Życzliwość przez słodycz - cała Słowacja piecze ciasta - Słowacystka

17.01.2022

Życzliwość przez słodycz - cała Słowacja piecze ciasta

W najbardziej depresyjny dzień w roku postanowiłam napisać Wam o czymś pozytywnym prosto ze Słowacji.

 
Ostatnio w słowackiej telewizji państwowej RTVS zakończył się pierwszy sezon programu Pečie celé Slovensko [Piecze Cała Słowacja], który jest słowacką wersją brytyjskiego programu The Great British Bake Off. Program od początku swojej emisji był najchętniej oglądanym programem dnia i pokonał propozycje stacji komercyjnych, wśród których był m.in. półfinał kolejnej edycji słowackiego Idola. Sukces był tak  wielki, że jeszcze przed końcem emisji pierwszego sezonu zapowiedziano już kolejną serię. Format programu jest dość prosty, kilkunastu cukierników-amatorów mierzy się ze sobą w pieczeniu ciast i innych słodkości.


Dodatkowo w TV pojawiły się odcinki specjalne, w których to słowaccy celebryci zmagali się z pieczeniem ciast.

 

Piecze cała Słowacja

 

Jedna z uczestniczek pierwszej edycji wspomnianego programu – Katarína Novotová z miejscowości Cífer (niedaleko Trnawy), postanowiła zrobić coś, żeby faktycznie piec zaczęła cała Słowacja. Katka zainicjowała babkowe wyzwanie, które nazwała #laskavostcezsladkost, czyli życzliwość przez słodycz. Ideą wyzwania jest upieczenie babki piaskowej i podarowanie jej tym, którzy w pandemicznych czasach nie mają zbyt słodkiego życia. Katarína w tej sposób chce wesprzeć m.in. personel medyczny i służby mundurowe, którzy w czasach pandemii muszą dawać z siebie więcej niż 100%. W wyzwaniu udział wziąć może każdy, kto chce zrobić dobry uczynek.


 

Z Trnawy na całą Słowację

 

Katka akcję zainicjowała u trnawskich strażaków, następnie była w Domu Pomocy Społecznej w Trawie i trnawskim szpitalu. Nie minęło kilka dni i akcja, która została zainicjowana 4 stycznia, szybko rozprzestrzeniła się na całą Słowację.


W Czadcy babki dla lekarzy pracujących na oddziałach z pacjentami chorymi na COVID upiekły uczennice czadeckiej Średniej Szkoły Medycznej im. Franciszka z Asyżu. W koszyckim uniwersyteckim szpitalu im. Ludwika Pasteura babki powędrowały na oddział położniczo-ginekologiczny. W Topoľčanach babki dla swoich kolegów upiekła jedna z policjantek, jednak policjanci poradzili sobie z pokusą zjedzenia słodkości i przekazali babki lekarzom z miejscowego szpitala. W Bánovcach nad Bebravou własnoręcznie upieczone ciasto do ośrodka szczepień przyniósł jeden z pacjentów.Słodkie wypieki powędrowały także do ośrodka seniorów w Trnawie.


"Laskavost cez sladkost" je uzasny projekt, ktoreho umyslom je vyslovenie vdaky a podpory vsetkym zdravotnikom,...

Opublikowany przez Zariadenie pre seniorov v Trnave Środa, 12 stycznia 2022


W Hlohovcu babki otrzymali ratownicy medyczni i pracownicy oddziałów dla przewlekle chorych.Katka nie zaprzestała na kilku babkach inicjujących akcję i cały czas roznosi wypieki. Babki trafiły już także na cíferską pocztę, do urzędu gminy czy apteki.


 

Kolejny raz w trakcie pandemii widać było, że Słowacy potrafią się zjednoczyć. O tym, jak Słowacy nie czekając na pomoc państwa, sami zaczęli się organizować i sobie pomagać podczas pierwszej fali przeczytacie w starszym artykule. Takim małym gestem Słowacy dziękują pracownikom pierwszej linii za ich oddaną i wytężoną pracę, szczególnie w tym trudnym czasie, bo wszyscy zasługują na  podziękowania, a nie zniewagi.

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: