O słabości ludzkiej natury - „Pod słońcem Turynu” Ivany Dobrakovovej [recenzja] - Słowacystka

30.06.2023

O słabości ludzkiej natury - „Pod słońcem Turynu” Ivany Dobrakovovej [recenzja]

Czy skłonność do robienia złych rzeczy jest dziedziczna? Czy złe doświadczenia z dzieciństwa skazują nas na przegraną w dorosłym życiu? To tylko kilka pytań, które zadaje nam Ivana Dobrakovová w swojej książce „Pod słońcem Turynu”.

 

Pod słońcem Turynu to powieść, która zaskakuje i nie daje o sobie zapomnieć. Ivana Dobrakovová, znana słowacka pisarka i tłumaczka, przenosi nas do Turynu, miasta pełnego tajemnic i sprzeczności. Jak sama autorka twierdzi, Turyn to miasto, gdzie spotyka się biała i czarna magia, choć nam Polakom zapewne miasto to kojarzy się z czymś zupełnie innym.


Dobra matka i żona?


Fabuła książki opowiada o Kristínie, matce dwójki dzieci, żyjącej w pozornie szczęśliwym małżeństwie. Jednak ta nie potrafi odnaleźć się w nowym mieście i szuka ucieczki od codzienności. Wplątuje się w niebezpieczną grę z mężczyzną, który traktuje ją jak swoją zabawkę. Ten zwierzęcy i autodestrukcyjny romans prowadzi do uzależnienia, a na powierzchnię zaczynają wypływać urazy z przeszłości. Kristína balansuje na granicy dobra i zła, ciała i duszy, rozumu i szaleństwa. To prowadzi do tego, że kobieta traci kontrolę nad swoimi dziećmi i własnym zachowaniem, nie widzi też, że jej rodzina dąży ku upadkowi. 

 

Jednak jeszcze bardziej zaskakujące (i przerażające) rzeczy dzieją się tak naprawdę w tle tych wydarzeń. To wszystko prowadzi do tego, że czytelnik jak w antycznym dramacie zaczyna zadawać sobie pytanie, czy zło jest dziedziczne, czy nabyte? 


 

Ale odpowiedzi na to pytanie nie znajdziemy na stronach książki, każdy z nas sam musi sobie na nie odpowiedzieć.


O słabości lidzkiej natury

 

Jakbym miała podsumować Pod słońcem Turynu jednym zdaniem, to jak dla mnie to powieść o sile pokusy i słabości ludzkiej natury. Powieść pokazuje, jak silna jest pokusa i jak łatwo można ulec jej urokowi, ale także jak wielką cenę trzeba za to zapłacić. Powieść porusza uniwersalne tematy moralności, odpowiedzialności i wolności, a także ukazuje złożoność ludzkiej natury, która potrafi być zarówno szlachetna, jak i podła.

 

Jest to jedna z tych książek, które nie pozwalają się oderwać od lektury, a po przeczytaniu skłaniają do refleksji nad własnymi wyborami.


Książka Ivany Dobrakovovej Pod słońcem Turynu ukazała się z moim partonatem medialnym.
Pod słońcem Turynu

Tytuł oryginalny: Pod slnkom Turína
Autor:  Ivana Dobrakovová
Tłumaczenie: Izabela Zając
Wydawnictwo: Książkowe Klimaty
Data polskiej premiery: 23.05.2023
Liczba stron: 204


Więcej postów o literaturze słowackiej i książkach związanych ze Słowacją znajdziecie tutaj:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: