Sakury w Nitrze [Światowe atrakcje po słowacku] - Słowacystka

7.05.2021

Sakury w Nitrze [Światowe atrakcje po słowacku]

Gdzie na Słowacji można podziwiać kwitnące wiśnie? Najlepiej w Nitrze, ale nie tylko w mieście pod Zoborem znajdziecie te przepiękne drzewa.


Od dłuższego czasu nosiłam się z chęcią zapoczątkowania nowej serii i właśnie jest najlepszy moment na jej uruchomienie, bo za niedługo znowu przed nami bliższe i nieco dalsze wycieczki. Zatem  czemu, przy okazji wyjazdu na Słowację, nie pozwiedzać światowych atrakcji turystycznych tylko w słowackiej, nieco mniejszej, skali?


Na pierwszy post z tej serii wybrałam kwitnące sakury, z których słynie Japonia, skądinąd zwana Krajem Kwitnącej Wiśni. W czasach przedpandemicznych setki tysięcy turystów zjeżdżało do Japonii na przełomie marca i kwietnia, by podziwiać piękno kwitnących na różowo drzew.  Słowacki przesąd mówi, że dziewczyna, która pierwszego maja zostanie pocałowana pod kwitnącym drzewem wiśni, będzie miała zapewnioną odpowiednią ilość miłości przez cały rok.


Jednak kwitnące wiśnie można podziwiać nie tylko w odległej Japonii, w zdecydowanie bliższej Słowacji także można znaleźć wiele tych ozdobnych drzew. W przeszłości sakury na Słowacji sadzano jako dowód socjalistycznej współpracy Czechosłowacji z Chinami. Najstarsze sakury na Słowacji można znaleźć np. na socjalistycznym osiedlu w Prievidzy. Dzisiaj z różowych kwiatów najbardziej znana jest nitrzańska ulica Fraňa Mojtu znajdująca się niedaleko Starego Miasta.


Wzdłuż ulicy posadzone są drzewa wiśni piłkowanej (Prunus serrulata), popularnie zwanej wiśnią japońską. Najpiękniejszą ozdobą tego drzewa niewątpliwie są jego obfite, różowe kwiaty. 
 
Nie wiadomo kiedy pierwszy raz wiśnia pojawiła się w centrum Nitry. Wiadome jest jednak to, że obecna aleja została wysadzona w 1996 roku i po raz pierwszy drzewka kwitły już następnej wiosny, czyli w 1997 roku. Wtedy obwód ich pnia wynosił 12-14 centymetrów.

W naszym klimacie wiśnia japońska kwitnie od kwietnia do maja. Warto się śpieszyć, bo sezon na podziwianie tych drzew nie trwa długo. 
 

Sami zobaczcie i stwierdźcie, czy warto odwiedzić Nitrę w okresie kwitnienia wiśni:


Nie tylko Nitra

 

Jednak nie tylko w Nitrze można podziwiać kwitnące drzewa wiśni. W ramach akcji „Kwitnąca Słowacja”, którą zainicjowała Ambasada Japonii z okazji 100 rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Japonią a Czechosłowacją (obecnie Słowacją i Czechami), posadzonych zostanie 500 sztuk japońskich wiśni w wybranych słowackich miastach. Wśród wybranych miast znajdują się Levice, Bratysława, Bańska Bystrzyca, Koszyce, Trenczyn, Trenczyńskie Cieplice, Nitra i Krupina. 

 

Bratysława

 

Najwięcej drzewek w jednym miejscu znajduje się w okolicy Račianskiego Mýta w pobliżu zbiegu ulic Legionárska-Radlinského. W 2021 roku posadzono tu 50 drzew. 37 sztuk posadzono także wzdłuż Karloveskiej ulicy w Karlovej Vsi. Drzewka posadzone w marcu już zakwitły, jednak przyjdzie nam poczekać kilka lat, zanim bratysławskie ulice zaróżowią się tak efektownie, jak ulica Fraňa Mojtu w Nitrze.


Więcej drzewek wiśni w Bratysławie znajdziecie tu:


W 2023 roku Bratysława, wzorując się na japońskim zwyczaju zwanym hanami, kiedy to piknikują w sadach i ogrodach pod kwitnącymi drzewami wiśni, postanowiła zorganizować pierwszy Festiwal Sakur i Sztuki.


Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: