Remont tatrzańskiej „Drogi Wolności” - co się zmieniło w słowackich Tatrach? - Słowacystka

21.07.2023

Remont tatrzańskiej „Drogi Wolności” - co się zmieniło w słowackich Tatrach?

roboty drogowe, remont drogi

Remonty w środku sezonu na drogach prowadzących do popularnych atrakcji turystycznych są bardzo uciążliwe. Teraz w słowackich Tatrach remontują Drogę Wolności. Co się zmieniło w Tatrach?

 

O tym, że komunikacja publiczna między polską a słowacką częścią Tatr jest w stanie opłakanym, już pisałam, tak samo jak pisałam o tym, co kursuje między Polską a Słowacją. Dzisiaj mam dla Ciebie garść praktycznych informacji dotyczących remontu ważnej drogi w słowackich Tatrach, utrudnieniach i zmianach z tym związanych.


Droga Wolności, czyli Cesta slobody, to znana i bardzo ważna droga w słowackich Tatrach. Droga zaczyna się w miejscowości Podbańska i prowadzi aż do przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie. W sieci krajowych dróg oznaczana jest jako drogi pierwszej klasy nr 66 (odcinek od Łysej Polany do miejscowości Tatrzańska Kotlina) i odcinek drogi drugiej klasy nr 537 od tej miejscowości do Podbańskiej. 

 

Przebieg Drogi Wolności:

 •     Łysa Polana / Lysá Poľana
 •     Jaworzyna Tatrzańska / Tatranská Javorina
 •     Podspady / Podspády
 •     Zdziar / Ždiar
 •     Tatrzańska Kotlina / Tatranská Kotlina
 •     Kieżmarskie Żłoby / Kežmarské Žľaby
 •     Biała Woda / Biela Voda
 •     Matlary / Tatranské Matliare
 •     Tatrzańska Łomnica / Tatranská Lomnica
 •     Tatrzańska Leśna / Tatranská Lesná
 •     Górny Smokowiec / Horný Smokovec
 •     Stary Smokowiec / Starý Smokovec
 •     Nowy Smokowiec / Nový Smokovec
 •     Tatrzańskie Zręby / Tatranské Zruby
 •     Tatrzańska Polanka / Tatranská Polianka
 •     Nowa Polanka / Nová Polianka
 •     Wyżnie Hagi / Vyšné Hágy
 •     Szczyrbskie Jezioro / Štrbské Pleso
 •     Szczyrba / Štrba
 •     Podbańska / Podbanské 

 

Obecnie w remoncie jest 42-kilometrowy odcinek drogi drugiej klasy, który będzie realizowany w sześciu etapach — od Podbańskiej do Tatrzańskiej Kotliny. Remont zaczął się w połowie zeszłego roku, do końca tego roku ma być ukończone 80% prac, więc jeszcze w przyszłym roku trzeba będzie liczyć się z ograniczeniami. Według zapowiedzi całość prac ma się zakończyć jeszcze przed sezonem letnim w 2024 roku

 

W związku z tym podróżowanie po słowackich Tatrach samochodem obecnie łączy się z utrudnieniami i staniem aż na 17 wahadłach. W wielu miejscach postawiono nowe znaki np. pierwszeństwo na zwężonym odcinku drogi.

 

Zakaz parkowania

 

W związku z remontem wprowadzono zakaz parkowania wzdłuż drogi przy Białej Wodzie [Biela Voda], która stanowi miejsce rozpoczęcia szlaku na Zielony Staw Kieżmarski [Zelené pleso]. Przy Białej Wodzie został parking na 50 aut.

 

„Pod względem bezpieczeństwa sytuacja z parkowaniem w Białej Wodzie w Tatrach Wysokich była bardzo zła od wielu lat. Samochody parkowały po obu stronach drogi, turyści często wchodzili na jezdnię, chodzili po drodze. Doszło do kilku kolizji i wypadków” - opisywał sytuację burmistrz miasta Vysokie Tatry.
 
Decydując się na parking przy drodze, trzy razy upewnij się, że jest to dozwolone. Żebyś nie skończył jak ten kierowca auta z niemiecką tablicą rejestracyjną, który zignorował znaki i zostawił samochód w niedozwolonym miejscu i wyruszył na 3-dniową wycieczkę.
 
W tym czasie były osadzane bariery energochłonne i auto zostało uwięzione po drugiej stronie, bo drogowcy nie mogą czekać na każdego zagapionego turystę.

Dlatego też burmistrz miasta Vysokie Tatry Jozef Štefaňák zachęca wszystkich turystów do korzystania z transportu publicznego.  

 

„Jeśli ludzie będą słuchać instrukcji, w krótkim czasie będą jeździć po nowej drodze dobrej jakości. Musimy przetrwać ten remont i wierzę, że wszystkie terminy zostaną dotrzymane” - dodał burmistrz.

 

Komunikacja w Tatrach słowackich


Po Wysokich Tatrach można poruszać się kolejką, czyli tzw. električką. Tatrzańskie Koleje Elektryczne kursują co godzinę na liniach Poprad-Tatry — Stary Smokowiec — Szczyrbskie Jezioro, Stary Smokowiec — Tatrzańska Łomnica i Szczyrba — Szczyrbskie Jezioro

 

Na linii Poprad-Tatry — Zimna Woda [Studený Potok] — Tatrzańska Łomnica kursują pociągi obsługiwane przez słowackie koleje. Pociągi będą kursować codziennie w regularnych dwugodzinnych odstępach czasu.


Bilety na pociągi w Tatrach można wygodnie kupić przez internet, w aplikacji lub przez sms. 


Jeśli chodzi o transport autobusowy, połączenia Poprad — Stary Smokowiec — Tatrzańska Łomnica — Biała Woda — Zdziar odbywają się co godzinę, a co dwie godziny do Tatrzańskiej Jaworzyny. Transport autobusowy na trasie Lendak — Tatrzańska Kotlina — Biała Woda — Tatrzańska Łomnica — Stary Smokowiec — Szczyrbskie Jezioro dodano dodatkowe połączenia.


Dodano również dodatkowe autobusy na linii Poprad — Świt [Svit] — Szczyrba — Szczyrbskie Jezioro.

 

Inne tatrzańskie linie znajdziecie na stronie SAD Poprad.

 

Weekendowa promocja w autobusach


W weekendy i święta w autobusach regionalnych obowiązuje promocja rodzinna. Warunkiem jest podróż przynajmniej jednego rodzica i przynajmniej jednego dziecka w wieku do 15 lat. Każdy członek rodziny zapłaci wówczas za bilet jedno euro, niezależnie od długości trasy, sposobu płatności za przejazd czy uprawnień do zniżek.


Parking w Wysokich Tatrach


Trzeba było remontu Drogi Wolności, by Tatry w końcu doczekały się rozwiązania typu Park & Ride. Do tej pory bezpłatny parking w Wysokich Tatrach był na cenę złota. Teraz ta sytuacja się zmieniła, bo powstał darmowy parking w Tatrzańskiej Łomnicy i to na 400 aut.

 

Parking jest oznaczony na mapach jako Park and ride free parking [Tatranská Lomnica, 059 60 Vysoké Tatry-Tatranská Lomnica - Eurocamp].


Spod samego parkingu kursują autobusy, które rozwożą turystów na trasie Tatrzańska Łomnica — Matlary – Biała Woda. Linia ma być obsługiwana przez nowe autobusy niskopodłogowe z klimatyzacją.

 

Autobusy będą kursować w godzinach porannego i popołudniowego szczytu w 20-minutowych odstępach — od 7.20 do 9.40, następnie od 14.20 do 16.40. W pozostałych godzinach będą jeździć w 40-minutowych odstępach (od 9.40 do 14.20 i od 16.40 do 19.20).

 

Dokładny rozkład tej linii autobusowej znajdziecie tutaj.

 

Dzięki temu, że autobus jedzie przez centrum Tatrzańskiej Łomnicy, turyści będą mieć możliwość przesiadki na kolej lub inne autobusy. Autobus zatrzymuje się także tuż obok stacji początkowej kolejki linowej na Łomnicę.

 

Linia będzie kursować na tej trasie codziennie do końca września 2023. Następnie władze będą się zastanawiać, czy zostawić tę linię na weekendy i co z nią zrobić w sezonie zimowym.


Kliknij obrazek, by przejść do mapy, gdzie są oznaczone przystanki.Bilet na ten autobus kosztuje 1,5 euro dla dorosłego, dzieci zapłacą 0,8 eur a seniorzy i kobiety w ciąży 0,5 eur. Płatność gotówką w autobusie.

 

Tutaj również obowiązuje weekendowa promocja, o której pisałam wyżej.


Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki znajdziesz klikając obrazek:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: