9 piosenek Aksamitnej Rewolucji - Słowacystka

17.11.2021

9 piosenek Aksamitnej Rewolucji

Od 17 listopada 1989 roku uczestnikom zgromadzeń, które odbywały się w czeskich i słowackich miastach, towarzyszyły piosenki, które dawały nadzieję, że czas komunistów już się skończył.

 
O Aksamitnej Rewolucji, która  doprowadziła do obalenia systemu tzw. „demokracji ludowej”, już pisałam. Pisałam także o tym, co Słowacy myślą o wydarzeniach z listopada 1989 i jak odbierają swoją wolność i demokrację po 30 latach wolności. Możecie także sprawdzić swoje wiadomości w rewolucyjnym quizie.

Dzisiaj przy kolejnej rocznicy Aksamitnej Rewolucji mam dla Was post o piosenkach, które towarzyszyły manifestantom.
 

9. Najkrajší kút v šírom svete

Pieseň o rodnej zemi, często nazywana Najkrajší kút v šírom svete, jest piosenką z operetki Gejzy Dusíka Hrnčiarsky bál. Utwór miał swoją premierę w ramach operetki w 1956 roku. Spopularyzował go słowacki tenor Peter Dvorský, który nagrał go jako singiel na płycie Modrá ruža z 1983 roku. Muzykę napisał Dusík, autorem tekstu jest Pavol Braxatoris. Piosenka na przestrzeni lat nabrała charakteru hymnowego, brało się nią pod uwagę przy wyborze hymnu Słowacji, była obecna na rewolucyjnych manifestacjach, dziś jest regularnie grana na ważnych wydarzeniach.
 

8. Anděl

Karel Kryl stał się rzecznikiem czeskiego narodu w najtrudniejszych czasach. Ponoć napisał tę piosenkę po powrocie z wojny. Był przerażony zniszczeniami zabytków. Jego główną inspiracją miał być kościół św. Marcina w Velkim Chvojnie, z której faktycznie miał rozbity posąg anioła. Następnie połączył to doświadczenie ze służbą wojskową. 

7. Pravda víťazí

Piosenka Pravda víťazí/Prawda zwycięży, którą nagrał zespół Tublatanka, stała się jednym hymnów Aksamitnej Rewolucji nie tylko na Słowacji. Motto, które towarzyszyło narodowi czeskiemu (i słowackiemu) od czasów husyckich po raz pierwszy pojawiło się na fladze Prezydenta Czechosłowacji w 1920 roku. Piosenka ta wydana została w 1988 roku na trzecim albumie już wówczas popularnego zespołu. Autorem muzyki jest Martin Ďurinda, a tekst napisał Martin Sarvaš. Zespół Tublatanka miał swój udział w Aksamitnej Rewolucji nie tylko dlatego, że śpiewali swoje piosenki na manifestacjach, ale także dlatego, że zespół użyczył swój sprzęt manifestantom m.in. Milanowi Kňažko.

6. Morituri Te Salutant

Piosenka znalazła się na jego debiutanckiej płycie Bratříčku, zavírej vrátka, wydanej pół roku po ataku wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Kryl wrócił z emigracji po wybuchu Rewolucji, wtedy koncertował na wielu manifestacjach. Jedną z najbardziej popularnych piosenek właśnie było Morituri Te Salutant/Idący na śmierć cię pozdrawiają.
 

5. Skúsime to cez vesmír

Piosenka wyszła w 1987 roku na płycie pod tym samym tytułem. Autorem muzyki jest Martin Ďurinda, a tekst napisał Martin Sarvaš. Niezwykle śmiały tekst piosenki napotkał sprzeciw cenzorów, dlatego Tublatanka musiała do upadku komunizmu śpiewać Vezieme múdrosť tam, kde niet vojakov zamiast Vezieme múdrosť, zrušíme vojakov. Ponieważ zarzucano zespołowi, że ośmiela się domagać rozwiązania socjalistycznej armii i jest hymnem pacyfizmu. I organy komunistyczne sobie „wykrakały”, piosenka (w pierwotnej wersji) stała się jednym ze stałych utworów, które rozbrzmiewały na rewolucyjnych manifestacjach.
 

4. Pocta Majakovskému

Piosenka została wydana w 1988 roku na płycie Nohy. Jej tekst jest bardzo symboliczny i wieloznaczny. Autorem muzyki jest Robo Grigorov a tekst napisał Kamil Peteraj. Grigorov przyznaje, że tekst powstał w okresie jego fascynacji rosyjskimi zbuntowanymi poetami, Okudżawą i Wysockim. W 1989 roku piosenka stała się symbolem buntu wobec systemu komunistycznego.

3. Do batôžka

Tekst piosenki napisał Milan Lasica, autorem muzyki jest legenda słowackiej muzyki Jaro Filip. Piosenka znalazła się na pierwszym wspólnym albumie tria:  Lasica, Satinský i Filip, Bolo nás jedenásť, który został wydany w 1981 roku. Piosenka Do Batôžka została pierwotnie stworzona do przedstawienia teatralnego, które było wystawiane w zwoleńskim teatrze. Miała to być piosenka kończąca spektakl, wyrażającą pojednanie i szczęśliwe zakończenie. Wiele osób opisuje tę piosenkę jako światło na końcu tunelu, bo przynosiła nadzieję tłumowi zgromadzonemu na manifestacjach.


2. Sľúbili sme si lásku

To słowacka piosenka uważana za hymn Aksamitnej Rewolucji, napisana została w 1989 roku przez autora tekstów i publicystę Ivana Hoffmana. Zaledwie kilka dni po interwencji na praskiej Alei Narodowej pojawiła się również piosenka Sľúbili sme si lásku/Obiecywaliśmy sobie miłość.

Piosenka stała się nieoficjalnym hymnem rewolucji, śpiewana była przez tysiące ludzi na placach i ulicach wielu miast Czechosłowacji. Tekst piosenki był dystrybuowany wśród ludzi na ulotkach.

1. Modlitba pro Martu

To czeska piosenka z lat 60., która stała się symbolem sprzeciwu Czechów i Słowaków przeciwko inwazji wojsk Układu Warszawskiego na komunistyczną Czechosłowację w 1968 r. Muzykę skomponował Jindřich Brabec, autorem tekstu był Petr Rada, zaśpiewała Marta Kubišová. Piosenka została wydana w sumie w czterech wersjach, a później, w momencie normalizacji, została całkowicie zakazana w radiu i telewizji. Jednym z najbardziej znanych wykonań tej piosenki, jest to z 1989 roku, wówczas Marta Kubišová zaśpiewała ją tłumowi zgromadzonemu na praskim Placu Wacława. 


 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: