9 najlepszych słowackich zdjęć stycznia 2019 - Słowacystka

30.01.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć stycznia 2019

Wiecie na którym słowackim zamku kręcono serial Fantaghiro? Albo gdzie znajduje się tajemnicza skała, która zimą zamienia się w zamek Królowej Lodu? Sprawdźcie zestawienie najlepszych zdjęć stycznia.

Podobnie jak w minionym miesiącu przygotowałam zestawienie 9 najciekawszych i najlepszych zdjęć z całego miesiąca. Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym zostawiła Was bez kilku zdań mojego komentarza o tych miejscach. Bo Słowację warto zwiedzać!

Miłego oglądania! Mam nadzieję, że przy okazji dowiecie się kilku ciekawych rzeczy.

1. Bojnický zámok

Zamek w Bojnicach to chyba najbardziej bajkowy zamek na Słowacji. Częściowo zachowane oryginalne gotyckie i renesansowe elementy zamku sprawiają, że jest on popularny nie tylko wśród turystów, ale także wśród filmowców. Na tym zamku kręcono m.in. dobrze znaną w Polsce włoską baśń Fantaghiro. Co ciekawe przez pewien czas właścicielem zamku był Ján Baťa, właściciel firmy obuwniczej Baťa. Tuż przy zamku znajduje się w około 700-letnia lipa króla Macieja, która jest uznawana za najstarsze drzewo na Słowacji.


2. Veľký Rozsutec

Wielki Rozsutec (1610 m n.p.m.) to szczyt w krywańskiej części Małej Fatry. Znajdująca się niedaleko polskich granic góra jest uważana za jeden z najpiękniejszych szczytów na Słowacji. W przeszłości krążyły legendy, że na górze znajduje się skarb ukryty przez samego Juraja Jánošíka.

 

3. Zraková pyramída na Súľove

Wizualna piramida to budowla stworzona dla fotografów i wszystkich miłośników przyrody. Piramida to 18 metrowa drewniana budowla, która oferuje widok na Súľovské vrchy. Dzięki niej będziecie się czuć jak w wielkim telewizorze, ale zamiast kolejnej telenoweli zobaczycie potęgę i piękno przyrody.

 

4. Banskoštiavnická Kalvária

Kalwaria w Bańskiej Szczawnicy to zespół 22 samodzielnych obiektów sakralnych znajdujących się na górującym nad miastem wzgórzu Scharffenberg (Ostrý vrch). W ramach których wyróżniamy 17 kapliczek przedstawiających sceny z ukrzyżowania Jezusa i siedmiu boleści Matki Boskiej, 3 kościoły, przystanek „Ecce homo“ i grób boży. Kompleks był wybudowany w latach 1744 – 1751 w stylu barokowym a inicjatorem budowy był jezuita František Perger.  

 

5. Bratislavský hrad

Zamek bratysławski położony jest na szczycie wzgórza znajdującego się w samym centrum Bratysławy tuż przy brzegu Dunaju. O strategicznym położeniu tego wzgórza świadczy fakt, że swoje warowne budowle miały już tutaj plemiona celtyckie czy słowiańskie. Podczas spaceru wokół zamku nie sposób przeoczyć pozostałości budowli z czasów Rzeczy Wielkomorawskiej. Pierwszy murowany zamek powstał tutaj w X wieku i przez wieki był wielokrotnie przebudowywany. 28 maja 1811 roku zamek został poważnie zniszczony przez pożar wywołany przez wojska napoleońskie, odbudowano go dopiero na przełomie lat 50 i 60 XX wieku.


6. Chodník korunami stromov

Ścieżka w Koronach Drzew to 1234 metrowa ścieżka usytuowana jest w samym sercu Bachledowej Doliny. Zwiedzającym pokazuje piękno Magury Spiskiej. Ścieżkę zwieńcza 32 metrowa wieża widokowa, na szczycie tarasu widokowego umiejscowiona jest sieć, która z pewnością będzie zastrzykiem dodatkowej dawki adrenaliny. Gdyby emocji było Wam jednak mało z wieży widokowej można zjechać 67 metrową zjeżdżalnią.


7. Šikľavá skala

To skała znajdująca sią 2 km na wschód od miejscowości Matejovce nad Hornádom a 3 km na zachód od miasta Chrasť nad Hornádom. Skała ma 40 metrów wysokości i 380 metrów szerokości. Pewnie nie byłoby w tym nic ciekawego, gdyby nie to, że spływająca po skale woda tworzy wodospad, który w zimie zamarza tworząc jeden z najpiękniejszych na Słowacji lodospadów. Sam wodospad/lodospad ma ok 14 metrów wysokości i 25-30 metrów szerokości.


8.Nitra 

Nitra to najstarsze słowackie miasto, pierwsze potwierdzone wzmianki o mieści pochodzą z roku 828. Pod względem wielkości jest to szóste miasto Słowacji. Panoramę miasta tworzy siedem wzgórz: Hradná skala, Vŕšok, Kalvária, Borina, Čermáň, Martinským vrch a Zobor, który należy już do owianego tajemniczą pogórza Trybecz, o którym Jozef Karika pisał w swojej powieści Szczelina.


9. Potoky

Greckokatolicka drewniana cerkiew pod wezwaniem świętej Paraskewy z niespotykanie wysoką wieżą główną, pochodzi z 1773 roku. Ciekawostką, oprócz wieży, jest także to, że cerkiew ma tylko dwa okna znajdujące się w głównej części świątyni i dwa okna umieszczone w części nawowej. Ikonostas pochodzący z połowy XVIII wieku posiada rzadko pojawiające się ikony piątego rzędu. Cała cerkiew wraz z dzwonnicą i kamiennym płotem od roku 1968 jest zabytkiem kulturowym Słowacji. 


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: