był także redaktorem regionalnej telewizji. Działał w rużomberskim Urzędzie Miasta jako rzecznik prasowy i kierownik wydziału turystyki i marketingu. Jest autorem mafijnych thrillerów V tieni mafie (2010), V tieni mafie II. Čas dravcov (2011) i Nepriateľ štátu (2011) opowiadających o praktykach grup przestępczych na Słowacji. Był dziennikarzem śledczym, dlatego w jego twórczości nie brakuje napięcia i scen akcji. Pracował także jako redaktor telewizyjny. Jest laureatem nagrody Cena Literárneho fondu za publicystykę i kilku innych dziennikarskich i literackich nagród. [1] Za powieść V tieni mafie zyskał Złotą Księgę wydawnictwa Ikar za rok 2011 za sprzedaż piętnastu tysięcy egzemplarzy. Opublikował także dwuczęściową powieść Na smrť (2012, 2013) o przyjaźni i miłości, która przerodziła się w śmiertelną nienawiść. W historii udało mu się połączyć trzy pozornie sprzeczne światy - żydowską mafię w Nowym Jorku, nazistowskie Niemcy i pierwsze państwo słowackie.[2] W latach 2015, 2017 i 2019 wydał mafijną trylogię osadzoną w latach 90. (Čierna hra: Vláda mafie, Čierny rok: Vojna mafie, Čierny kruh: Koniec mafie). W 2014 światło dzienne ujrzała książka Strach (polskie wydanie: Strach, 2017 ), w 2015 roku Tma (Ciemność, 2020), w 2016 roku serca czytelników podbiła Trhlina (Szczelina, 2018), ostatnim z serii mrocznych thrillerów była wydana w 2018 roku Priepasť

 

Więcej postów o literaturze słowackiej i książkach związanych ze Słowacją znajdziecie tutaj:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


Podczas pisania tego artykułu korzystałam z:
[1] Jozef Karika. W: litcentrum.sk. Artykuł w języku słowackim, dostęp 07.02.2020 [tłumaczenie własne]
[2] Jozef Karika. W: martinus.sk. Artykuł w języku słowackim, dostęp 07.02.2020 [tłumaczenie własne]

Brak komentarzy: