Słowacja wprowadza kolejny lockdown - Słowacystka

24.11.2021

Słowacja wprowadza kolejny lockdown

 

24 listopada na Słowacji odnotowano rekord zachorowań, od tego czasu na terenie całej Słowacji obowiązuje zakaz wychodzenia, tzw. lockdown.

 

Najnowsze zasady sanitarne znajdziecie tutaj


W tym tygodniu na Słowacji maiła być otwarta część jarmarków bożonarodzeniowych, jednak zamiast grzanego wina Słowacy muszą zostać w domach.

 

Dotychczas na Słowacji obowiązywał tzw. COVID Automat, który wprowadzał obostrzenia dla poszczególnych regionów. W skutek wzrostu liczby zachorowań zgodnie z COVID Automatem pozamykano siłownie, hotele czy kina, restauracje zaczęły działać tylko serwując dania na wynos a w sklepach zaczęto wymagać maseczek typu FFP2 lub FFP3. Jednak okazało się, że to zdecydowanie za mało.

 

24 listopada na Słowacji zanotowano rekord zachorowań na koronawirusa od początku pandemii, liczba pozytywnych przypadków przekroczyła 10 000. W środę w placówkach medycznych przebywało 3200 pacjentów z koronawirusem. To liczba, którą minister zdrowia Vladimír Lengvarský określił jako początek kryzysu humanitarnego. W walce z obecną sytuacją mają Słowacji pomóc lekarze z zagranicy.


I mimo że obecny rząd bardzo niechętny był do wprowadzania jakichkolwiek obostrzeń, a już tym bardziej unikał używania słowa lockdown, to nie dało się już dłużej zwlekać z obostrzeniami. 24 listopada słowacki rząd zatwierdził wprowadzenie stanu wyjątkowego, który pozwoli ograniczyć ruch  ludzi.  Stan wyjątkowy powinien obowiązywać dwa tygodnie, ale w przypadku braku poprawy sytuacji zostanie on przedłużony.

Sytuacja na Słowacji jest na tyle poważna, że zrezygnowano z wcześniej zapowiadanych łagodniejszych ograniczeń dla osób zaszczepionych. 


25 listopada na terenie Słowacji wprowadzono zakaz wychodzenia tzw. lockdown. Po kilku zmianach wprowadzonych po kilku tygodniach 17 grudnia praktycznie zniesiono obostrzenia dotyczące zakazu wychodzenia. Zakaz wychodzenia obowiązuje teraz tylko w nocy od 20.00 do 5.00 godziny. Nadal obowiązuje stan wyjątkowy oraz zakaz gromadzenia się w grupach większych niż 6 osób, z wyjątkiem osób mieszkających w tym samym gospodarstwie domowym.

Od 17 grudnia wprowadzone zostaną zmiany, które wprowadza trochę więcej możliwości dla osób zaszczepionych i tych, które w ostatnim czasie wyzdrowiały.


Dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców:

  • otwarte będą wszystkie sklepy,
  • będą mogły odbywać się nabożeństwa (max. 30 osób/1 os na 25m²)
  • otwarte będą ośrodki narciarskie i wyciągi
  • otwarte będą siłownie (max. 6 osób/1 os na 25m²)
  • otwarte są galerie, muzea, biblioteki
  • otwarte są salony fryzjerskie i kosmetyczne

Dla osób niezaszczepionych:

  • otwarte będą sklepy spożywcze, apteki, drogerie, sklepy zoologiczne, stacje benzynowe i salony prasowe
  • niezbędny test do podróży autobusem dalekobieżnym/ pociągiem 
  • niezbędny test do miejsca pracy. Osoby niezaszczepione muszą poddawać się testom co siedem dni
 
Od 13 grudnia zamknięte są szkoły podstawowe drugiego stopnia i szkoły średnie.
 
Od 25 grudnia otwarte zostaną hotele, w których zakwaterowane będą mogły być tylko i wyłącznie osoby zaszczepione i ozdrowieńcy. Każdy zakwaterowany gość będzie musiał po przyjściu dodatkowo wykonać test. Hotelowe restauracje mogą serwować dania do pokojów.


Jeśli w szpitalach będzie 3800 osób, minister przedstawi rządowi propozycję zaostrzenia obostrzeń.

 

O obostrzeniach na granicy przeczytacie tutaj.

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: