Darmowe autobusy w styczniu - Słowacystka

3.01.2024

Darmowe autobusy w styczniu

 

Czy wiesz, że w styczniu możesz podróżować za darmo po kraju bańskobystrzyckim na Słowacji? Jak to zrobić i co warto zobaczyć?

To prawda autobusy są za darmo! 


W ramach akcji „Miesiąc Mobilności” wszystkie autobusy międzymiastowe w tym regionie są bezpłatne. Dla wszystkich. To doskonała okazja, żeby odkryć piękno i bogactwo tego malowniczego zakątka Słowacji.


Wszystko to za sprawą tego, że podmiejskie linie autobusowe przechodzą na zintegrowany system transportu, co oznacza korzyści zwłaszcza dla stałych pasażerów. Ale wiąże się też ze zmianami w funkcjonowaniu transportu publicznego w regionie, dlatego też zadecydowano, że przez cały styczeń będzie można korzystać z bezpłatnych przejazdów autobusami międzymiastowymi. Kraj da ludziom możliwość nie tylko przyzwyczajenia się do zmian, ale także wypróbowania dojazdów środkami transportu publicznego.

 

„Wiemy, że każda zmiana niesie ze sobą pewną dozę niepewności, trzeba się do niej przyzwyczaić i przygotować. Naszym celem jest również zwiększenie liczby pasażerów w publicznych autobusach podmiejskich. To nie tylko odciąży ruch uliczny czy parkingi, ale także zmniejszy nasz ślad węglowy” - podkreślił przewodniczący kraju bańskobystrzyckiego Ondrej Lunter.


Szansa dla turystów


Zmiany te są doskonałą okazją dla turystów, którzy ekologicznie i ekonomicznie mogą zwiedzić całkiem spory kawałek Słowacji. Bezpłatny „Miesiąc Mobilności” dotyczy autobusów należących do SAD Zvolen i SAD Lučenec, którymi można dojechać naprawdę do wielu ciekawych miejsc.


Zwłaszcza że nic nie trzeba robić, ani nigdzie się rejestrować. Po prostu wsiadasz i jedziesz.


Kraj bańskobystrzycki to nie tylko góry i lasy, ale także zabytki, kultura i tradycja. Możesz odwiedzić wiele ciekawych miejsc, takich jak:


- Bańska Bystrzyca — stolica regionu. Znajdziesz tu zabytkową starówkę z katedrą św. Elżbiety, muzeum górnicze, zamek i krzywą wieżę zegarową. W mieście znajduje się także Muzeum Słowackiego Powstania Narodowego i kalwaria. Możesz też spróbować lokalnych specjałów, takich jak halušky czy bryndzové pirohy.

- Bańska Szczawnica — malownicze miasteczko uważane za najbardziej romantycznie miasto Słowacji, wszystko to za sprawą pary nieszczęśliwych kochanków określanych mianem słowackich odpowiedników Romea i Julii - Maríny i Andreja Sladkoviča. W centrum miasta znajduje się plac świętej Trójcy z jednym z największych barokowych słupów morowych w Europie; stary zamek, gdzie Netflix kręcił trzyczęściowy serial Dracula. Warto także zajrzeć do nieco oddalonej od centrum kalwarii, czyli zespołu 22 samodzielnych obiektów sakralnych znajdujących się na górującym nad miastem wzgórzu.

- Kremnica — miasto złota i monet. Możesz tu podziwiać zabytkowy rynek z fontanną, zwiedzić mennicę i muzeum numizmatyczne lub wspiąć się na okoliczne wzgórza, skąd roztacza się piękny widok na okolicę.

- Donovaly — ośrodek narciarski i turystyczny. Możesz tu szusować po stokach, bawić się w parku rozrywki Fun Arena lub odbyć pieszą lub rowerową wycieczkę po malowniczych szlakach.

- Zwoleń — miasto w środkowej Słowacji i jedno z najstarszych w tym kraju. Z nieco ponad 40 tysiącami mieszkańców plasuje się na 12 miejscu największych miast naszych południowych sąsiadów.


Dojedziecie też do wsi Šumiac, w której mieszka bohaterka książki Czepiec oraz do miast w innych regionach jak np. Nitra, Liptowski Mikulasz, Poprad lub na Chopok.


To tylko niektóre z atrakcji, jakie czekają na Ciebie w kraju bańskobystrzyckim. Jeśli tylko masz możliwość, to skorzystaj z darmowych autobusów i zwiedzaj za darmo kraj bańskobystrzycki.

Rozkład jazdy autobusów można wyszukać przez tę stronę.

Więcej o atrakcjach turystycznych na Słowacji przeczytacie, klikając w poniższy przycisk:


 Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: