Słowackie Rio De Janeiro [Światowe atrakcje po słowacku] - Słowacystka

31.08.2022

Słowackie Rio De Janeiro [Światowe atrakcje po słowacku]

Figura Chrystusa Rio De Janeiro

Nie trzeba jechać do Brazylii, aby zobaczyć figurę Jezusa. Tańsza i bliższa alternatywa jest tuż za naszą południową granicą. 


Jeśli zastanawiacie się, co zobaczyć na Słowacji niedaleko polskiej granicy, to mam dla Was propozycję.

 

 Przeczytaj także o:

- słowackiej krzywiej wieży,

- miastach kwitnącej wiśni.


Tuż przy polskiej granicy

 

16 km od granicy w Korbielowie znajdziecie namiastkę Rio De Janeiro! 


Figura Jezusa we wsi Klin na Orawie gwarantuje wielkie przeżycia. Miejsce to szybko zyskało przydomek Rio De Klin, bo znajduje się tu najwyższy posąg Jezusa Chrystusa na Słowacji. Ma 9,5 metra wysokości i wznosi się na wzgórzu Grapa na wysokości 797 metrów nad poziomem morza. Według informacji znajdujących się na stronie gminy Klin — słowacki Jezus Chrystus jest trzecią na świecie kopią słynnego brazylijskiego posągu, drugą jest 23-metrowy Chrystus Zbawiciel w portugalskiej Lizbonie.Twórcą słowackiej wersji jest miejscowy rzeźbiarz ludowy Peter Ganobjak, budowę sfinansował Jozef Sroka. Właścicielami ziemi, na której znajduje się posąg są rodzice księdza Floriána Volfa. Posąg ma rozpiętość rąk 7 metrów, a jego waga wraz z podstawą wynosi 23 tony. Znajduje się na Orawie, około 2 km nad wsią Klin. Prace nad rzeźbą rozpoczęły się w listopadzie 2007 roku. Oficjalnie figurę odsłonięto w 2008 roku.Od 2009 roku pod figurą Chrystusa znajduje się klęcząca figura Jana Pawła II, która jak to już zwykle bywa, niezbyt jest podobna do swojego pierwowzoru. Pomnik papieża stoi na Kaplicy Miłosierdzia Bożego. Obok kaplicy stoi także kilka innych pomników, m.in. Ojca Pio.


Nawet jeśli nie jesteście religijni, to warto tutaj zajrzeć. Przy dobrej pogodzie widoki są stąd niesamowite. Rozciąga się stąd piękny widok na miejscowość Klin, Zaporę Orawską, Namiestów, Wawreczkę, Suchą Górę i Rohacze. Przy dobrej pogodzie widać nawet Giewont
Parking

 

Pomnik widać już z daleka, a po wjeździe do wsi należy kierować się znakami kierującymi na parking. Na parkingu znajduje się drewniana altana z ławkami. 

 

Z parkingu czeka Was spacerek o długości 742 metrów pod górę. Droga jest dość stroma, ale nie jest to trasa, z którą nie dacie sobie rady. Część trasy pokrywa się z drogą krzyżową, która zaprowadzi was prosto pod posąg Chrystusa. 


Start — parking. Koniec — figura Chrystusa. 
 

Bezpośrednio pod pomnikiem również jest mały parking, zatem jeśli nie macie ochoty na spacer, to możecie wjechać niemal pod sam pomnik.
Teren jest ogólnodostępny przez cały rok. Na szczycie znajduje się drewniana altana z ławkami. Tablice z opisami panoramy oraz historii budowy Zapory Orawskiej. Niedaleko pomnika znajduje się także toaleta — swojski wychodek. Przy wejściu na teren jest skrzyneczka na darowizny.


Na koniec trochę widoków

 

 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego.

 

Więcej o atrakcjach turystycznych na Słowacji przeczytacie, klikając w poniższy przycisk:


 Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: