Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika - Słowacystka

26.06.2019

Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika

Jakim środkiem transportu najlepiej dostać się na Słowację - samoloty na Słowację, pociągi na Słowację, autobusy na Słowację - jak dojechać na Słowację

Słowacja to nasz sąsiad, więc wydawać by się mogło, że dostanie się na Słowację nie będzie żadnym problemem. Otóż problem jest i to głównie w przygranicznych regionach. Więc mam dla Was zestawienie, które może przydać się podczas krótszych i dłuższych wycieczek.


Swego czasu zostałam poproszona o pomoc w znalezieniu połączenia autobusowego na Słowację i okazało się, że wcale to nie jest taka prosta sprawa. Zatem postanowiłam przygotować zestawienie wszystkich bezpośrednich połączeń z Polski na Słowację. Stan aktualny na 15 stycznia 2020.

PS. przed wyjazdem sprawdźcie święta i dni wolne od handlu na Słowacji, żeby nie natknąć się na zamknięte sklepy.Samolot na Słowację


Jedynym aktualnym połączeniem lotniczym z Polski na Słowację są loty Warszawa Koszyce, które realizuje polski LOT. Łącznie w ciągu tygodnia realizowanych jest 11 lotów do Koszyc i 11 z Koszyc. Ceny biletów na loty na trasie Warszawa - Koszyce rozpoczynają się mniej więcej od kwoty 440 złotych i im krótszy termin do wylotu ceny wzrastają nawet do kwoty 1400-1900zł. Samolot na Słowację według rozkładu leci 1 godzinę i 5 minut.

Niestety na chwilę obecną nie ma żadnej taniej samolotowej alternatywy. Jeszcze nie tak dawno tanie loty Warszawa Bratysława w swojej ofercie miała węgierska tania linia lotnicza WizzAir. Dzięki której już za kilka złotych można było szybko znaleźć się w Bratysławie Niestety po nieco ponad roku działania, trasa ta została definitywnie zlikwidowana i od października 2018 loty z Warszawy do Bratysławy są tylko wspomnieniem.

Swoją drogą WizzAir reklamował te loty hasłem "leć do Bratysławy, do Wiednia masz blisko", co bardzo mnie denerwowało, bo to tak jakby Bratysława i ogólnie cała Słowacja nie miała zupełnie nic do zaoferowania turystom.

Pociąg na Słowację


Bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Warszawa - Bratysława są dwa - jedno dzienne i jedno nocne. Pociągi te jeżdżą codziennie a PKP Intercity ma w swojej ofercie promocyjne bilety, których cen rozpoczyna się od 19€, co przy regularnej cenie biletów na pociągi międzynarodowe jest warte rozważenia (kilka lat temu w kasie usłyszałam kwotę ponad 250 zł).

Połączenie dzienne to IC Batory, który od grudnia prowadzi wagony z białoruskiego Brześcia. Pociąg teraz kursuje przez stacje Terespol, Biała Podlaska, Międzyrzecz Podlaski, Łuków, Siedlce, Mińsk Mazowiecki. O 8:36 wyjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, następnie przez stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec Główny, Katowice, Rybnik, Włodzisław Śląski dociera do Chałupek, gdzie przekracza granicę z Czechami. Na terenie Słowacji pierwszym przystankiem jest stacja Kuty, potem o 16:50 pociąg dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), następnie pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo.

Nocne połączenie to IC 407 Chopin, który o 18:34 wyjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, następnie przez stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Miechów, Kraków Główny, Katowice i Rybnik dociera do Chałupek, gdzie przejeżdża przez granicę z Czechami. Na Słowacji pociąg zatrzymuje się na stacji Kuty, następnie o 5:50 dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), potem pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo.
Połączeń kolejowych na trasie Warszawa - Bratysława jest oczywiście więcej, ale wiązać się one będą z przynajmniej jedną przesiadką np. w czeskim Boguminie.

Nowością jest połączenie Gdynia - Żylina, trasę tę obsługuje TLK Rozewie, który o 21:12 wyjeżdża z Gdyni, po czym jedzie przez stacje Gdańsk, Tczew, Bydgoszcz, Inowrocław, Gniezno, Poznań, Jarocin, Oleśnica Rataje, Wrocław, Oława, Brzeg, Opole, Strzelce Opolskie, Gliwice, Zabrze, Katowice, Tychy, Pszczyna, Czechowice-Dziedzice, Bielsko-Biała, Żywiec, Wegierską Górka, Milówka, Rajcza, Sól i Zwardoń przekracza granicę i przez Skalité, Czadcę, Kysucké Nové Mesto o 11:44 dociera do Żyliny.


Koleje regionalne

Przejścia kolejowe z Polski na Słowację są trzy, z czego tylko jedno jest w miarę regularnie użytkowane. Chodzi tutaj o przejście Zwardoń-Skalité.

Nie ukrywam, że z województwa Śląskiego na Słowację łatwiej dostać się przez Czechy niż przez Zwardoń. Co może potwierdzać też fakt, że Koleje Śląskie w swojej ofercie mają tylko bilety promocyjne na wycieczki do Czech. Śląski przewoźnik we współpracy ze słowackimi kolejami państwowymi ma w swojej ofercie 5 połączeń w dni pracujące i 4 w weekend ze Zwardonia do Żyliny. ŽSSK, czyli słowacki odpowiednik PKP, w styku przygranicznym (czyli na odcinkach Zwardoń-Skalité-Czadca) ma swoją atrakcyjną ofertę specjalną. (jednak biletów w ramach tej oferty nie kupi się w polskiej kasie, bilet można kupić w pociągu jednak z dopłatą 1,5€ lub bez dopłaty w słowackich kasach).

Innym przejściem kolejowym, które użytkowane jest tylko sezonowo, jest Muszyna-Plaveč. W weekendy od 28 grudnia 2019 do 23.02.2020 na torach kursuje pociąg z Muszyny do Popradu, który obsługuje słowacka kolej wraz z Kolejami Małopolskimi. Z Muszyny pociągi wyjeżdżają o 9:53 i 17:56, przejeżdżają przez stacje Plaveč, Stará Ľubovňa, Podolínec, Spišská Belá, Kežmarok do stacji docelowej docierają odpowiednio o 11:22 i 19:27. Pociągi na trasie powrotnej wyjeżdżają z Popradu o 7:30 i 15:27. Pociągi od 6 czerwca do 6 września będą kursowały na tej trasie także w wakacyjne weekendy.

Autobus na Słowację

FlixBus (dawniej PolskiBus)


FlixBus odważnie wkroczył na polski rynek przejmując najpierw Polskiego Busa a następnie zaczął podpisywać kolejne umowy współpracy z mniejszymi przewoźnikami. Efektem tego jest stosunkowo szeroka oferta przejazdów na Słowację:

 • Warszawa - Radom - Kielce - Kraków - Nowy Sącz - Krynica Zdrój - Bardejów - Preszów - Koszyce
 • Warszawa - Radom - Kraków - Myślenice - Dolný Kubín - Ružomberok - Donovaly - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Kraków - Bielsko Biała - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Wiedeń
 • Warszawa - Częstochowa - Sosnowiec - Katowice - Bratysława - Győr - Budapeszt
 • Wrocław - Opole - Ostrawa - Bratysława - Győr - Budapeszt
 • Kraków - Katowice - Ostrawa - Ołomuniec - Brno - Bratysława
 • Przemyśl - Rzeszów - Tarnów - Kraków - Bielsko-Biała - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Wiedeń
 • Medyka - Przemyśl - Rzeszów - Tarnów - Kraków - Bielsko-Biała - Żylina - Trenczyn - Trnawa - Bratysława - Wiedeń
 • Poznań - Wrocław - Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Żylina - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Gdynia - Sopot - Gdańska - Toruń - Łódź - Sosnowiec - Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Żylina - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Kraków - Żdziar - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Koszyce - Budapeszt
 • Kraków - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Preszów - Koszyce - Budapeszt

Szczegółowe rozkłady znajdziecie na stronie przewoźnika. Ceny są różne w zależności od trasy i terminu, jednak jak przystało na połączenia międzynarodowe, raczej nie ma co liczyć na bilet za symboliczne 5 czy 10 złotych.

LeoExpress

Czeski przewoźnik od 1 grudnia zamienia połączenie busowe Kraków - Koszyce na połączenie Kraków - Bešeňova. Minibusy dwa razy dziennie będą kursuwać przez Nowy Targ, Białkę Tatrzańską, Zdziar, Tatrzańską Łomnicę, Stary Smokowiec, Poprad i Liptowski Mikulasz, Tatralandię do Bešeňovej. Ceny są bardzo różne, zależne od zainteresowania i terminu wyjazdu.


Autobusy regionalne

W wymiarze regionalnym z autobusami jest gorzej niż źle, pisałam o tym już w artykule o komunikacji międzynarodowej w Tatrach. Jednak po latach rozpaczy w tunelu pojawiło się światełko. Województwo Małopolskie we współpracy z Zebrabus.pl 9 listopada 2019 r. uruchomił całoroczną linię autobusową. Autobusy kursują 2 razy dziennie na trasie Bukowina Tatrzańska - Dolný Kubín. (w sezonie letnim 3 razy dziennie)


Samochodem na Słowację / Rowerem na Słowację / Pieszo na Słowację

Miejsc, w których można samochodem przekroczyć granicę ze Słowacją jest kilkanaście, ale najważniejsze przejścia to drogowe:
 • Zwardoń - Skalité
 • Ujsoły - Novoť
 • Korbielów - Oravská Polhora
 • Chyżne - Trstená
 • Chochołów - Suchá Hora
 • Łysa Polana - Tatranská Javorina
 • Jurgów - Podspády
 • Sromowce Wyżne - Lysá nad Dunajcom
 • Piwniczna - Mníšek pod Popradom
 • Leluchów - Čirč
 • Muszynka - Kurov
 • Barwinek - Vyšný Komárnik
Pełna lista dawnych drogowych przejść granicznych (w tym turystycznych).


Do przejść turystycznych zaliczane są także przejścia górskie np. Pilsko - Pilsko, Babia Góra - Babia Hora czy Rysy - Rysy. Przy przejściach wysokogórskich należy pamiętać o tym, że na Słowacji część szlaków górskich w okresie jesienno-zimowym jest zamknięta a za wstęp na zamknięty szlak grożą kary.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam tym postem i podróż na Słowację będzie teraz łatwiejsza.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


6 komentarzy:

 1. Wizzair zamknal loty Warszawa-Bratyslawa, bo otworzyl trase do Wiednia, a jak sama napisalas - i tak sie Wiedniem reklamowali :). Jednak warto zauwazyc, ze z lotniska w Wiedniu do Bratyslawy jedzie sie tylko kilkadziesiat minut (miedzy lotniskami w Wiedniu i Bratyslawie jest kilkanascie minut jazdy), wiec tak naprawde roznica nie jest zbyt duza i wciaz mozna tanio doleciec, a autobusy zaczynaja sie od 1 EUR :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedeń nie jest daleko, ale mimo wszystko to nie jest bezpośrednie połączenie Polska-Słowacja, na których skupiłam się w tym poście ;)

   Usuń
 2. 10 lat temu często korzystałam z przejścia na Łysej Polanie. Polskimi busikami tam docierałam, a potem pieszo na stronę słowacką. A stamtąd czasem słowackim autobusem do Popradu, a częściej autostopem. Podróżowałam w okolice Roznavy, i najszybciej było stopować. Teraz widzę, że byłoby mi łatwiej jechać bez tylu przesiadek. Dobrze, że jest już więcej połączeń między Polską a Słowacją 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, połączeń trochę jest, ale i tak część jest w mało atrakcyjnych dla turystów godzinach. Jest jeszcze nad czym popracować. Oby było tylko lepiej!

   Usuń
 3. Polacy na terenach Słowacji są wytani 🤗

  OdpowiedzUsuń

Odwiedźcie mnie też na Instagramie @slowacystka