Słowacka krzywa wieża [Światowe atrakcje po słowacku] - Słowacystka

14.08.2021

Słowacka krzywa wieża [Światowe atrakcje po słowacku]

Krzywa wieża w Pizie należy do najpopularniejszych zabytków we Włoszech. A wiecie, gdzie na Słowacji można znaleźć krzywą wieżę?


Ponownie chciałabym Was przekonać do zwiedzania Słowacji, więc tym razem zdradzę Wam, gdzie na Słowacji znajduje się krzywa wieża!
 
Krzywa Wieża w Pizie to jeden z najbardziej fotografowanych budynków we Włoszech. Pewnie kojarzycie te zdjęcia, na których tłumy ludzi próbują podpierać wieżę. Ale nie trzeba jechać aż do Włoch, żeby zobaczyć krzywą wieżę. Bo także na Słowacji znajdziecie tego typu zabytki.

Słowacka Piza

 

Miano słowackiej Pizy ma miasteczko Vrbové, znajdujące się w powiecie Piszczany w kraju trnawskim. Zasługę w zdobyciu tego przydomku miasto zawdzięcza dzwonnicy, która stoi obok kościoła św. Marcina. [Adres: Námestie svätého Cyrila a Metoda 6/8, 922 03 Vrbové]W 1930 roku przez miasto przeszły ulewne deszcze, co w połączeniu ze słabymi fundamentami spowodowało, że wieża zaczęła się przechylać. Wierzchołek wieży jest odchylony od podstawy o 99 cm.

 
Ale nie martwcie się, w 1931 roku budynek został odpowiednio zabezpieczony i od tamtego czasu nie przechyla się już. Nie przeszkodziło to jednak miejscowym w wymyśleniu miejskiej legendy, która mówi, że jeśli wieża przewróci  się na kogoś, to niechybnie go zabije! Musicie przyznać, że jest w tym ziarenko prawdy. 😉
 

Nie tylko Vrbové

 

Inną znaną na Słowacji krzywą wieżą jest wieża zegarowa na rynku w Bańskiej Bystrzycy. Wieża została wybudowana w XVI wieku i odchylona jest o 68 cm. Winowajcą przechylenia się wieży jest ponoć wyburzenie przyległego budynku. Widok z wieży o wysokości 20 metrów oferuje piękną panoramę na miasto i okoliczne góry.

 

O 76 cm odchylona jest wieża romańskiego kościoła św. Krzyża v Hamuliakovie. Kościół pochodzi z XIII wieku, najstarsza cegła pochodzi z 1222 roku. Przyczyną odchylenia wieży były częste powodzie, które powodowały nierównomierne opadanie wieży, gdyż jedna część wieży stoi na żwirze, a druga na gliniastej ziemi.


Krzywa wieża (prawie) bez przechyłu

 
Czasem można się spotkać z informacją, że najbardziej odchylona jest wieża kościoła św. Marcina w miejscowości Ivanka pri Nitre. Tamtejsza wieża ma być ponoć przekrzywiona o 151 cm. 
 
Faktycznie można znaleźć wiadomości, że wieża zaczęła przekrzywiać się w 1940 roku a jej fundamenty zostały wzmocnione żelbetonem. 
 
W 2007 roku wykonano pomiary, które stwierdziły, że przechylenie wieży wynosi co najwyżej 43 cm, co jest niewidoczne gołym okiem.

 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: