Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika - Słowacystka

26.06.2019

Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika

Słowacja to nasz sąsiad, więc wydawać by się mogło, że dostanie się na Słowację nie będzie żadnym problemem. Otóż problem jest i to głównie w przygranicznych regionach. Więc mam dla Was zestawienie, które może przydać się podczas krótszych i dłuższych wycieczek.


Swego czasu zostałam poproszona o pomoc w znalezieniu połączenia autobusowego na Słowację i okazało się, że wcale to nie jest taka prosta sprawa. Zatem postanowiłam przygotować zestawienie wszystkich bezpośrednich połączeń z Polski na Słowację. Stan aktualny na 19 czerwca 2020.

PS. przed wyjazdem sprawdźcie święta i dni wolne od handlu na Słowacji, żeby nie natknąć się na zamknięte sklepy.

Od 20 czerwca Słowacja umożliwia wjazd obywateli polskich bez ograniczeń. Polacy podróżujący na Słowację nie będą musieli odbywać kwarantanny ani legitymować się negatywnym wynikiem testu.

Przed wyjazdem sprawdź, czy publiczna komunikacja międzynarodowa została już wznowiona!


Samolot na Słowację

LOT zakłada wznowienie połączeń na Słowację od 25 października.

Jedynym aktualnym połączeniem lotniczym z Polski na Słowację są loty Warszawa Koszyce, które realizuje polski LOT. Łącznie w ciągu tygodnia realizowanych jest 11 lotów do Koszyc i 11 z Koszyc. Ceny biletów na loty na trasie Warszawa - Koszyce rozpoczynają się mniej więcej od kwoty 440 złotych i im krótszy termin do wylotu ceny wzrastają nawet do kwoty 1400-1900zł. Samolot na Słowację według rozkładu leci 1 godzinę i 5 minut.

Niestety na chwilę obecną nie ma żadnej taniej samolotowej alternatywy. Jeszcze nie tak dawno tanie loty Warszawa Bratysława w swojej ofercie miała węgierska tania linia lotnicza WizzAir. Dzięki której już za kilka złotych można było szybko znaleźć się w Bratysławie Niestety po nieco ponad roku działania, trasa ta została definitywnie zlikwidowana i od października 2018 loty z Warszawy do Bratysławy są tylko wspomnieniem.

Swoją drogą WizzAir reklamował te loty hasłem "leć do Bratysławy, do Wiednia masz blisko", co bardzo mnie denerwowało, bo to tak jakby Bratysława i ogólnie cała Słowacja nie miała zupełnie nic do zaoferowania turystom.

Pociąg na Słowację


Bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Warszawa - Bratysława są dwa - jedno dzienne i jedno nocne. Pociągi te jeżdżą codziennie a PKP Intercity ma w swojej ofercie promocyjne bilety, których cen rozpoczyna się od 19€, co przy regularnej cenie biletów na pociągi międzynarodowe jest warte rozważenia (kilka lat temu w kasie usłyszałam kwotę ponad 250 zł).

Połączenie dzienne to IC Batory, który od grudnia prowadzi wagony z białoruskiego Brześcia. Pociąg teraz kursuje przez stacje Terespol, Biała Podlaska, Międzyrzecz Podlaski, Łuków, Siedlce, Mińsk Mazowiecki. O 8:43 wyjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, następnie przez stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec Główny, Katowice, Rybnik, Włodzisław Śląski dociera do Chałupek, gdzie przekracza granicę z Czechami. Na terenie Słowacji pierwszym przystankiem jest stacja Kuty, potem o 16:50 pociąg dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), następnie pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo. Pociąg IC Batory kursuje od 22 czerwca!

Nocne połączenie to IC 407 Chopin, który o 18:44 wyjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, następnie przez stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Miechów, Kraków Główny, Katowice i Rybnik dociera do Chałupek, gdzie przejeżdża przez granicę z Czechami. Na Słowacji pociąg zatrzymuje się na stacji Kuty, następnie o 5:50 dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), potem pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo. Pociąg IC Chopin już kursuje!
Połączeń kolejowych na trasie Warszawa - Bratysława jest oczywiście więcej, ale wiązać się one będą z przynajmniej jedną przesiadką np. w czeskim Boguminie.

Nowością jest połączenie Gdynia - Żylina, trasę tę obsługuje TLK Rozewie, który o 20:35 wyjeżdża z Gdyni, po czym jedzie przez stacje Gdańsk, Tczew, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniezno, Poznań, Jarocin, Oleśnica Rataje, Wrocław, Oława, Brzeg, Opole, Strzelce Opolskie, Gliwice, Zabrze, Katowice, Tychy, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Żywiec, Wegierską Górka, Milówka, Rajcza, Sól i Zwardoń przekracza granicę i przez Skalité, Czadcę, Kysucké Nové Mesto o 11:44 dociera do Żyliny. Pociąg TLK Rozewie już kursuje!


Koleje regionalne 

 

Pociągi regionalne już kursują!

Przejścia kolejowe z Polski na Słowację są trzy, z czego tylko jedno jest w miarę regularnie użytkowane. Chodzi tutaj o przejście Zwardoń-Skalité.

Nie ukrywam, że z województwa Śląskiego na Słowację łatwiej dostać się przez Czechy niż przez Zwardoń. Co może potwierdzać też fakt, że Koleje Śląskie w swojej ofercie mają tylko bilety promocyjne na wycieczki do Czech. Śląski przewoźnik we współpracy ze słowackimi kolejami państwowymi ma w swojej ofercie 5 połączeń w dni pracujące i 4 w weekend ze Zwardonia do Żyliny (pociąg opisany jest jako Zwardoń-Skalité, na stacji Skalité ten sam skład pociągu przechodzi pod słowacką obsługę i kursuje jako pociąg na trasie Skalité-Żylina). ŽSSK, czyli słowacki odpowiednik PKP, w styku przygranicznym (czyli na odcinkach Zwardoń-Skalité-Czadca) ma swoją atrakcyjną ofertę specjalną. (jednak biletów w ramach tej oferty nie kupi się w polskiej kasie, bilet można kupić w pociągu jednak z dopłatą 1,5€ lub bez dopłaty w słowackich kasach).Autobus na Słowację

FlixBus (dawniej PolskiBus)

 

Autobusy na lub przez Słowację kursują w kratkę!

Sprawdź aktualne informacje na stronie przewoźnika!


FlixBus odważnie wkroczył na polski rynek przejmując najpierw Polskiego Busa a następnie zaczął podpisywać kolejne umowy współpracy z mniejszymi przewoźnikami. Efektem tego jest stosunkowo szeroka oferta przejazdów na Słowację:

 • Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Nowy Sącz - Krynica Zdrój - Bardejów - Preszów - Koszyce
 • Kraków - Myślenice - Dolný Kubín - Ružomberok - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Kraków - Bielsko Biała - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Wiedeń
 • Warszawa - Częstochowa - Sosnowiec - Katowice - Bratysława - Győr - Budapeszt
 • Wrocław - Opole - Ostrawa - Bratysława - Budapeszt
 • Kraków - Katowice - Ostrawa - Ołomuniec - Brno - Bratysława - Zadar - Biograd na Moru Motel - Vodice - Šibenik - Trogir - Split
 • Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Tarnów - Kraków - Bielsko-Biała - Żylina - Trenczyn - Trnawa - Bratysława - Wiedeń
 • Poznań - Wrocław - Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Żylina - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt - St. Pölten - Linz - Czeski Krumlov - Czeskie Budziejowice
 • Gdynia - Sopot - Gdańska - Toruń - Łódź - Sosnowiec - Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Żylina - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Kraków - Żdziar - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Koszyce - Miszkolc - Budapeszt
 • Kraków - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Preszów - Koszyce - Budapeszt

Szczegółowe rozkłady znajdziecie na stronie przewoźnika. Ceny są różne w zależności od trasy i terminu, jednak jak przystało na połączenia międzynarodowe, raczej nie ma co liczyć na bilet za symboliczne 5 czy 10 złotych.


Autobusy regionalne

Połączenia na Słowację zostały wznowione 26 czerwca!


W wymiarze regionalnym z autobusami jest gorzej niż źle, pisałam o tym już w artykule o komunikacji międzynarodowej w Tatrach. Jednak po latach rozpaczy w tunelu pojawiło się światełko. Województwo Małopolskie we współpracy z Zebrabus.pl 9 listopada 2019 r. uruchomił całoroczną linię autobusową. Autobusy kursują 2 razy dziennie na trasie Bukowina Tatrzańska - Dolný Kubín. (w sezonie letnim 3 razy dziennie)Innym ratunkiem w okresie letnim i wczesnojesiennym było autobusowe połączenia Zakopane - Poprad. Ale po 2 tygodniach kursowania, nagle autobusy przestały jeździć na Słowację. Przewoźnik zapowiada wznowienie dopiero w przyszłym roku.

Samochodem na Słowację / Rowerem na Słowację / Pieszo na Słowację

Miejsc, w których można samochodem przekroczyć granicę ze Słowacją jest kilkanaście, ale najważniejsze przejścia to drogowe:
 • Zwardoń - Skalité
 • Ujsoły - Novoť
 • Korbielów - Oravská Polhora
 • Chyżne - Trstená
 • Chochołów - Suchá Hora
 • Łysa Polana - Tatranská Javorina
 • Jurgów - Podspády
 • Sromowce Wyżne - Lysá nad Dunajcom
 • Piwniczna - Mníšek pod Popradom
 • Leluchów - Čirč
 • Muszynka - Kurov
 • Barwinek - Vyšný Komárnik
Pełna lista dawnych drogowych przejść granicznych (w tym turystycznych).


Do przejść turystycznych zaliczane są także przejścia górskie np. Pilsko - Pilsko, Babia Góra - Babia Hora czy Rysy - Rysy. Przy przejściach wysokogórskich należy pamiętać o tym, że na Słowacji część szlaków górskich w okresie jesienno-zimowym jest zamknięta a za wstęp na zamknięty szlak grożą kary.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam tym postem i podróż na Słowację będzie teraz łatwiejsza.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


7 komentarzy:

 1. Wizzair zamknal loty Warszawa-Bratyslawa, bo otworzyl trase do Wiednia, a jak sama napisalas - i tak sie Wiedniem reklamowali :). Jednak warto zauwazyc, ze z lotniska w Wiedniu do Bratyslawy jedzie sie tylko kilkadziesiat minut (miedzy lotniskami w Wiedniu i Bratyslawie jest kilkanascie minut jazdy), wiec tak naprawde roznica nie jest zbyt duza i wciaz mozna tanio doleciec, a autobusy zaczynaja sie od 1 EUR :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedeń nie jest daleko, ale mimo wszystko to nie jest bezpośrednie połączenie Polska-Słowacja, na których skupiłam się w tym poście ;)

   Usuń
 2. 10 lat temu często korzystałam z przejścia na Łysej Polanie. Polskimi busikami tam docierałam, a potem pieszo na stronę słowacką. A stamtąd czasem słowackim autobusem do Popradu, a częściej autostopem. Podróżowałam w okolice Roznavy, i najszybciej było stopować. Teraz widzę, że byłoby mi łatwiej jechać bez tylu przesiadek. Dobrze, że jest już więcej połączeń między Polską a Słowacją 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, połączeń trochę jest, ale i tak część jest w mało atrakcyjnych dla turystów godzinach. Jest jeszcze nad czym popracować. Oby było tylko lepiej!

   Usuń
 3. Polacy na terenach Słowacji są wytani 🤗

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń