Inni, a jednak tacy sami - „Jednorożce” Barbory Hrínovej [zapowiedź] - Słowacystka

25.05.2023

Inni, a jednak tacy sami - „Jednorożce” Barbory Hrínovej [zapowiedź]

literatura slowacka barbora hrinova jednorozce

Dziwni? Inni? Nie — niezrozumiani!  Barbora Hrínová w Jednorożcach pokazuje ludzi, którzy szukają siebie i swojego miejsca na ziemi. Premiera już 29 maja.

 

Książka, która opowiada o niezwykle aktualnym temacie szukania swojej tożsamości, ale w przeciwieństwie do Netflixa, robi to w sposób nienachalny i nienarzucający się. Autorka pokazuje, że każdy z nas, mimo że z pozoru jest inny, to jednak jesteśmy do siebie bardzo podobni — mamy te same problemy, marzenia i pragnienia.


Jednorożce to debiutancki zbiór Barbory Hrínovej, słowackiej pisarki, scenarzystki i pedagożki, która za ten zbiór otrzymała najważniejszą słowacką nagrodę literacką Anasoft Litera 2021. W książce znajdzuje się osiem opowiadań, które przeniosą czytelnika do różnych miejsc i czasów — od Bratysławy po Tbilisi, od kawiarni po oddział psychiatryczny. Autorka przedstawi czytelnikowi bohaterów i bohaterki, którzy nie spełniają oczekiwań społeczeństwa, ale próbują znaleźć swoje miejsce w świecie. 

 Słowacka wersja ukazała się w 2020 roku i wydało ją wydawnictwo Aspekt

 

Jeśli lubisz opowiadania o inności, odkrywaniu własnej tożsamości i queerowości, to ta książka jest dla ciebie. 

 

Autorka pisze z wrażliwością, humorem i dystansem o tematach trudnych i ważnych — o samotności, miłości, seksualności, chorobie i śmierci. Słowacka poetka Mária Ferenčuhová o książce Jednorożce powiedziała, że to książka introwertyczna, w najlepszym znaczeniu tego słowa. I tak właśnie jest, bo książka ta zaprasza do refleksji i dialogu z własnym wnętrzem. 

 

Na stronie wydawnictwa czytamy:

„To, co często bywa niewidoczne i postrzegane jako marginalne lub gorsze, w książce Barbory Hrínovej Jednorożce znajduje się w centrum uwagi” – podkreślało jury słowackiej nagrody literackiej Anasoft Litera. „Hrínová pokazuje nam, że kruchość, przed którą zazwyczaj uciekamy, może być wartością. Wrażliwość w jej debiutanckich opowiadaniach nie jest przedstawiana jako synonim słabości, lecz podstawowy wyznacznik człowieczeństwa. Hrínová w przekonujący sposób pisze o inności, nie egzotyzując i nie wykorzystując jej, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć różne sposoby życia czy poszukiwania własnej tożsamości”.

 

Nie przegap tej wyjątkowej okazji i zanurz się w magiczny świat Jednorożców!

Fragment:

 
Odezwał się do Lucii. Po ich zerwaniu szybko rozpoczęła nową relację z arogancko wyglądającym chłopakiem. Pocieszyło go, że mężczyzna ze zdjęć z wieżą Eiffla i przy piramidach ma odstające uszy.
 
Niedawno Lucia zmieniła swój status na Facebooku na „to skomplikowane”.
 
Zaprosił ją do knajpy. Poprosiła go o papierosa. Wciąż szukała. Nowego człowieka, mieszkania do wynajęcia, pocieszenia. Wieczorem wysłał jej SMS-a, czy nie chciałaby pojechać na wycieczkę do Ledníc na Morawach. Boni już jej nie kochał, ale teraz wydawało mu się, że to nie musi być przeszkodą. Skoro bogowie miłości mają ich w dupie, zbudują swój związek na sympatii, życiowej potrzebie i przyjemności, którą dadzą im uzdrowiskowe, masujące dysze. 

***

Siedzieli w basenie relaksującym z widokiem na zamek. Boni pomyślał, że jego brzuch pod powierzchnią wody wydaje się jeszcze większy.

Zaczął wykonywać powolne ruchy. Lucia spytała o jego mieszkanie. Boni ucieszył się. Na pewno wspominała ich życie seksualne we wszystkich pięciu pomieszczeniach. Do pytała, czy wciąż wszystko jest takie samo. Staromodne, zapuszczone, zatęchłe. Przydałby się porządny remont. Powiedział jej, że jeśli się do niego wprowadzi, to on własnymi rękami zerwie parkiet.

Książkę Barbory Hríovej możecie już kupić w przedsprzedaży na stronie wydawnictwa.


Jednorożce

Tytuł oryginalny: Jednorožce
Autor:  Barbora Hrínová
Tłumaczenie: Olga Stawińska
Wydawnictwo: Ha!Art
Data polskiej premiery: 29.05.2023
Liczba stron: 259

Notki biograficzne:

Barbora Hrínová — pisarka, scenarzystka i pedagożka. Trzykrotna finalistka prestiżowego konkursu literackiego Poviedka (Opowiadanie). Autorka reportaży radiowych i scenarzystka seriali telewizyjnych. Pracuje jako adiunktka w pracowni scenopisarstwa na Wydziale Filmowo-Telewizyjnym Wyższej Szkoły Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Za swój debiutancki zbiór opowiadań Jednorożce otrzymała nagrodę literacką Anasoft Litera 2021.


Olga Stawińska — ur. 1986. Absolwentka krakowskiej słowacystyki. Tłumaczka z języka słowackiego i czeskiego, publikująca pod pseudonimem pisarka.

 

Więcej postów o literaturze słowackiej i książkach związanych ze Słowacją znajdziecie tutaj:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: