Bezpłatny parking w słowackich Tatrach - Słowacystka

4.07.2024

Bezpłatny parking w słowackich Tatrach

bezplatny parking Tatry Wysokie

Miasto Vysoké Tatry ponownie postanowiło uruchomić bezpłatny parking w Tatrzańskiej Łomnicy połączony z autobusem, który wahadłowo rozwozi turystów po Tatrach.

 

Bezpłatny parking typu Park & Ride połączony z autobusem jeżdżącym na trasie Tatrzańska Łomnica - Matlary - Biała Woda jest dostępny dla turystów w Tatrach Wysokich również w tym roku.

 

Bezpłatny parking w Wysokich Tatrach


Trzeba było remontu Drogi Wolności, by Tatry w końcu doczekały się rozwiązania typu Park & Ride. Do tej pory bezpłatny parking w Wysokich Tatrach był na cenę złota. Teraz ta sytuacja się zmieniła, bo powstał darmowy parking w Tatrzańskiej Łomnicy i to na ponad 400 aut.

 

Parking jest oznaczony na mapach jako Park and ride free parking [Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry-Tatranská Lomnica - Eurocamp].


Parking ten był otwarty już w minionym roku. W sezonie letnim odniósł wielki sukces, przewieziono wówczas prawie 12 tysięcy osób. W sezonie jesiennym i zimowym coś poszło nie tak i mimo wielokrotnych zapowiedzi nie udało się go uruchomić. Dopiero teraz ponownie udało się uruchomić autobusy. W lipcu i sierpniu autobusy będą kursować codziennie. We wrześniu (do 29 września) będą jeździć tylko w weekendy.


Autobus zabierze turystów na trasie Tatrzańska Łomnica P+R, Tatrzańska Łomnica Eurocamp, Tatrzańska Łomnica 1. máj, Dworzec Tatrzańska Łomnica (gdzie można przesiąść się na inne linie podmiejskiej komunikacji autobusowej, pociągi i električki TEŽ), a następnie pojedzie w kierunku Matlar i Białej Wody.  


UWAGA:

Wysiadając przy dworcu kolejowym w Tatrzańskiej Łomnicy, masz kilka kroków do stacji kolejki linowej na Łomnicę. Więcej o wjeździe na Łomnicę i wszystkich atrakcjach, jakie znajdują się w pobliżu kolejki linowej, opisałam w poście: Łomnica - wszystko, co musisz wiedzieć przed wjazdem na szczyt.


 

Z Tatrzańskiej Łomnicy P+R do Białej Wody odjazdy będą odbywać się w 30-minutowych odstępach od 7:15 do 10:15 oraz w godzinnych odstępach od 11:45 do 18:45. Z powrotem z Białej Wody do Tatrzańskiej Łomnicy P+R turyści mogą skorzystać z połączenia z 30-minutową częstotliwością od 7:45 do 10:45, a także co godzinę od 12:15 do 19:15.

Pełny rozkład znajdziesz tutaj. 

 


Kliknij obrazek, by przejść do mapy, gdzie są oznaczone przystanki.


Linia ma być obsługiwana przez klimatyzowane, autobusy niskopodłogowe.

 

Bilety na autobusy 


Bilet na ten autobus kosztuje 1,5 euro dla dorosłego, dzieci zapłacą 0,8 eur a seniorzy i kobiety w ciąży 0,5 eur. Płatność odbywa się gotówką w autobusie.

 

W weekendy i święta w autobusach regionalnych obowiązuje promocja rodzinna. Warunkiem jest podróż przynajmniej jednego rodzica i przynajmniej jednego dziecka w wieku do 15 lat. Każdy członek rodziny zapłaci wówczas za bilet jedno euro, niezależnie od długości trasy, czy uprawnień do zniżek.

 

Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

 

2 komentarze:

 1. A gdzie są parkingi dla autokarów wycieczkowych w rejonie Tatr ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Proszę się w tej kwestii kontaktować z centrum informacji turystycznej:

   Starý Smokovec
   Email: smokovec@tatry.sk
   Kontakt: + 421 (0) 52 442 34 40

   Tatranská Lomnica
   Email: lomnica@tatry.sk
   Kontakt: + 421 (0) 52 446 81 19

   Štrbské Pleso
   Email: info@strbskepleso.sk
   Kontakt: +421 911 333 466

   Usuń