Nowe zasady sanitarne na Słowacji - Słowacystka

19.01.2022

Nowe zasady sanitarne na Słowacji

Jeśli wybieracie się na Słowację w najbliższym czasie, to koniecznie przeczytajcie o nowych zasadach sanitarnych na Słowacji.


Wszelkie obostrzenia są obecnie stopniowo znoszone!

Od 6 kwietnia noszenie maseczek filtrujących FFP2 i FFP3 (nie maseczek jednorazowych czy materiałowych) obowiązuje już tylko w pomieszczeniach zamkniętych, komunikacji zbiorowej i na imprezach masowych (także plenerowych).

 


Szczerze mówiąc, to ja już się powoli zaczynam gubić w tych słowackich zasadach sanitarnych, które co chwila są zmieniane. Zwłaszcza że rząd zapowiada jedno, specjaliści mówią coś drugiego, a potem zaczyna obowiązywać coś zupełnie innego.

 

W związku z tym, że dostałam kilka pytań, o to jak wyglądają teraz zasady sanitarne na Słowacji, postarałam się zebrać wszystkie informacje i ułatwić Wam wypad na narty na Słowację.

 

Od 19 stycznia obowiązują zmienione przepisy sanitarne, więc postaram się Wam je nieco przybliżyć.

Wprowadzone zostały 4 grupy, według których pozwolono, lub zakazano, wstępu/uczestnictwa, osobom w zależności od tego, czy są testowane, szczepione czy niedawno wyzdrowiały.Základ 

czyli podstawa, tutaj należą wszyscy bez względu na szczepienie, ważny test czy status ozdrowieńca.  Takie osoby mogą korzystać z następujących punktów handlowo-usługowych:
 • sklepy spożywcze, drogerie, apteki, optycy, sklepy z art. dla zwierząt, weterynarze, stacje benzynowe, pralnie, sklepy motoryzacyjne, stacje diagnostyczne,
 • komunikacja miejska, taksówki
 • restauracje, food trucki - jedzenie tylko na wynos lub dostawy
 • hotele pracownicze
 • miejsca odbioru zamówień internetowych
 • sanatoria tylko na podstawie skierowania

 

OTP

tutaj należą osoby zaszczepione 2 dawkami szczepionki lub szczepionką jedno dawkową od 14 dnia po podaniu dawki, dzieci do wieku 12 lat i 2 miesiące, osoby z negatywnym testem PCR do 72 godz. i testem antygenowych do 48 godz. oraz ozdrowieńcy do 180 dni od wyzdrowienia.

Osoby należące do grupy OTP mogą korzystać ze wszystkich sklepów i usług jak osoby z grupy Základ oraz z następujących punktów i usług:

 • pociągi, autobusy dalekobieżne
 • hotele i pensjonaty tylko w celu podróży służbowych
 • szkoły nauki jazdy
 • wyciągi narciarskie, koleje linowe
 • zewnętrze obiekty sportowe w godzinach od 5:00 do 22:00

 

OP

tutaj należą osoby zaszczepione 2 dawkami szczepionki lub szczepionką jedno dawkową od 14 dnia po podaniu dawki, dzieci do wieku 12 lat i 2 miesiące oraz ozdrowieńcy do 180 dni od wyzdrowienia.

Osoby należące do tej grupy mogą korzystać z punktów z dwóch poprzednich grup oraz mogą korzystać  z następujących punktów i usług:

 • restauracji i konsumować na miejscu w godzinach 5:00-22:00
 • fryzjerzy, studia paznokci, salony masażu w godzinach 5:00-22:00
 • muzea i galerie w godzinach 5:00-22:00

 

OP+

tutaj należą osoby w pełni zaszczepione (3 dawkami); osoby zaszczepione 2 dawkami lub 1 dawką Johnssona i mają negatywny test PCR albo LAMP nie starszy niż 72 godz. lub antygenowy nie starszy niż 48 godz.; osoby zaszczepione 2 dawkami lub 1 dawką Johnssona do wieku 18 lat i 2 miesiące; osoby zaszczepione 2 dawkami lub 1 dawką Johnssona, którzy w ciągu ostatnich 180 dni pokonali COVID; osoby, które nie mogą się zaszczepić z powodów zdrowotnych i posiadają stosowny certyfikat oraz negatywny test PCR albo LAMP nie starszy niż 72 godz. lub test antygenowy nie starszy niż 48 godz.; dzieci w wieku 6-12 lat i 2 miesiące z negatywnym testem PCR albo LAMP nie starszym niż 72 godz. lub testem antygenowym nie starszym niż 48 godz.; dzieci do 6 lat bez testu.

 • siłownie, aquaparki, spa, sanatoria bez skierowania w godzinach 5:00-22:00
 • krótkie zakwaterowanie w hotelach i pensjonatach


Skompikowane, prawda?

Wiem, że to skomplikowane, więc w uproszczeniu wygląda to mniej więcej tak:Základ

OTP
OP
OP+
Sklepy spożywcze, apteki,
drogerie, sklepy obuwnicze,
sklepy z odzieżą i galanterią,
komunikacja miejsca, taksówkiPociągi, autobusy dalekobieżne,
wyciągi, koleje linoweRestauracje 🍱
🍱

Sklepy ze sprzętem AGD i RTV,
sklepy zabawkowe, fryzjerzy,
studia manicure i pedicure,
salony masażu, kina teatry, msze,
zawody sportowe i treningi
zawodowców, galerie sztuki i muzeaHotele, pensjonaty, siłownie, spa,
aquaparki, sanatoria, uroczystości,
wesela, stypy, dyskoteki 

Maseczki

 

Na terenie całej Słowacji wymagane są maseczki filtrujące FFP2 lub FFP3. Przyłbice, półprzyłbice, maseczki materiałowe czy jednorazowe nie są dopuszczone.

 
Maseczki FFP2 lub FFP3 należy założyć we wnętrzach sklepów, punktów usługowych oraz w środkach w komunikacji publicznej (w tym taksówkach)

Maseczki te należy także mieć założone na świeżym powietrzu, gdy nie można zachować odstępu minimum 2 metrów od osób spoza gospodarstwa domowego.

Z noszenia maseczki FFP2 lub FFP3 zwolnione są osoby uprawiające sport; dzieci do lat 6; osoby z ciężkimi zaburzeniami spektrum autyzmu; osoby z umiarkowaną i ciężką niepełnosprawnością umysłową lub osoby z wadami słuchu; pracownik, gdy znajduje się sam w miejscu pracy.
 
 


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: