W najnowszym, 94. numerze kwartalnika „Tatry”, ponownie znajdziecie aż trzy moje artykuły.
Słowacka część Tatr nie przestaje dostarczać tematów – od wielkich sportowych wzruszeń, przez uciążliwe remonty, aż po niepokojące sygnały wysyłane przez samą naturę. O czym dokładnie pisałam tym razem?
1. „Więcej niż Korona” (s.25) – o historycznym sukcesie Lenki Poláčkovej
To tekst o kobiecie, która udowadnia, że granice są tylko w naszych głowach. Lenka Poláčková jako pierwsza Słowaczka w historii zdobyła Koronę Ziemi (najwyższe szczyty wszystkich kontynentów), a chwilę później... stanęła na szczycie K2. Co najważniejsze: wszystko to zrobiła bez dodatkowego tlenu.
W artykule opisuję nie tylko jej sportową drogę, ale też dramatyczne momenty na Denali i K2 oraz jej niezwykłą działalność charytatywną. To lektura obowiązkowa, jeśli szukacie dawki inspiracji!
2. „Popularny szlak wciąż zamknięty” (s.25) – natura mówi: stop
Jeśli planujecie spacer z Hrebienka (Smokowieckiego Siodełka) do Rainerovej chaty, koniecznie przeczytajcie ten tekst. Legendarna trasa jest zamknięta od roku z powodu osuwiska, a sytuacja zamiast się poprawiać – pogarsza się.
Przyglądam się temu, dlaczego naprawa tak ważnego szlaku utknęła w martwym punkcie. Czy winna jest biurokracja, czy może najwyższy stopień ochrony przyrody? Jedno jest pewne: na razie musimy korzystać z obejścia, a ja w artykule tłumaczę dlaczego bezpieczeństwo musi wygrać z oszczędnością czasu.
3. „Ku Szczyrbskiemu Jezioru” (s.24) – cierpliwość na wagę złota
Dojazd do Szczyrbskiego Jeziora to dla wielu z nas stały punkt tatrzańskich wypraw. Droga z Tatrzańskiej Szczyrby doczekała się w końcu modernizacji, na którą wydane zostanie blisko 2 mln euro!
W tekście znajdziecie szczegóły inwestycji: które odcinki są remontowane teraz, a co czeka nas wiosną i latem. Spoiler: przygotujcie się na ruch wahadłowy i sygnalizację świetlną. Droga do lepszego (asfaltu) bywa wyboista!
Co Was najbardziej ciekawi?
Wszystkie moje teksty, które ukazały się poza blogiem, znajdziesz TUTAJ.
Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki znajdziesz klikając obrazek:
Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:
✦ zostawisz tu swój komentarz
✦ polajkujesz mój fanpage
✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


Brak komentarzy: