Ivana Dobrakovová w Polsce - zobacz spotkanie z autorką - Słowacystka

19.06.2023

Ivana Dobrakovová w Polsce - zobacz spotkanie z autorką

Miniony tydzień przyniósł nam dwa spotkania autorskie z Ivana Dobrakovovą, autorką świeżo wydanej po polsku książki „Pod słońcem Turynu”. Jeśli nie mieliście okazji być na tych spotkaniach, to nic straconego — zajrzyjcie do posta.

 

23 maja wydawnictwo Książkowe Klimaty wydało książkę Pod słońcem Turynu słowackiej autorki od lat mieszkającej w Turynie — Ivany Dobrakovovej. To już druga książka tej autorki, która została wydana po polsku, wcześniej na łamach tego samego wydawnictwa ukazała się książka Bellevue.

 

15 czerwca we Wrocławskim Domu literatury odbyło się pierwsze spotkanie z autorką książek Bellevue i Pod słońcem Turynu. Rozmowę poprowadziła Agnieszka Kołodyńska, a tłumaczył Michał Wirchniański. 

 

Z czym może się kojarzyć Polakom Turyn? 

 

Niektórzy mogą myśleć o Całunie Turyńskim, który jest przechowywany w katedrze i uważany za relikwię z wizerunkiem Jezusa Chrystusa. Inni pewnie pomyślą o Zbigniewie Bońku, legendarnym piłkarzu, który grał w Juventusie Turyn i zdobył wiele trofeów. Jeszcze inni mogą kojarzyć Turyn z marką Fiat, która ma tu swoją siedzibę i fabrykę, a także z Alpami i zimowymi igrzyskami olimpijskimi, które odbyły się tu w 2006 roku.

 

Ivana Dobrakovová pokazuje nam jednak jeszcze inne oblicze Turynu. Jak sama uważa — Turyn jest najbardziej magicznym włoskim miastem. To centrum białej, ale i czarnej magii. W mieście znajduje się m.in. pomnik Lucyfera i dlatego niektórzy uważają, że jest to brama do piekła.

 

Mimo to autorka przyznaje, że dla niej Turyn jest najlepszym włoskim miastem i dlatego mieszka tam już 20 lat.


Dobrakovová potwierdza, że część doświadczeń związanych np. z włoskim systemem szkolnictwa czy nawet początkowe zagubienie i niemożliwość odnalezienia się w tym mieście to właśnie jej osobiste doświadczenia, bo z miastem i jego mieszkańcami zsocjalizowała ją dopiero jej córka.


Co ciekawe, zapytana o główną bohaterkę swojej powieści słowacka autorka stwierdziła, że ona nigdy nie pisze tak, by czytelnik mógł się utożsamić z bohaterem i przeżywać razem z nim jego historię. Dlatego też w Pod słońcem Turynu mamy Kristínę, która wzbudza raczej negatywne emocje.


Zresztą co ja tu będę pisać o wszystkim. Sami zobaczcie i posłuchajcie, co autorka ma do powiedzenia o swojej książce. Ale żeby być fair, to od razu ogłaszam spoiler alert, jeśli nie czytaliście, to oglądacie na własną odpowiedzialność. 😉


 

Spotkanie w Warszawie

Dzień później odbyło się spotkanie z autorką w Instytucie Słowackim w Warszawie, gdzie pisarka również opowiadała o swojej twórczości, inspiracjach i doświadczeniach związanych z życiem we Włoszech.  Niestety z tego spotkania nie było transmisji, więc zostawiam Wam chociaż kilka zdjęć.

 

 

Jednocześnie przypominam, że Pod słońcem Turynu ukazało się pod moim patronatem medialnym i książka jest już do kupienia m.in. na stronie wydawnictwa.

Pod słońcem Turynu

Tytuł oryginalny: Pod slnkom Turína
Autor:  Ivana Dobrakovová
Tłumaczenie: Izabela Zając
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data polskiej premiery: 23.05.2023
Liczba stron: 204


Więcej postów o literaturze słowackiej i książkach związanych ze Słowacją znajdziecie tutaj:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: