Czerwiec na Słowacji przyniósł powiew pozytywnej energii: odnowione szlaki, nowa sztuka uliczna i rekordy w himalaizmie. Są też dobre wieści dla dzieci w szpitalach, miłośników kultury i przyrody. Sprawdź najnowsze dobre wiadomości!
1. Turystyka
Ścieżka edukacyjna Slaná voda znów otwarta
Na Orawie, nad rzeką Slaná voda w okolicach Chaty Slaná voda na Babiej Górze, ponownie udostępniono wyjątkowy szlak przyrodniczo-edukacyjny na podestach. Trasa, część 9-kilometrowego szlaku, była zamknięta przez dwa lata. Obecnie szlak przeszedł kompleksowy remont wart ponad 150 000 euro, który zapewnił nową, bezpieczniejszą i trwałą infrastrukturę – m.in. naprawę podłoża i zabezpieczenia. 600-tmetrowy chodnik z drewna świerkowego został w zeszłym roku całkowicie zdemontowany. Podesty nad rzadkim torfowiskiem wykonano w zakładzie pracy chronionej w Orawskiej Półgórze. Uroczyste otwarcie odbyło się niedawno, przyciągając lokalnych mieszkańców cieszących się powrotem tej unikatowej trasy.
2 nowe megazjeżdżalnie wodne w Tatralandii
Aquapark Tatralandia w Liptowskim Mikulaszu przygotowuje się do sezonu letniego. Zainwestowano 1,5 mln euro w dwie nowe mega zjeżdżalnie: DUO RACE – wyścigową zjeżdżalnię dla dwóch osób, oraz FLAMINGO – z dynamicznymi efektami przypominającymi rollercoaster. Łącznie park będzie oferował teraz 30 zjeżdżalni wodnych, więc zapewne każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Uroczyste otwarcie nowej strefy zaplanowano na 28 czerwca – z konkursami, koncertami i animacjami. Dyrektor parku Igor Mráz podkreśla, że nowe atrakcje mają zwiększyć konkurencyjność Tatralandii w Europie Środkowej. Letni sezon ma obfitować w wydarzenia tematyczne, wieczorne imprezy i programy rodzinne, co ma przyciągnąć jeszcze więcej turystów i zapewnić im niezapomniane wrażenia.
Ferrata Komín po remoncie jest już dostępna
Ferrata Komín w pobliżu Skalki koło Kremnicy została ponownie udostępniona turystom po przeprowadzeniu niezbędnych prac zabezpieczających. Trasa, która była wcześniej zamknięta z powodu zagrożenia spadającymi odłamkami skalnymi, została przedłużona o 40 metrów i wyposażona w nowe bariery ochronne. Dzięki wzmocnieniom i odpowiednim modyfikacjom turyści będą mogli ponownie korzystać z jednej z najciekawszych via ferrat na Słowacji. Organizatorzy zapewniają, że obecnie szlak spełnia wszystkie wymogi bezpieczeństwa i jest gotowy na przyjęcie miłośników wspinaczki oraz pięknych widoków. Modernizacja ferraty ma nie tylko zwiększyć komfort odwiedzających, ale także chronić przyrodę i zapobiegać dalszej erozji terenu.
3-metrowy ołówek z Twardoszyna
W Twardoszynie odsłonięto nietypowy pomnik – niemal trzymetrową drewnianą rzeźbę w kształcie ołówka, która stała się nowym symbolem szlacheckiego rodu Medveckých. Uroczystość miała miejsce podczas piątego światowego zjazdu potomków tego rodu, którego korzenie sięgają XIII wieku. Ród Medveckých lub Medveczkych to jeden z najstarszych orawskich rodów, który już w XVIII wieku zaczął się rozjeżdżać po świecie. Oprócz odsłonięcia pomnika odbyła się również prezentacja książki poświęconej historii rodziny. Pomnik znajduje się w parku miejskim w dzielnicy Medvedzie, skąd pochodzi ród, i jest dostępny dla wszystkich odwiedzających.
50 tysięcy euro na renowację wieży
Kościółek w stylu alpejskim, położony w pobliżu stacji kolejki linowej w Starym Smokowcu otrzyma 50 tysięcy euro na renowację swojej wieży. Środki pochodzą z 16. edycji konkursu „Poklady Slovenska” (Skarby Słowacji), organizowanego przez Fundację VÚB. O przyznaniu dofinansowania zdecydowali internauci – w głosowaniu publicznym wybrali spośród dziesięciu zagrożonych zabytków i dzieł sztuki. Za odnową tatrzańskiego kościółka opowiedziało się blisko 8 tysięcy osób, co zapewniło mu zwycięstwo. Zabytek, znany z charakterystycznej drewnianej architektury i malowniczego położenia u podnóża Tatr, jest ceniony zarówno przez mieszkańców regionu, jak i turystów. Dzięki przyznanemu wsparciu możliwe będzie odrestaurowanie wieży, która od lat wymagała pilnych prac konserwatorskich.
2. Sztuka
Pomnik „nieodbytego ślubu” Jána Kuciaka i Martiny Kušnírovej powstaje w Preszowie
W Preszowie rozpoczęto budowę Pomnika nieodbytego ślubu, upamiętniającego tragicznie zakończone życie dziennikarza Jána Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. W formie minimalistycznej betonowej rzeźby symbolizującej pustkę – zarysowanego miejsca, w którym miał stanąć stół – monument zostanie otoczony „gajem młodych par”. Miejsce to powstaje przy rzece Torysa na osiedlu Sídlisko III, w duchu lokalnej tradycji sadzenia przez młode małżeństwa drzew jako symbolu wspólnej przyszłości. Inicjatywa wyszła od władz miasta, a głównym celem pomnika jest przypomnienie, że zbrodnia uderzyła nie tylko w jedno wydarzenie, ale w ich przyszłość – marzenia, miłość i nadzieję.
W Ilavie więźniowie tworzą dzieła sztuki – zysk z wystawy pomoże dzieciom
W
najpilniej strzeżonym zakładzie karnym na Słowacji powstają unikatowe
prace artystyczne: obrazy, rzeźby i ceramika, wykonane przez osadzonych.
To efekt programu resocjalizacyjnego, który zaczął przynosić owoce w
postaci twórczości wyrażającej osobiste historie i nadzieje skazanych.
Wśród prezentowanych w ilavskim muzeum miejskim prac znalazły się m.in.
obrazy malowane przez więźnia, który łączył farby z nietypowymi
materiałami, takimi jak opakowania po pasztetach czy chleb – co
dodatkowo podkreśla oryginalność i kreatywność autorów. Środki ze
sprzedaży prac zostaną przekazane na wsparcie dzieci. Wystawa trwa do
sierpnia.
Otwarcie Wolnej Galerii Narodowej
Przy garażach przed jednym z wejść do Słowackiej Galerii Narodowej (SNG) otwierają Wolną Galerię Narodową (Slobodná národná galéria). Jest to reakcja inicjatywy Umenie nebude ticho! na wydarzenia w Słowackiej Galerii Narodowej i działania ministry Šimkovičovej. Częścią otwarcia pierwszej wystawy pop-up jest dyskusja z byłymi pracownicami SNG oraz podsumowanie ostatnich dziesięciu miesięcy w galerii, w której po odejściu kilkudziesięciu pracowników gwałtownie spadła frekwencja. W galerii nie odbywa się obecnie żadna wystawa krótkoterminowa, cały zaplanowany program został odwołany, a partnerzy wycofali się z wielu wystaw. Wystawy, dyskusje i warsztaty powinny być kontynuowane w garażach Wolnej Galerii Narodowej również w kolejnych miesiącach.
Zniszczone ściany zastąpiła sztuka, w Martinie powstały dziesiątki wielkoformatowych obrazów
W Martinie, w dzielnicy Záturčie, ponad stu artystów z kraju i zagranicy przekształciło zaniedbane mury w wielkoformatowe dzieła sztuki w ramach festiwalu ARTURIEC – umenie bez hraníc. Celem festiwalu było nie tylko upiększenie przestrzeni publicznej, ale też pobudzenie lokalnej społeczności do refleksji i dialogu poprzez sztukę. Artyści pracowali nad murami przez kilka dni, tworząc murale o różnorodnej tematyce – od przyrody po motywy społeczne i kulturowe. Organizatorzy zapowiadają, że wydarzenie będzie miało kontynuację, a Záturčie może stać się nowym artystycznym punktem na mapie Słowacji.
3. Ludzie
Nauczycielką roku jest Alenka z Koszyc, która zmienia podejście do edukacji. W jej klasie nie ma dyktand ani zakazu płaczu
Alenka, nauczycielka z Koszyc ma nietypowe podejście do nauczania. Zamiast nacisku na dyscyplinę i testy, stawia na empatię i indywidualne podejście do uczniów. Alenka nie zmusza dzieci do pisania dyktand. Jak tłumaczy nauczycielka, takie obowiązkowe formy pracy często wywołują stres, który utrudnia proces uczenia się. Zamiast tego zachęca uczniów do pracy w ich własnym tempie, budując z nimi relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku. Metody Alenki zdobywają uznanie nie tylko wśród rodziców, ale również w szerszej debacie o przyszłości edukacji. Efektem tego jest to, że właśnie odebrała nagrodę dla najlepszego nauczyciela na Słowacji.
Lenka Poláčková jako pierwsza Słowaczka zdobyła Koronę Ziemi
Lenka Poláčková to pierwsza Słowaczka, która bez użycia tlenu zdobyła Mount Everest (21.5.2024), a 5.6.2025 zdobyła Denali w Ameryce Północnej jako pierwsza Słowaczka zdobyła tzw. Koronę Ziemi – najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Zajęło jej to 12 miesięcy i 2 tygodnie. Po Evereście nastąpiło Kilimandżaro, masyw Vinson na Antarktydzie, Aconcagua w Ameryce Południowej, Puncak Jaya w Oceanii, Elbrus w Europie i Denali, które zakończyło cały projekt. Logistyka, pogoda, zmęczenie – każda góra miała swój charakter. Przed nią udało się to tylko Peterowi Hámorowi i Miroslavowi Cabanowi, jednak ten ostatni od 35lat ma czeskie obywatelstwo.
4. Akcje i wydarzenia
17.11 będzie wolny i tak!
Rządowy projekt odebrania 17.11 (rocznica wybuchu Aksamitnej Rewolucji) statusu dnia wolnego spotyka się z rosnącym „rebelią” – coraz więcej instytucji i urzędów zapowiada, że tego dnia da wolne swoim pracownikom. Wszyscy podkreślają, że 17.11 to więcej niż dzień wolny – to fundament demokracji i wolności na Słowacji. Uniwersytet Komeńskiego oraz Akademia Muzyczna ogłosiły, że tego dnia zarządzają dzień rektorski, przypominają o znaczeniu tego święta wobec walki z totalitaryzmem i roli akademickiej społeczności. Bank Slovenská sporiteľňa zapowiedział, że wszystkie jego oddziały i centrala pozostaną zamknięte jako wyraz szacunku dla wartości i gospodarczych korzyści płynących z wolności. Miasta: Bratysława, Trzciana i Nitra, przyjęły uchwały potępiające odebranie świątecznego statusu temu dniu.
W mieście Wysokie Tatry mówią kolejnym bilbordom i tablicom do widzenia
W Wysokich Tatrach kontynuowane jest usuwanie tzw. wizualnego smogu – czyli nadmiaru reklam i nielegalnych tablic, które naruszają estetykę krajobrazu i mogą rozpraszać kierowców. Usunięto już dziesiątki reklam wzdłuż dróg, m.in. w Starym Smokowcu, dzięki współpracy miasta z Tatrzańskim Parkiem Narodowym i służbami drogowymi. Władze miasta zapowiadają kolejne akcje. Według burmistrza usuwanie reklam jest jedną z łatwiejszych i efektownych form dbania o czystość wizualną Tatr. Inicjatywa ma na celu przywrócenie naturalnego uroku Tatr, zwiększenie bezpieczeństwa na drogach i poprawę odbioru tych terenów przez turystów i mieszkańców.
Obchody w Słowackiej Bibliotece Narodowej
Słowacka Biblioteka Narodowa (Slovenská národná knižnica, SNK) w Martinie obchodzi w tym roku dwa ważne jubileusze: 25-lecie samodzielnego istnienia oraz 50-lecie ukończenia budowy swojej siedziby na Hostihorze. Z tej okazji organizowano różnorodne wydarzenia edukacyjne, naukowe i artystyczne w Martinie i Vrútkach. Obchody rozpoczęła wystawa „Od pierwszych darczyńców po cyfrową bibliotekę”, prezentująca rozwój i zbiory SNK od XIX wieku do współczesności. W ramach Dnia Otwartego odwiedzający mogli zobaczyć unikatowe dokumenty, takie jak rękopis słowackiego hymnu z 1844 roku, nakaz aresztowania Ľudovíta Štúra z 1848 roku [patrz zdjęcie] oraz najstarsze pergaminy i fotografie pisarzy ze zbiorów rodzinnych.
Budki pierwszej pomocy – nowy projekt słowackiego Czerwonego Krzyża w regionie Záhorie
Na Záhoriu – regionie zachodniej Słowacji – oddział Słowackiego Czerwonego Krzyża uruchomił innowacyjny program „Búdky prvej pomoci”. W ramach inicjatywy ustawiono przy publicznych miejscach niewielkie skrzynki wyposażone w podstawowy sprzęt pierwszej pomocy: bandaże, środki dezynfekcyjne oraz instrukcje udzielania natychmiastowej pomocy. Cel projektu to zwiększenie dostępności zestawów ratunkowych w parkach, placach czy przystankach – tam, gdzie szybka reakcja może ocalić życie. Inicjatywa cieszy się poparciem lokalnych władz i samorządów oraz ma szansę stać się modelem bezpieczeństwa publicznego na poziomie regionu.
Dla nas oczywistość, na Słowacji nowość - dzieci mają prawo do pobytu w szpitalu z opiekunem
Niepełnoletnie dzieci będą miały prawo do obecności osoby towarzyszącej podczas świadczenia opieki zdrowotnej. Posłowie Rady Narodowej (NR) SR zatwierdzili nowelizację ustawy o opiece zdrowotnej i usługach związanych z jej świadczeniem. Uczynili to poprzez poprawkę do nowelizacji ustawy o szkolnictwie. „Poprawka ta zapewni małoletnim pacjentom prawo do obecności osoby towarzyszącej podczas świadczenia opieki zdrowotnej, a jednocześnie pozwoli spełnić międzynarodowe zobowiązania i zalecenia dla Słowacji w tej dziedzinie” – czytamy w uzasadnieniu projektu. Zmiana wejdzie w życie 1 września bieżącego roku.
Brak komentarzy: