I to też jest Słowacja - kwiecień 2020 - Słowacystka

30.04.2020

I to też jest Słowacja - kwiecień 2020

Podobnie jak w poprzednim miesiącu chciałabym Wam pokazać elementy architektury słowackich miast, obok których często przechodzimy obojętnie. A są one upamiętnieniem setek, a nawet tysięcy ofiar zaraz, które nawiedzały słowackie miasta w przeszłości. Mowa oczywiście o kolumnach morowych.


Przed Wam kolejna porcja słowackich kolumn morowych. Pierwszą część przeglądu kolumn morowych na Słowacji znajdziecie w poście I to też jest Słowacja z poprzedniego miesiąca.

Skalica


Barokowa rzeźba Madonny z Dzieciątkiem została osadzona na kolumnie w roku 1695, budowa z inicjatywy władz miejskich rozpoczęta została w 1691 roku. Kolumna powstała w związku z upamiętnieniem ofiar epidemii dżumy, która nawiedziła miasto od sierpnia 1645 roku do stycznia 1646 r. Kolumna została zbudowana według projektu Giovanniego d´ Alliego przez rzeźbiarza J. Schäffera. Według danych archiwalnych rzeźbę w XIX wieku z inicjatywy proboszcza Jozefa Haydina (działał w Skalicy w latach 1847-1859) została za 600 złotych odnowiona przez wiedeńskiego pozłotnika Jozefa Alexandra Töpfera. Pod koniec 2005 roku kolumna morowa została zdemontowana i przewieziona do Bratysławy w celu restauracji. W 2006 roku wróciła na swoje pierwotne miejsce z kopią rzeźby Niepokalanej. Oryginał rzeźby znajduje się w kościele jezuitów.


Bańska Bystrzyca 


Bańskobystrzycka kolumna morowa może i bogato zdobiona nie jest, ale ma za to bardzo ciekawą i bogatą historię. Została wybudowana, dzięki jezuitom, w miejscu średniowiecznych egzekucji w 1719 roku. Niemniej jej budowa rozpoczęła się już w 1681 roku po epidemii, która nawiedziła miasto w 1679 roku. Niestety podczas powstania Thökölyego kolumna została zburzona, mimo wcześniejszych zapewnień, że zostanie zachowana. Pozostałości kolumny morowej zostały wywiezione do Slovenskej Ľupčy, dopiero po skończeniu powstania Rakoczego (1711 r.) jezuici ponownie wyszli z inicjatywą wybudowania w centrum miasta kolumny z rzeźbą Najświętszej Marii Panny. Budowa została zakończona w 1719 roku. W latach 60-tych XX wieku kolumna została "niepożądanym elementem" miasta. Miasto miał odwiedzić Nikita Chruszczow, w związku z tym w 1964 roku została przemieszczona na teren zamku miejskiego. Na swoje pierwotne miejsce, czyli przed kościół św. Franciszka Ksawerego wróciła dopiero w 1994 roku.

Kolumna ma wysokość 13,2 m. Na klasycystycznej korynckiej kolumnie znajduje się mierząca 2,45 m rzeźba Niepokalanej Dziewicy Maryi.Bańska Szczawnica


Na bańskoszczawnickim placu św. Trójcy dominuje kolumna morowa z rzeźbą, a jakże by inaczej, św. Trójcy. Została zbudowana, aby podziękować za ustąpienie epidemii dżumy, która nawiedziła miasto w latach 1710-1711. Oryginalna prosta, barokowa kolumna została w latach 1759-1764 przebudowana, dzięki czemu zyskała obecny wygląd. Obecna kolumna jest największą barokową kolumną morową w Europie Środkowej. Autorem rzeźb jest Dionizy Ignacy Stanetti. Na cokole umieszczono rzeźby siedmiu świętych, obrońców przed zarazą i patronów górników: św. Sebastian, św. Franciszek Ksawery, św. Barbara, św. Roch, św. Katarzyna i św. Józef.A na samej górze znajduje się św. Trójca.

Nitra  


Barokowa kolumna morowa znajduje się na południowym zboczu wzgórza zamkowego. Biskup Imrich Esterházy ufundował kolumnę upamiętniającą wielkie epidemie dżumy w latach 1710 i 1739, podczas których zginęła jedna czwarta mieszkańców miasta. Rzeźba została zbudowana w 1750 roku, a jej autorem jest austriacki rzeźbiarz Martin Vögerl z Bruck an der Leitha. Podobna kolumna morowa stoi w Hainburgu w Austrii od 1749 roku. 

Nitrzańska kolumna składa się z kilku części. Pierwsza część to sama kolumna (schody, cokoły), środkowa część z wolutami, dolna i górna części kolumny. Należy tutaj zaliczyć także kamienną balustradę wraz z metalową bramką. Druga część składa się z płaskorzeźb umieszczonych w poszczególnych niszach - płaskorzeźba Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny, Zaślubiny Najświętszej Maryi Panny, tutaj znajduje się także kartusz z herbem biskupa Esterházyego. Na szczycie kolumny stoi posąg Niepokalanej Marii Panny stojącej na kuli ziemskiej. Trzecia część to rzeźby towarzyszące - figura św. Stefana króla Węgierskiego, św. Władysława, św. Emeryka, św. Wojciecha, oraz rzeźby 4 aniołów: anioł z wieżą z kości słoniowej, anioł ze złotym domem, anioł ze złotą bramą, anioł ze złotą gwiazdą.


Pozostałe posty o tych mniej lub bardziej oczywistych atrakcjach turystycznych na Słowacji znajdziecie tutaj:

https://www.slowacystka.pl/search/label/atrakcje%20turystyczne%20na%20S%C5%82owacji

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy:

Odwiedźcie mnie też na Instagramie @slowacystka