24. Kino na Granicy - sprawdź słowackie wydarzenia na festiwalu - Słowacystka

19.04.2022

24. Kino na Granicy - sprawdź słowackie wydarzenia na festiwalu

okładka posta z przęgladem słowackich wydarzeń na festiwalu Kino na Granicy

Zbliża się majówka, dla niektórych ten czas nierozerwalnie łączy się z festiwalem Kino na Granicy. Zatem przygotowałam przegląd słowackich wydarzeń na festiwalu.


Festiwal Kino na Granicy startuje 29 kwietnia i potrwa do 3 maja. W tym roku festiwal wraca na swój pierwotny termin, co oznacza filmową majówkę dla wielu miłośników kina. Jak co roku zrobiłam zestawienie słowackich wydarzeń na festiwalu Kino na Granicy. Co w tym roku warto zobaczyć?

 

Kino to muzyka

 

Na tegorocznym festiwalu jedną z prezentowanych sekcji jest Viva Musica, w ramach której zobaczymy filmy, w których to właśnie muzyka gra tę najważniejszą rolę. Tutaj warto zwrócić uwagę na film Juraja Nvoty Muzyka nakręcony na podstawie powieści Petera Pišťanka, czy dramat Nic nas nie powstrzyma opowiadający o narodzinach punku w Czechosłowacji.

 

Pod względem muzycznym warto także zwrócić uwagę na film Krzysztof. Co prawda zostanie on zaprezentowany w ramach sekcji Nowe Filmy Słowackie, a nie Viva Musica, ale uważam, że muzyka Kataríny Málikovej, słowackiej piosenkarki i posiadaczki wielu najważniejszych słowackich nagród muzycznych, również zasługuje na uwagę.  

 

Nowe filmy i słowacki dokument


W tym roku w repertuarze mamy wiele filmów dokumentalnych i dramatów. Warto zwrócić uwagę także na: 107 matek Petera Kerekesa. Film nakręcony został w żeńskim więzieniu w Odessie. Jak dotąd został nagrodzony słowacką nagrodą filmową Slnko w seti w kategoriach: najlepszy film długometrażowy, najlepszy scenariusz, najlepsza reżyseria, najlepsza żeńska rola pierwszoplanowa, jego scenariusz został nagrodzony także na festiwalu w Wenecji. Ale to dopiero początek prezentacji tego filmu na międzynarodowych festiwalach filmowych.Z kolei dokument Jak zostałam partyzantką opowiada o losach romskich partyzantów walczących w Czechosłowacji podczas drugiej wojny światowej. Jest to historia, która z pewnością do tej pory była mało znana, bo o Romach w kontekście wojennym raczej mówi się jako ofiarach, a nie osobach walczących.

Jako osoba bezgranicznie zakochana w Bratysławie, muszę Wam także polecić dokument Barbory Sliepkovej Linie, który jest wizualnym esejem o Bratysławie – wzorcowym mieście postsocjalistycznym.


Poza kinem


Oprócz wydarzeń filmowych już tradycyjnie festiwalowi towarzyszą także spotkania i dyskusje literackie. W tym roku Słowację w ramach sekcji Literatura na Granicy będzie reprezentować Pavol Rankov, Katarína Kucbelová Tomášem Forró, Martin M. Šimečka i Marta Šimečková.

 

Przegląd słowackich wydarzeń:

29.04.2022
13:15 Piast
Architekt
chropowatej poetyki
(org. Architekt drsnej poetiky)

Dokument

Słowacja/Czechy/Brazylia 2021, 70 min

Reżyseria: Ladislav Kaboš

Obsada: Imrich Boráros
Stary człowiek nie rozpoznaje już swojej twarzy w lustrze. Cierpi na chorobę Alzheimera. Jego wspomnienia są stopniowo wymazywane z pamięci. Pewnego dnia postanawia opowiedzieć swoją historię w lustrze. Człowiek ten nazywa się Hans Broos i jest wybitnym brazylijskim architektem, karpackim Niemcem ze Słowacji. (za: CSFD.cz - przekład własny)
Zobacz trailer
15:00 Central
Wiadomość o ocaleniu umarłego
(org. Správa o záchrane mŕtveho)

Dramat

Czechy/Słowacja/Francja 2021, 90 min

Reżyseria: Václav Kadrnka

Obsada: Vojtěch Dyk, Zuzana Mauréry, Petr Salavec
Ojciec po wylewie zapada w śpiączkę.
Rokowania nie są dobre, jednak Matka i Syn zaczynają szukać właściwych słów, które chcieliby mu powiedzieć – i które mogłyby przywrócić go do życia. Film jest zainspirowany autentyczną historią reżysera i jego ojca.
Chcę pokazać, że człowiek nie powinien się nigdy poddawać i że sens mają nawet pozornie bezsensowne działania – mówi Kadrnka. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
15:30 Teatr Mickiewicza
Nic nas nie powstrzyma
(org. DonT Stop)

Dramat/Muzyczny

Czechy/Słowacja, 2012, 98 min

Reżyseria: Richard Řeřicha

Obsada: Patrik Děrgel, Lukáš Reichl, Jiří Kocman, Jakub Zedníček, Kristína Svarinská, Richard Fiala
Reżyserski debiut autora zdjęć, Richarda Řeřichy, przenosi widzów do roku 1983, czasów narodzin punka w Czechosłowacji.
Z perspektywy czterdziestoletniego Mikiego opowiada o losach kapeli Emile Buisson, którą założył on wraz z kolegą, gdy obaj mieli po osiemnaście lat.
Dla młodych ludzi muzyka była wtedy wyrazem buntu i sposobem na ucieczkę od dusznej atmosfery epoki „normalizacji”. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
21:00 Plener Most
Muzyka
(org. Muzika)

Komedia/Dramat/Romantyczny

Słowacja/Niemcy, 2007, 99 min

Reżyseria: Juraj Nvota

Obsada: Ľuboš Kostelný, Táňa Pauhofová, Dorota Nvotová, Jan Budař, Marek Geišberg, Marián Geišberg, Jana Oľhová...
Film na podstawie opowiadania Petera Pišťanka. Akcja filmu rozgrywa się pod koniec lat 70.
W małym przygranicznym miasteczku w Słowacji.
Martin, na co dzień zatrudniony w miejskich wodociągach, po godzinach oddaje się swojej wielkiej miłości – muzyce jazzowej.
Rodzina i koledzy nie popierają jednak jego pasji, nie sprzyjają jej również szare czasy „normalizacji”. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
30.04.2022
10:00 Kino Piast
Jak zostałam partyzantką
(org. Ako som sa stala partizánkou)

Dokument

Słowaja/Czechy, 2021, 90 min

Reżyseria: Vera Lacková

Obsada: Vera Lacková, Zuzana Čaputová
Druga wojna światowa wciąż kryje wiele mało znanych opowieści.
Jedną z nich są losy romskich partyzantów walczących w Czechosłowacji.
Dokument Very Lackovej został zainspirowany rodzinną historią – romskim partyzantem był jej pradziadek.
O Romach w ruchu oporu nie mówi się za wiele. Jeśli już, to postrzega się ich raczej jako ofiary Holokaustu, podczas gdy też walczyli – mówiła reżyserka. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
14:30 Central
Linie
(org. Čiary)

Dokument

Słowacja, 2021, 80 min

Reżyseria: Barbora Sliepková

Obsada: Maroš Bango, Matúš Čupka, Zuzana Čupková, Ľuboš Gajdoš, Daniel Remeň, Blanka Rošková...
Dokument Barbory Sliepkovej to wizualny esej o Bratysławie – wzorcowym mieście postsocjalistycznym.
Poznajemy je za pośrednictwem mieszkańców. Blanka walczy z samotnością na balkonie mieszkania na Petržalce.
Matúš chce kandydować w wyborach. Michal sprzedaje mieszkania.
Dwaj robotnicy malują linie na drogach, a po pracy piją piwo i rozmawiają o życiu. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 wzgórze zamkowe
„Sąsiedzi” – rozmowa: Andrej Chadanowicz (BA), Marie Iljašenko (CZ), Antoni Pawlak (PL), Katarína Kucbelová (SK) – moderuje Zofia Bałdyga


Pierwszego dnia literackiego programu porozmawiamy o współczesnej środkowoeuropejskiej poezji. W debacie, zatytułowanej „Sąsiedzi”, Czechy reprezentować będzie poetka i tłumaczka Marie Iljašenko (urodzona w Kijowie córka Ukraińca i Czeszki z polskimi korzeniami), Polskę – poeta i publicysta Antoni Pawlak, Słowację – poetka i działaczka kulturalna Katarína Kucbelová, Białoruś zaś – Andrej Chadanowicz, poeta i tłumacz m.in. dzieł Adama Mickiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta. Dyskusję poprowadzi poetka i tłumaczka, przybliżająca Polakom najnowszą czeską i słowacką poezję – Zofia Bałdyga.
(za: Kino na Granicy)
17:00 Central
Każda minuta życia
(org. Každá minuta života)

Dokument

Czechy/Słowacja, 2021, 80 min

Reżyseria: Erika Hníková

Małżeństwo Michal i Lenka Hanuliakowie z Żyliny, mają jasne wyobrażenie o tym, kim zostanie i co osiągnie w przyszłości ich syn, zaplanowali już każdą minutę życia małego Miško.
Tym celom podporządkowują wszystkie swoje działania.
Reżyserka Erika Hníková stawia pytania dotyczące wychowania dzieci i zastanawia się, czy w dzisiejszych czasach robimy dla nich wystarczająco dużo. A może za dużo? (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
01.05.2022
10:00 Central
Na pełnym gazie
(org. Láska pod kapotou)

Dokument

Czechy/Słowacja, 2021, 85 min

Reżyseria: Miro Remo
Pięćdziesięcioletni Jaroslav ma dwie pasje – szybkie samochody i Jitkę, która przywróciła mu siłę do życia. Jitka jest najstarszą Czeszką startującą w wyścigach jako kierowca autokrosowy.
Oboje wspierają się nie tylko w sporcie, ale również w życiowym wyścigu, w którym dotychczas nie byli faworytami.
Pełna humoru i dramaturgii opowieść z morawsko-słowackiego pogranicza. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
14:00 wzgórze zamkowe
Literacki Hyde Park: prezentacja polskiego przekładu książki Apartament w hotelu Wojna oraz rozmowa z autorem Tomášem Forró (SK) i tłumaczem Andrzejem S. Jagodzińskim (PL) – moderuje Martin M. Šimečka (SK); Tomáš Forró opowiada o wojnie w Donbasie z samego serca konfliktu. Rozmawia z ludźmi po obu stronach frontu, niejednokrotnie naraża życie i potajemnie jeździ tam, dokąd nie zapuszcza się żaden dziennikarz. Wnikliwie opisuje sytuację polityczną na wschodzie Ukrainy i rosyjską taktykę wojny hybrydowej, w której walka konwencjonalna miesza się z partyzantką, a fakty z propagandą. Jego analizy są nieodłącznie związane z historiami ludzi, dla których wojna i jej skutki są bolesną codziennością. Wielka polityka przeplata się tutaj z małą, a losy żołnierzy z losami zwykłych rodzin, którym konflikt odebrał wszystko.(za: czarne.pl)
Przeczytaj fragment
16:00 wzgórze zamkowe
„Dziki Wschód? Dzika wojna?” – rozmowa: Miroslav Karas (CZ), Wojciech Jagielski (PL), Tomáš Forró (SK) – moderuje Piotr Górecki (PL) Drugiego dnia Literatury na Granicy głos oddamy reporterom. W debacie zatytułowanej „Dziki Wschód? Dzika wojna?” m.in. na temat wojny w Ukrainie porozmawiają: czeski dziennikarz i były korespondent Czeskiej Telewizji w Polsce i w Rosji Miroslav Karas, reportażysta i pisarz, autor m.in. reportażu Wszystkie wojny Lary Wojciech Jagielski oraz słowacki reporter, autor książki Apartament w hotelu Wojna. Reportaż z Donbasu Tomáš Forró. W roli moderatora wystąpi dziennikarz i były korespondent wojenny Telewizji Polskiej Piotr Górecki.(za: Kino na Granicy)
02.05.2022
15:30 Central
107 matek
(org. Cenzorka)

Dramat

Słowacja/Czechy/Ukraina, 2021, 98 min

Reżyseria: Peter Kerekes

Obsada: Maryna Klimova, Iryna Kiryazeva, Lyubov Vasylyna
W więzieniu w ukraińskiej Odessie wyrok odsiaduje ponad sto kobiet.
Jedną z nich jest Lesja, skazana na siedem lat za zbrodnię w afekcie. Kobieta właśnie spodziewa się dziecka, ma więc świadomość, że przyjdzie ono na świat za więziennymi kratami i będzie się z nim mogła widywać tylko sporadycznie.
Film Petra Kerekesa w poruszający sposób łączy dokumentalny portret z dramatem społecznym. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 wzgórze zamkowe
Obcy w naszym domu – rozmowa: Karol Sidon(CZ), Grzegorz Gauden (PL), Marta Šimečková (SK), Pavol Rankov (SK) – moderuje Anna Maślanka (PL) Trzeciego dnia porozmawiamy o szeroko rozumianej obcości w środkowoeuropejskiej literaturze, kulturze i życiu społecznym. Gośćmi debaty pod tytułem „Obcy w naszym domu” będą prozaicy – czeski pisarz i dramaturg, naczelny rabin Pragi Karol Sidon oraz słowacki prozaik, zdobywca Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” Pavol Rankov, a także słowacka organizatorka Forum Środkowoeuropejskiego i publicystka Marta Šimečková oraz dziennikarz, były dyrektor Instytutu Książki, autor książki o pogromie Żydów we Lwowie w 1918 roku Lwów – kres iluzji Grzegorz Gauden. Dyskusję moderować będzie dziennikarka literacka i popularyzatorka czeskiej kultury w Polsce, Anna Maślanka. (za: Kino na Granicy)
03.05.2022
12:00 Teatr Mickiewicza
Inna krew
(org. Iná svorka )

Dramat

Węgry/Słowacja, 2021, 98 min

Reżyseria: Hajni Kis

Obsada: Gusztáv Dietz, Zorka Horváth, Kati Andai, Dániel Baki, Sándor Balogh, Éva Bandor, Gábor Boráros...
Mieszkająca z dziadkami dwunastoletnia Niki dowiaduje się, że jej ojciec po siedmiu latach wyszedł z więzienia.
Mimo zakazów dziewczynka wyrusza, by się z nim spotkać.
Tiborowi daleko jednak do wzorcowego ojca – pracuje jako bramkarz w nocnym klubie,
śpi kątem u brata i ze względu na swój niepokorny charakter nieustannie popada w konflikty z otoczeniem. Czy odnajdzie się w nowej roli? (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
14:00 Central
Żeglarz
(org. The Sailor)

Dokument

Słowacja, 2021, 79 min

Reżyseria: Lucia Kašová

Obsada Paul Johnson
Paul Johnson spełnił swoje marzenie – spędził życie na morzu.
Był wolny, kochał, pił i nigdy na stałe nie osiadł na lądzie.
Obecnie ma jednak osiemdziesiąt lat i nie jest już w stanie wypłynąć w kolejny rejs.
Wypija więc litr wódki dziennie i rozmyśla o życiu i śmierci.
Reżyserka Lucia Kašová poszukuje odpowiedzi na pytanie: czy spełnione marzenia zawsze na końcu smakują gorzko? (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 wzgórze zamkowe
„Czy to świat zwariował, czy tylko my?” – rozmowa: Taciana Niadbaj (BA), Radka Denemarková (CZ), Zbigniew Machej (PL), Martin M. Šimečka (SK),– moderuje Łukasz Grzesiczak (PL). Czwartego, ostatniego dnia Literatury na Granicy należeć będzie do eseistów. „Czy to świat zwariował, czy tylko my?” zastanawiać się będą: czeska pisarka, tłumaczka i publicystka Radka Denemarková, polski poeta i tłumacz Zbigniew Machej, słowacki pisarz, dziennikarz i wydawca Martin M. Šimečka oraz poetka, tłumaczka, prezeska białoruskiego PEN Clubu, Taciana Niadbaj. Rozmowę poprowadzi dziennikarz, politolog i analityk ds. dezinformacji, Łukasz Grzesiczak. (za: Kino na Granicy)
17:00 Kino Piast
Krzysztof
(org. Kryštof)

Dramat

Czechy/Słowacja, 2021, 110 min

Reżyseria: Zdeněk Jiráský

Obsada: Mikuláš Bukovjan, David Uzsák, Alexandra Borbély, Luboš Veselý, Stanislav Majer, Eva Josefíková, Éva Bandor, Peter Šimun, Marián Mitaš
Film nawiązuje do dramatycznych wydarzeń końca lat 40.
w Czechosłowacji – przewrotu komunistycznego oraz tzw. „akcji K”, w ramach której zlikwidowano ponad 200 zakonów.
Kryštof jest młodym zakonnikiem, pomagającym prześladowanym przez władze komunistyczne w przedostaniu się do Niemiec.
Wracając z jednej z nocnych eskapad, staje się świadkiem brutalnych interwencji służb. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer

 

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu.

 

Więcej o słowackim filmie znajdziesz, klikając w poniższy przycisk:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: