Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika - Słowacystka

10.06.2023

Jak bezpośrednio dostać się z Polski na Słowację? - Krótki poradnik podróżnika

 

Słowacja to nasz sąsiad, więc wydawać by się mogło, że dostanie się na Słowację nie będzie żadnym problemem. Otóż problem jest i to głównie w przygranicznych regionach. Więc mam dla Was zestawienie, które może przydać się podczas krótszych i dłuższych wycieczek.


Swego czasu zostałam poproszona o pomoc w znalezieniu połączenia autobusowego na Słowację i okazało się, że wcale to nie jest taka prosta sprawa. Zatem postanowiłam przygotować zestawienie wszystkich bezpośrednich połączeń z Polski na Słowację. Stan aktualny na 28 czerwca 2023.
 

PS. przed wyjazdem sprawdźcie święta i dni wolne od handlu na Słowacji, żeby nie natknąć się na zamknięte sklepy.
 

Samolot na SłowacjęLoty Warszawa - Koszyce, które realizuje polski LOT, zostały ponownie uruchomione. LOT do kKoszyc lata 5 razy w tygodniu. Ceny biletów na loty na trasie Warszawa - Koszyce rozpoczynają się mniej więcej od kwoty 300 złotych i im krótszy termin do wylotu ceny wzrastają. Samolot na Słowację według rozkładu leci 1 godzinę i 10 minut. W druga stronę loty odbywają się w 3 dni w tygodniu, w niektóre dni lot na trasie do Warszawy odbywa się 2 razy dziennie.

Kilka lat temu tanie loty na trasie Warszawa - Bratysława w swojej ofercie miała węgierska tania linia lotnicza WizzAir, natomiast Ryanair zabierał pasażerów na trasie Warszawa-Modlin - Koszyce. Jednak dziś na próżno szukać połączeń na Słowację w ofercie tych przewoźników.

Pociąg na Słowację


Jak najłatwiej dojechać do Bratysławy? Bezpośrednie połączenia kolejowe na trasie Warszawa - Bratysława są dwa - jedno dzienne i jedno nocne. Pociągi te jeżdżą codziennie a PKP Intercity ma w swojej ofercie promocyjne bilety, których cen rozpoczyna się od 19€ (z Krakowa lub Katowic ceny zaczynają się od 9,90 €), co przy regularnej cenie biletów na pociągi międzynarodowe jest warte rozważenia (kilka lat temu w kasie usłyszałam kwotę ponad 250 zł).

Połączenie dzienne to IC Batory, który startuje w Terespolu, Biała Podlaska, Międzyrzecz Podlaski, Łuków, Siedlce, Mińsk Mazowiecki. O 8:32 wyjeżdża ze stacji Warszawa Gdańska, następnie przez stacje: Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Zawiercie, Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec Główny, Katowice, Zabrze, Gliwice, Racibórz dociera do Chałupek, gdzie przekracza granicę z Czechami. Na terenie Słowacji pierwszym przystankiem jest stacja Kuty, potem o 17:01 pociąg dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), następnie pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo. W Boguminie do tego pociągu podłączane są wagony pociągu IC 144 z Przemyśla, który kursuje m.in. przez Rzeszów, Tarnów i Kraków.
 
Nocne połączenie to IC 407 Chopin, który o 19:17 wyjeżdża ze stacji Warszawa Wschodnia, następnie przez stacje: Warszawa Centralna, Warszawa Zachodnia, Opoczno Południe, Włoszczowa Północ, Miechów, Kraków Główny, Krzeszowice, Trzebinia, Jaworzno Szczakowa, Mysłowice, Katowice, Rybnik i Wodzisław Śląski dociera do Chałupek, gdzie przejeżdża przez granicę z Czechami. Na Słowacji pociąg zatrzymuje się na stacji Kuty, następnie o 5:54 dociera do Bratysławy (Bratislava hl. stanica), potem pociąg zatrzymuje się jeszcze na stacji Nowe Zamki i Štúrovo. Co ciekawe, pociąg Chopin ma w czeskim Boguminie doczepiane wagony z pociągu IC 457, który z Berlina kursuje m.in. przez Wrocław.
 
 
Połączeń kolejowych na trasie Warszawa - Bratysława jest oczywiście więcej, ale wiązać się one będą z przynajmniej jedną przesiadką np. w czeskim Boguminie.

Niestety pociąg TLK Rozewie, który jeszcze do niedawna kursował na trasie Gdynia - Żylina zniknął z rozkładu jazdy.


Koleje regionalne 

 

Przejścia kolejowe z Polski na Słowację są trzy, z czego tylko jedno jest w miarę regularnie użytkowane. Chodzi tutaj o przejście Zwardoń-Skalité.

Nie ukrywam, że z województwa śląskiego na Słowację łatwiej dostać się przez Czechy niż przez Zwardoń. Co może potwierdzać też fakt, że Koleje Śląskie w pociągach kolei czeskich honorowane są bilety Kolei Śląskich. Śląski przewoźnik we współpracy ze słowackimi kolejami państwowymi ma w swojej ofercie 10 połączeń w dni pracujące i 8 w weekend ze Zwardonia do Czadcy (pociąg może być  opisany jest jako Zwardoń-Skalité, na stacji Skalité ten sam skład pociągu przechodzi pod słowacką obsługę i kursuje jako pociąg na trasie Skalité-Czadca). ŽSSK, czyli słowacki odpowiednik PKP, w styku przygranicznym (czyli na odcinkach Zwardoń-Skalité-Czadca) ma swoją atrakcyjną ofertę specjalną. (jednak biletów w ramach tej oferty nie kupi się w polskiej kasie, bilet można kupić w pociągu jadącym z Polski bez dodatkowej opłaty [w pociągu ze Słowacji do Polski obowiązuje dopłata] lub bez dopłaty w słowackich kasach).
 

Muszyna- Poprad
 
 
Na trasie Muszyna - Poprad-Tatry od 3 czerwca do 3 września w soboty i niedziele kursują dwa pociągi. Pierwszy odjeżdża o 10:00 z Muszyny i na stację Poprad dociera o 11:40, drugi odjeżdża o 17:56 i do Popradu dojeżdża o 19:40. Szczegółowe informacje wraz z cenami biletów znajdziecie na stronie ŽSSK. W druga stronę również kursują dwa pociągi.


Sanok - Medzilaborce

 
W tym roku pociąg Wojak Szwejk będzie kursował na skróconej trasie, tylko z Sanoka (w minionych latach pociąg zaczynał bieg w Rzeszowie). Na wycieczkę tym pociągiem można się wybrać w soboty i w niedziele od 24 czerwca do 3 września. Pierwszy pociąg odjeżdża z Sanoka o 10:30 a w Medzilaborcach jest o 12:08, drugi pociąg rozpoczyna bieg o 17:48, a do stacji końcowej dociera o 19:23. W druga stronę również kursują dwa pociągi. Szczegółowe informacje wraz z cenami biletów znajdują się na stronie słowackiego przewoźnika.
 

Autobus na Słowację

FlixBus (dawniej PolskiBus)

 


FlixBus odważnie wkroczył na polski rynek przejmując najpierw Polskiego Busa a następnie zaczął podpisywać kolejne umowy współpracy z mniejszymi przewoźnikami. Efektem tego jest stosunkowo szeroka oferta przejazdów na Słowację:

 • Warszawa - Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kraków - Brzesko - Czchów - Nowy Sącz - Krynica Zdrój - Tylicz - Bardejów - Preszów - Koszyce
 • Kraków - Myślenice - Dolný Kubín - Ružomberok - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Warszawa - Radom - Kraków - Myślenice - Dolný Kubín - Ružomberok - Donovaly - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Wrocław - Katowice - Kraków - Myślenice - Nowy Targ - Zakopane - Bukowina Tatrzańska - Tatrzańska Jaworzyna - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad 
 • Gdynia -  Sopot - Gdańsk - Toruń - Łódź - Katowice-Pyrzowice - Sosnowiec - Katowice - Bielsko-Biała - Żywiec - Żylina - Bańska Bystrzyca - Zwoleń - Budapeszt
 • Przemyśl - Rzeszów - Tarnów - Kraków - Bielsko-Biała - Żylina - Trenczyn - Trnawa - Bratysława - Wiedeń
 • Warszawa - Radom - Kraków - Nowy Targ - Białka Tatrzańska - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Preszów - Koszyce - Budapeszt
 • Warszawa - Skarżysko-Kamienna - Kielce - Kraków - Białka Tatrzańska - Zdziar - Tatrzańska Łomnica - Stary Smokowiec - Poprad - Preszów - Koszyce - Miszkolc - Budapeszt
 • Warszawa - Częstochowa - Sosnowiec - Katowice - Bratysława - Győr - Budapeszt
 • Warszawa - Kielce - Kraków - Bielsko-Biała - Żywiec - Czadca - Żylina - Bratysława

Szczegółowe rozkłady znajdziecie na stronie przewoźnika. Ceny są różne w zależności od trasy i terminu, jednak jak przystało na połączenia międzynarodowe, raczej nie ma co liczyć na bilet za symboliczne 5 czy 10 złotych.


Autobusy regionalne


W wymiarze regionalnym z autobusami jest gorzej niż źle, pisałam o tym już w artykule o komunikacji międzynarodowej w Tatrach. Były połączenia powstałe we współpracy województwa małopolskiego z firma zebrabus, ale dość szybko została ona zlikwidowana. W trakcie pandemii zlikwidowano też wakacyjne połączenie z Zakopanego do Popradu.
 
Ale chyba właśnie po latach w tunelu pojawiło się światełko — od 1 lipca 2023 roku codziennie i przez cały rok kursować będą autobusy między Krynicą a Bardejovskimi Kúpelami (przez Bardejov). Koszt  biletu w jedną stronę to zaledwie 3 euro. Wreszcie pojawiła się okazja, by przy jednym pobycie zwiedzić kilka pięknych miejsc!
 

1 czerwca Arriva uruchomiła połączenie Trstená (Trzciana) - Termy Chochołowskie. Codziennie, w każdą stronę kursują 3 autobusy. Droga trwa 35 minut. A aktualny rozkład znajdziecie na stronie Arrivy.
 
Z tym autobusem łączy się także linia A15 autobusów uruchomionych przez Koleje Małopolskie. Koleje i Arriva połączyły siły i wydłużyły linię z Trstenej przez Termy Chochołowskie aż do Bukowiny Tatrzańskiej przez Zakopane i Poronin. Aktualny rozkład jazdy tej linii znajdziecie na stronie Kolei Małopolskich. Z Trstenej do Zakopanego codziennie kursują 4 autobusy, a do Bukowiny dojeżdżają 2 z nich.

Ponoć toczone są rozmowy, by w przyszłym roku uruchomić także autobusowe połączenie Nowy Targ — Spišská Stará Ves – Červený Kláštor. Zobaczymy.

Samochodem na Słowację / Rowerem na Słowację / Pieszo na Słowację

Miejsc, w których można samochodem przekroczyć granicę ze Słowacją jest kilkanaście, ale najważniejsze przejścia to drogowe:
 • Zwardoń - Skalité
 • Ujsoły - Novoť
 • Korbielów - Oravská Polhora
 • Chyżne - Trstená
 • Chochołów - Suchá Hora
 • Łysa Polana - Tatranská Javorina
 • Jurgów - Podspády
 • Sromowce Wyżne - Lysá nad Dunajcom
 • Piwniczna - Mníšek pod Popradom
 • Leluchów - Čirč
 • Muszynka - Kurov
 • Barwinek - Vyšný Komárnik
Pełna lista dawnych drogowych przejść granicznych (w tym turystycznych).


Do przejść turystycznych zaliczane są także przejścia górskie np. Pilsko - Pilsko, Babia Góra - Babia Hora czy Rysy - Rysy. Przy przejściach wysokogórskich należy pamiętać o tym, że na Słowacji część szlaków górskich w okresie jesienno-zimowym jest zamknięta a za wstęp na zamknięty szlak grożą kary.

Mam nadzieję, że pomogłam Wam tym postem i podróż na Słowację będzie teraz łatwiejsza.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym


8 komentarzy:

 1. Wizzair zamknal loty Warszawa-Bratyslawa, bo otworzyl trase do Wiednia, a jak sama napisalas - i tak sie Wiedniem reklamowali :). Jednak warto zauwazyc, ze z lotniska w Wiedniu do Bratyslawy jedzie sie tylko kilkadziesiat minut (miedzy lotniskami w Wiedniu i Bratyslawie jest kilkanascie minut jazdy), wiec tak naprawde roznica nie jest zbyt duza i wciaz mozna tanio doleciec, a autobusy zaczynaja sie od 1 EUR :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiedeń nie jest daleko, ale mimo wszystko to nie jest bezpośrednie połączenie Polska-Słowacja, na których skupiłam się w tym poście ;)

   Usuń
 2. 10 lat temu często korzystałam z przejścia na Łysej Polanie. Polskimi busikami tam docierałam, a potem pieszo na stronę słowacką. A stamtąd czasem słowackim autobusem do Popradu, a częściej autostopem. Podróżowałam w okolice Roznavy, i najszybciej było stopować. Teraz widzę, że byłoby mi łatwiej jechać bez tylu przesiadek. Dobrze, że jest już więcej połączeń między Polską a Słowacją 😀

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, połączeń trochę jest, ale i tak część jest w mało atrakcyjnych dla turystów godzinach. Jest jeszcze nad czym popracować. Oby było tylko lepiej!

   Usuń
 3. Polacy na terenach Słowacji są wytani 🤗

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie napisany artykuł. Jak dla mnie bomba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Interes korporacyjnych partii i układów zabił podróżowanie i turystykę dla każdego.
  To zła praktyka

  OdpowiedzUsuń