Słowacja otwiera się na zagranicznych turystów [do 8.07.2021] - Słowacystka

28.05.2021

Słowacja otwiera się na zagranicznych turystów [do 8.07.2021]

Słowacy od 31 maja otwierają się na zagranicznych turystów, ale pod pewnymi warunkami. W związku z tym, że dostaję wiele pytań o te warunki i ich szczegóły postaram się opisać wszystko w poście.

 

 Uwaga! poniższe zasady obowiązują do 8 lipca 2021 (włącznie)!

Od 2 sierpnia obowiązują nowe przepisy.

 

[↓Zajrzyjcie także na dół do sekcji Pytania i odpowiedzi!↓]


W środę 26 maja słowacki rząd zatwierdził nowe zasady wyjazdów i przyjazdów na Słowację. Celem wprowadzenia turystycznego semafora jest jasne określenie poziomu zagrożenia oraz umożliwienie ludziom stosunkowo bezpiecznego podróżowania za granicę, a jednocześnie zminimalizowanie importu nowych infekcji lub nowych mutacji koronawirusa. Według nowych zasad państwa zostały podzielone na 3 grupy:
 
🟢 Grupa zielona:
W skład tej grupy wchodzą państwa Unii Europejskiej (poza Portugalią), Andora, Australia, Bośnia i Hercegowina Chiny, Hong Kong, Grenlandia, Islandia, Izrael, Korea Południowa, Liechtenstein, Macedonia, Makao, Norwegia, Nowa Zelandia, San Marino, Singapur, Szwajcaria, Japonia, Tajwan, Watykan,
 
🔴 Grupa czerwona:
Tutaj znajdują się kraje o niekorzystnej sytuacji epidemiologicznej: Albania, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Czarnogóra, Gruzja, Jordania, Kanada, Kuba, Liban, Mołdawia, Portoryko, Rosja, Serbia, Tunezja, Turcja, Ukraina, USA. 
 
⚫ Grupa czarna:
W grupie tej znajdują się kraje, w których występują i rozprzestrzeniają się niebezpieczne warianty koronawirusa, z wyjątkiem mutacji brytyjskiej. Kraje, które nie udostępniają danych na temat zakażeń lub ich dane są mało wiarygodne. Tutaj znajdują się wszystkie kraje, które nie zostały wymienione w poprzednich grupach. 
 
Uwaga!
Turystyczny semafor, czyli skład poszczególnych grup, będzie aktualizowany co dwa tygodnie lub częściej, jeśli zajdzie taka potrzeba.
 

 

Warunki wjazdu na Słowację z Polski:

Teoretycznie 14-dniowa kwarantanna obowiązuje przy wjeździe z któregokolwiek państwa na świecie, jednak podział państw na poszczególne grupy wprowadza warunki, według których można uniknąć izolacji.
 
🟢 Grupa zielona:
 
Przy wjeździe z krajów z grupy zielonej można uniknąć kwarantanny na wiele sposobów.

Osoby zaszczepione przeciwko koronawirusowi nie będą musiały poddawać się kwarantannie. W przypadku szczepionek dwudawkowych, po przyjęciu pierwszej dawki musi minąć co najmniej 21 dni, ale nie więcej niż 90 dni, a po przyjęciu drugiej dawki musi upłynąć 21 dni, ale nie więcej niż rok. W przypadku szczepionki jednodawkowej musi minąć 21 dni od podania szczepionki, ale nie więcej niż rok.

Kwarantanny unikną również ci, którzy pokonali COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni oraz osoby poniżej 18 roku życia.

Jeśli nie zostałeś zaszczepiony, nie przechorowałeś koronawirusa i nie chcesz poddawać się kwarantannie, po przyjeździe z zielonego kraju musisz mieć negatywny wynik testu RT-PCR lub testu antygenowego. Test można wykonać w Polsce: PCR nie może być starszy niż 72 godziny a test antygenowy wykonany w państwie sąsiednim lub na Słowacji nie może być starszy niż 24 godziny. Szybkie testy antygenowe można także wykonać na Słowacji za darmo w tzw. MOMkach, czyli mobilnych punktach testowych. Do czasu uzyskania negatywnego wyniku należy pozostać w izolacji. Więcej informacji poniżej w sekcji Pytania i odpowiedzi.
 
W przypadku, gdy dana osoba nie chce poddać się testowi, będzie musiała przejść całą 14-dniową kwarantannę, która skończy się w przypadku braku oznak choroby.

Bez względu  na to, czy jesteście zwolnieni z kwarantanny, czy też nie, w przypadku przyjazdu z krajów zielonych konieczne jest wypełnienie formularza na stronie korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/], przy podróży samolotem należy wypełnić formularz, który znajduje się na stronie https://www.mindop.sk/covid/. Formularze należy wypełnić najpóźniej będąc na granicy. W przypadku kontroli trzeba będzie pokazać potwierdzenie wypełnienia powyższego formularza.
 
 
Tranzyt przez Słowację jest dopuszczony, warunkiem jest to, że nie może trwać więcej niż 8 godzin i dopuszczalna jest przerwa jedynie na tankowanie. W tym przypadku nie trzeba wypełniać formularzy, ani udokumentować szczepień/testów.

🔴 Grupa czerwona:
 
Ponieważ sytuacja epidemiczna w tych krajach nie jest uważana za korzystną, powrót z tych krajów będzie bardziej skomplikowany niż z krajów zielonych.

Każdy będzie musiał przejść 14-dniową kwarantannę, którą można skrócić, poddając się testowi PCR najwcześniej w 8 dniu izolacji. Osoby mieszkające w tym samym gospodarstwie domowym będą zwolnione z kwarantanny, jeśli zostały już zaszczepione lub pokonały COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Wracając z krajów czerwonych, konieczne jest wypełnienie formularzy, które wymieniłam w przypadku państw zielonych.

Tranzyt przez kraje czerwone (z dopuszczalną przerwą tylko na tankowanie), który trwał mniej niż 8 godzin nie jest uważany za wizytę w danym kraju.

⚫ Grupa czarna:

Państwa z grupy czarnej są uważane za tzw. strefa no go.

Po powrocie z "czarnego" kraju dana osoba musi przejść pełną 14-dniową kwarantannę w domu lub w ośrodku przeznaczonym na kwarantannę, niezależnie od tego, czy jest zaszczepiona. Po ośmiu dniach musi przystąpić do testu PCR, ale w przypadku wyniku negatywnego i tak musi ukończyć pełną izolację. Jeśli dana osoba uzyska pozytywny wynik, ponownie rozpocznie ona 14-dniową kwarantannę.

Członkowie gospodarstwa domowego, którzy zostali zaszczepieni lub przechorowali koronawirusa, nie muszą poddawać go kwarantannie. 

Przed powrotem z czarnego kraju należy wypełnić formularze wymienione w grupie zielonej.

 

Czy na pobyt 1-dniowy też muszę wypełniać formularze?

Tak! Każde przekroczenie granicy wiąże się z wypełnieniem formularza, tak samo jak każde przekroczenie granicy wiąże się z nałożeniem na Was kwarantanny, z której po spełnieniu wyżej opisanych warunków możecie być zwolnieni. Mimo że kontrole bezpośrednio na granicy są już raczej sporadyczne i wyrywkowe, warto dopełnić formalności, ponieważ możecie zostać skontrolowani także poza obszarem przygranicznym.
 

Nie zarejestrowałem się, co mi grozi?

Niedopełnienie wyżej wymienionych formalności jest wykroczeniem z zakresu zdrowia publicznego, za które właściwy urząd zdrowia publicznego może nałożyć mandat w wysokości do 1659 euro. Ponadto organy Policji i Straży Miejskiej mogą również nałożyć na sprawcę karę pieniężną do 1000 euro.
 

Mogę zrobić test w Polsce?

Tak od 14 czerwca jest możliwość przyjechania z negatywnym wynikiem testu. Test PCR nie może być starszy niż 72 godziny a test antygenowy nie starszy niż 24 godziny, jest on dopuszczalny jeśli został zrobiony w kraju sąsiednim lub na Słowacji. Test też można zrobić od razu po przyjeździe na Słowację.
 

Gdzie zrobię test?

Test można wykonać w tzw. MOMkach, czyli mobilnych punktach testowych. Można w nich bezpłatnie wykonać test antygenowy, wynik takiego testu uzyskuje się w ciągu 15-30 minut. Trzeba mieć ze sobą dowód osobisty i podać numer telefonu (pamiętajcie, żeby podać międzynarodowy numer kierunkowy +48) oraz adres e-mail. Listę punktów, w których można wykonać test znajdziecie na stronie słowackiego Ministerstwa Zdrowia.

Ile kosztuje test na koronawirusa na Słowacji?

Test wykonany w MOMkach jest bezpłatny.
 
W prywatnych laboratoriach koszty szybkich testów antygenowych zaczynają się od 20 € a testów PCR od 50 €, ale na wynik takich testów trzeba poczekać 1-2 dni robocze. W przypadku testów PCR wykonanych w trybie ekspresowym wynik otrzymacie do 3 godzin od chwili pobrania wymazu, jednak za taki test trzeba zapłacić 110 €.
 

Co będzie, jeśli po przyjeździe na Słowację uzyskam pozytywny wynik testu?

Wtedy zostanie na Ciebie narzucona nowa 14-dniowa kwarantanna, która zacznie się liczyć od momentu otrzymania pozytywnego wyniku.

Gdzie mogę odbyć kwarantannę?

Kwarantannę można odbyć w wybranym przez siebie miejscu (dom, hotel) lub w przeznaczonych do tego ośrodkach.

Wczoraj się zaszczepiłem, mogę już jechać na Słowację?

Tak, ale będziesz musiał uzyskać negatywny wynik testu albo poddać się kwarantannie. Zwolnienie z kwarantanny mają osoby, które zaszczepiły się szczepionką dwudawkową i po przyjęciu pierwszej dawki minęło 21 dni, ale nie więcej niż 90 dni, a po przyjęciu drugiej dawki upłynęło 21 dni, ale nie więcej niż rok. W przypadku szczepionki jednodawkowej musi minąć 21 dni od podania szczepionki, ale nie więcej niż rok.
 

Jakie dokumenty potrzebuję, żeby udowodnić zwolnienie z kwarantanny?

Przede wszystkim trzeba mieć ze sobą dowód osobisty/paszport i potwierdzenie wypełnienia formularza korona.gov.sk/ehranica [formularz po angielsku https://korona.gov.sk/en/ehranica/]. Aby potwierdzić szczepienie czy przebycie koronawirusa wystarczy wydruk z Indywidualnego Konta Pacjenta lub potwierdzenie lekarskie. W punktach szczepień można poprosić o wystawienie dwujęzycznego dokumentu o przebytym koronawirusie (EU Digital COVID Certifikate).
 

Trzeba na Słowacji nosić maseczki?

Tu nie ma prostej odpowiedzi. Od dłuższego czasu Słowacja ma wprowadzony tzw. COVID Automat, według, którego podzielone są poszczególne powiaty. Według tego, do której grupy należy dany powiat zależy to, czy trzeba nosić maseczkę FFP2 na zewnątrz/wewnątrz albo zwykłe materiałowe maseczki tylko w sklepach. Obowiązujące w danym powiecie obostrzenia można sprawdzić na stronie https://automat.gov.sk/.


Są otwarte restauracje?

Tak, restauracje są otwarte. Jednak w zależności od tego, w którym powiecie znajduje się dana restauracja, otwarte są tylko ogródki albo także wnętrza restauracji. Obowiązujące w danym powiecie obostrzenia można sprawdzić na stronie https://automat.gov.sk/.
 

A co z hotelami?

Tak, hotele są otwarte, ale szczegółowe ograniczenia dotyczące ilości osób w pokojach, dostępności strefy wellness itp., zależą od powiatu, w którym chcecie się zatrzymać. Obowiązujące w danym powiecie obostrzenia można sprawdzić na stronie https://automat.gov.sk/.
 

A aquaparki i baseny termalne? 

Baseny są otwarte, ale zasady na jakich działają zależą od tego, w którym powiecie znajduje się ten obiekt. Obowiązujące w danym powiecie obostrzenia można sprawdzić na stronie https://automat.gov.sk/.
 

Które przejścia graniczne są otwarte? 

Od 8 czerwca otwarte są już wszystkie przejścia graniczne między Polską a Słowacją. Kontrole są wyrywkowe.
 

Na jakich warunkach mogę wrócić do Polski bez konieczności poddania się kwarantannie?

Osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Słowacką (niezależnie od środka transportu, którym się przemieszczają lub pieszo) są zwolnione z kwarantanny jeżeli posiadają negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego, przed przekroczeniem granicy, test nie może być starszy niż 48 h. W przeciwnym wypadku w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązane poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego, nr na infolinię sanepidu +48 22 25 00 115. 

 

Mam nadzieję, że pomogłam! W przypadku pytań piszcie śmiało!

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

2 komentarze:

  1. W formularzu korona.gov.sk/ehranica są pola, gdzie trzeba wpisać miejsce izolacji domowej. Czy w przypadku zaszczepienia pole to należy pozostawić puste? Czy wpisać adres tymczasowego miejsca pobytu w czasie wakacji?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jeśli znany jest adres tymczasowego pobytu należy go wpisać. Później w formularzu jest opcja zaznaczenia że jest się zwolnionym z kwarantanny ze względu na szczepienie, ale opcja podania adresu się nie dezaktywuje, więc mimo wszystko lepiej podać adres. W przypadku jednodniowych wyjazdów, bez miejsca pobytu doradzam wpisać jakikolwiek adres hotelu, schroniska lub pensjonatu w mieście czy regionie na Słowacji do którego się jedzie.

      Usuń