Słowacja tymczasowo przywraca kontrole na granicy - Słowacystka

24.05.2023

Słowacja tymczasowo przywraca kontrole na granicy

kontrole graniczne na Słowacji

Chwilowe zmiany zasad wjazdu na Słowację. Bądź na bieżąco z najnowszymi wiadomościami dotyczącymi kontroli na słowackiej granicy.


 

Ledwo co odetchnęliśmy od obostrzeń przy wjeździe na Słowację, które związane były z koronawirusem a tu znowu na słowackiej granicy pojawią się kontrole.

Ale spokojnie będą to rutynowe kontrole na granicy dotyczące dokumentów i ewentualnie pokazania zawartości bagażnika. Nikt nie będzie sprawdzał ilości szczepień czy wypełnienia formularza lokalizacyjnego, to już od dawna jest przeszłością.
 
Tym razem te kontrole podyktowane są względami bezpieczeństwa, ponieważ w najbliższych dniach na Słowacji odbędzie się kilka ważnych wydarzeń międzynarodowych. Z tego względu w dniach 24 maja 2023 - 8 czerwca 2023 Słowacja postanowiła tymczasowo przywrócić kontrole na swoich granicach wewnętrznych i lotniczych. 
 

Celem jest zapewnienie bezpieczeństwa podczas dwóch wielkich imprez o wymiarze międzynarodowym.


 

Co się dzieje teraz na Słowacji?

 

Najważniejszym wydarzeniem jest Międzynarodowa Konferencja Bezpieczeństwa GLOBSEC. Konferencja odbędzie się w dniach 29-31 maja. Na konferencji pojawią się światowi liderzy polityczni i eksperci z dziedziny bezpieczeństwa, obronności i gospodarki. Wprowadzenie tymczasowych kontroli na granicy ma na celu stworzenie „pierwszego filtra” na granicach, aby zapobiec przybyciu osób, które mogłyby zagrozić porządkowi publicznemu.

 

Innym powodem jest spotkanie prezydentów Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw tworzących wschodnie skrzydło NATO, które odbędzie się w Bratysławie 6 czerwca.


Między 2 a 4 czerwca odbędzie się międzynarodowa impreza klubu motocyklowego Hells Angels MC Slovakia - World Run 2023, która według Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wiąże się z wysokim ryzykiem. W przeszłości zdarzały się poważne incydenty związane z bezpieczeństwem, stąd też decyzja o kontrolach i ostrzeżenie przed poważnym zagrożeniem dla porządku publicznego.

 

Do tego jeszcze trzeba dorzucić bratysławski koncert Depeche Mode, który z pewnością należy do jednych z największych muzycznych wydarzeń na Słowacji w tym okresie. 

Zalecenia od policji

 

W związku z powyższym, osoby podróżujące do Słowacji lub tranzytem przez Słowację muszą liczyć się z możliwością kontroli granicznej. Należy mieć ze sobą ważne dokumenty — dowód osobisty lub paszport. Jeśli wybierasz się z dziećmi, pamiętaj, że i one muszą mieć dokumenty!

 

Kontrole mają być prowadzone w taki sposób, aby czas oczekiwania na granicy był możliwie najkrótszy. Wjazd na Słowację będzie możliwy tylko przez wyznaczone przejścia graniczne drogowe i kolejowe oraz przez lotniska międzynarodowe (Lotnisko Bratysława, Koszyce, Poprad, Pieszczany, Sliač, Żylina, Prievidza, Nitra, Jasna). Międzynarodowe połączenia kolejowe i lotnicze nie będą z tego względu w żaden sposób ograniczane ani zmieniane.


Aby przyspieszyć proces kontroli granicznej, policja radzi podróżnym, aby mieli przygotowane dokumenty do sprawdzenia przy wjeździe na terytorium Republiki Słowackiej, a w okresach większego natężenia ruchu zaleca się wcześniejsze rozpoczęcie podróży. Ministerstwo zaapelowało także do podróżnych o zachowanie spokoju i cierpliwości oraz o stosowanie się do poleceń służb na granicy.


Do ochrony słowackich granic oprócz policjantów oddelegowano także 150 żołnierzy. 


Przejścia graniczne Polska-Słowacja

 

Drogowe przejścia graniczne ze Słowacją:

Zwardoń (autostrada) – Skalité

Zwardoń – Skalité

Ujsoły – Novoť

Korbielów – Oravská Polhora

Winiarczykówka – Bobrov

Chyżne – Trstená

Chochołów – Suchá Hora

Leluchów – Čirč

Muszynka – Kurov

Szczawnica – Lesnica

Niedzica – Lysá nad Dunajcom

Piwniczna – Mníšek nad Popradom

Barwinek – Vyšný Komárnik

Łysa Polana – Tatranská Javorina

Radoszyce – Palota

Ożenna – Nižná Polianka

Jurgów – Podspády

Konieczna – Becherov

Kolejowe przejścia graniczne ze Słowacją:

Zwardoń – Skalité

Łupków – Palota

Muszyna – Plaveč




Mam nadzieję, że pomogłam! W przypadku pytań piszcie śmiało!

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: