Jednoosobowa kolejka krzesełkowa: niezwykłe doświadczenie w Słowackim Raju - Słowacystka

10.08.2023

Jednoosobowa kolejka krzesełkowa: niezwykłe doświadczenie w Słowackim Raju

jednoosobowa kolejka krzeselkowa Dedinky Geravy
Po latach przerwy w Słowackim Raju ponownie działa wyjątkowa jednoosobowa kolejka krzesełkowa. Co warto wiedzieć o kolejce na Geravy?

Geravy to wapienny płaskowyż w południowej części Słowackiego Raju. Znajduje się po północnej stronie miejscowości Dedinky i sztucznego zbiornika wodnego Palcmanská Maša. 


Płaskowyż ma długość 5 km i szerokość 1,7 km. Występuje w nim duża ilość zjawisk krasowych. Z wielu stron płaskowyż opada stromymi, pionowymi ścianami skalnymi, niektóre z nich mają wysokość ponad 100 m. Skalne przepaście, znajdujące się na południowych zboczach, opadają stromo do doliny Hnilca. Znajduje się w nich udostępniony turystycznie wąwóz Zejmarská roklina. Przez płaskowyż prowadzi kilka szlaków turystycznych i ścieżka edukacyjna „Juh“, wyznaczone są także trasy narciarstwa biegowego. Na polanie Geravy jest górski hotel Geravy z bufetem i stadniną koni oraz pomnik bohaterów Słowackiego Powstania Narodowego.

Geravy - Park Narodowy Słowacki Raj

 

Dostęp na płaskowyż możliwy jest za pomocą kolejki linowej z Dedinek.


Kolejka krzesełkowa w Słowackim Raju

Jednoosobowa kolejka linowa z Dedinek do Geravy została zbudowana w 1970 roku i była kiedyś uważana za jedną z najpiękniejszych w całej Czechosłowacji. Turyści ustawiali się do niej w kolejkach, rocznie korzystało z niej około 15 000 osób.


Budowa kolejki linowej trwała dwa lata i odbyła się bez użycia helikoptera. Na prawie dwukilometrowej trasie znajdują się 32 słupy nośne, a przewyższenie trasy wynosi około 200 metrów. Trasa biegnie przez trzy wzgórza, więc ze względu na pofałdowany teren ze stacji początkowej nie widać stacji końcowej (i na odwrót).


W 1986 roku system bezpieczeństwa kolejki przeszedł renowację, a w latach 1987-88 wyremontowano także stacje i linie. Dzięki temu kolejka nadal woziła turystów do 2011 roku. Wtedy pojawiły się problemy techniczne i kolejka stanęła. 

 

Jak się później okazało — stanęła na długie lata. 

 Widok na Palcmanską Mašę z płaskowyżu Geravy

 

Nowo-stara atrakcja w Słowackim Raju

 

Kolejka linowa z Dedinek na płaskowyż Geravy czekała na ponowne uruchomienie 12 lat. Przygotowania do jej remontu rozpoczęły się już w 2018 roku, ale po drodze pojawiły się opóźnienia w pracach remontowych, zamknięcie granic w wyniku pandemii, problemy z pieniędzmi i długie czekanie na wydanie pozwoleń.

 

I mimo iż miejscowi już stracili nadzieję, że jeszcze kiedyś wjadą na szczyt Geravego, to udało się dociągnąć prace remontowe do końca. 7 sierpnia kolejka na płaskowyż Geravy została uruchomiona i ponownie wozi turystów.

 

Kolejka linowa będzie działać sezonowo od początku maja do końca października i będzie obsługiwana przez gminę. Informacje o kolejce znajdziesz także na stronie.


Wjazd na wapienny płaskowyż zajmuje około 20 minut.

 

Obecnie jest to jedyna działająca jednoosobowa kolejka linowa nie tylko w Słowackim Raju, ale na całej Słowacji, dlatego lokalne władze mają nadzieję, że przyczyni się ona do wzrostu liczby turystów krajowych i zagranicznych w regionie.

 Jazda jedyną na Słowacji jednoosobową kolejką krzesełkową


Bilet na kolejkę jednokrzesełkową


Starsi mieszkańcy wsi wspominają, że bilet dla dziecka kosztował 3 korony, a bilet tam i z powrotem kosztował 6 koron. Tuż przed zakończeniem eksploatacji pojedynczy przejazd kosztował 3 euro, a bilet w obie strony 5 euro.

 

Teraz już tak tanio nie będzie, bo czasy się zmieniły i koszty działania takiej kolejki poszły w górę (głównie ze względu na ceny prądu). Bilet dla dorosłego w obie strony to 15 euro a dzieci i emeryci zapłacą po 10 euro. Bilet w jedną stronę to odpowiednio 10 euro i 7 euro.

 

Bilety na przejażdżkę kolejką linową można kupić na miejscu przed samą przejażdżką, albo w okienku bufetu na dolnej stacji kolejki, albo przed wejściem do kolejki na górnej stacji kolejki. 

Stacja dolna kolejki na płaskowyż Geravy, w bufecie kupisz bilet na kolejkę

 

Jak dojechać do kolejki na Geravy? Gdzie zaparkować?
 

Stacja dolna znajduje się niemal tuż nad brzegiem zbiornika wodnego Palcmanská Maša. Znajdziesz ją wpisując w mapy: Lanová dráha Dedinky [Dedinky 125, 049 73 Dedinky, Slovensko] lub kliknij tutaj, by przenieść się do mapy.

Bezpośrednio przed zbiornikiem wodnym znajduje się Hotel Priehrada Diedinky, gdzie znajdziecie też spory parking. Stąd na stację kolejki będziecie mieć kilka kroków.

Kolejka dla turystów, ale nie dla małych dzieci


Ale jest jeden haczyk, ze względu na ten wyjątkowy klimat retro z kolejki nie mogą korzystać małe dzieci. Ustalono, że ze względów bezpieczeństwa z kolejki mogą korzystać osoby, które są wyższe niż 125 cm. W przypadku dzieci wyższych niż 125 cm, ale niemających ukończonych 15 lat, będą zastosowane dodatkowe zabezpieczenia — ale w tym przypadku całkowitą odpowiedzialność za dzieci biorą ich opiekunowie.


Władze wsi Dedinky, które są właścicielem kolejki krzesełkowej na Geravego, zdają sobie sprawę, że jest to spore ograniczenie dla rodzin z małymi dziećmi i będą starać się rozwiązać tę kwestię. Niemniej, na razie obowiązują powyższe zasady.

 

Bezpieczna, mimo braku dzisiejszych systemów bezpieczeństwa

 

Ponad osiemdziesięcioletni Józef Korfanta jest prawdopodobnie najstarszym miłośnikiem tej kolejki linowej. Cieszy się, że doczekał jej ponownego uruchomienia. Razem ze Štefanem Šlejzákiem obsługiwali kolejkę przez 39 lat i przyznaje, że mimo lichych, jak na dzisiejsze wymogi systemów bezpieczeństwa, kolejka jest wyjątkowo bezpieczna.

— Nigdy nie musieliśmy przeprowadzać akcji ratunkowej, zawsze bezpiecznie przewoziliśmy ludzi do stacji. — mówi Korfanta.

Powrót legendy — jedyna taka kolejka na Słowacji

 

Zapytany o historie związane z kolejką wspomina wydarzenie z 1976 roku.


Była zima i dwie sprzątaczki utknęły na kolejce linowej. Obsługujący kolejkę byli pewni, że one już zjechały na dół i poszły do domu. Przez prawie 22 godziny kobiety tkwiły na krzesełkach i dzielnie znosiły ujemne temperatury. W końcu jedna z nich odważyła się zeskoczyć i wezwać pomoc.

 

Szczęściem było to, że kobiety były w kożuchach i miały ze sobą dodatkowo koce. A skok z ponad 1,5 metra wysokości złagodził śnieg zalegający na zboczach wzniesienia.


Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


Brak komentarzy: