Słowackie piosenki świąteczne - Słowacystka

15.12.2021

Słowackie piosenki świąteczne

Na wypadek, gdybyście mieli już dość Last Christmas i All I Want for Christmas Is You zostawiam Wam kilka słowackich piosenek świątecznych, które umilą czas świętowania.

Po poście dotyczącym piosenek, które towarzyszyły Aksamitnej Rewolucji, przyszedł czas na świąteczne piosenki. Mam nadzieję, że umilę Wam w ten sposób przedświąteczne przygotowania i późniejsze świętowanie w spokoju i rodzinnym gronie.

Jeśli interesują Was tradycje świąteczne to odsyłam do wcześniejszych wpisów:


Každý deň budú vraj Vianoce


Piosenka powstała w 1991 roku, pierwotnie nie była wcale typową świąteczną piosenką, znalazła się na 4 albumie zespołu Lojzo. Jednak lider zespołu Marián Kochanský chciał zrobić coś więcej z tą piosenką i zaprosił do współpracy Miroslava Žbirkę. 


W ten sposób powstała piosenka, która w czasach zachłyśnięcia się postkomunistycznego społeczeństwa wszystkim, co zachodnie, szybko została zapomniana. Po latach dzięki świątecznej reklamie jednego z operatorów komórkowych piosenka ta wróciła do świadomości Słowaków i obecnie jest to chyba najbardziej znana słowacka piosenka świąteczna, która można usłyszeć w każdym słowackim radio i każdym centrum handlowym.

Waszej uwadze zostawiam teledysk, w którym artyści, żartując sobie z telewizyjnego playbacku, zamienili swoje partie wokalne.


Svet lásku má 

 

Muzyka została skomponowana przez Pavola Haberę w 1996 roku, tekst napisał Daniel Heviera.

 

Piosenka ta znalazła się na legendarnym, multiplatynowym i wielokrotnie nagradzanym albumie Pavla Habery z tym samym tytułem. Do udziału w albumie Habera zaprosił największe osobistości słowackiej i czeskiej sceny muzycznej – Słowacką Orkiestrę Filharmoniczną z dyrygentem Ondrejem Lenárdem oraz Karela Gotta i Petera Dvorskiego. W ten sposób powstał unikalny album z najsłynniejszymi słowackimi, czeskimi i międzynarodowymi piosenkami bożonarodzeniowymi. Wiele osób twierdzi, że to jedna z najlepszych świątecznych płyt, jakie kiedykolwiek powstały w słowackim przemyśle muzycznym.

 

Całkowite koszty wydania tego bożonarodzeniowego albumu i towarzyszącej mu trasy koncertowej w wyniosły około trzech milionów koron słowackich.

Waszej uwadze polecam także piosenkę z tej płyty List Ježiškovi, która jest słowacką wersją świątecznego hitu Mistletoe and Wine Cliffa Richardsa.


 

Nech sneží

 
Jak już jesteśmy przy słowackich wersjach światowych przebojów, to polecam Wam moją ulubioną wersję piosenki Let It Snow, którą w 2015 roku wykonał zespół Janais.


 

Najkrajšie Vianoce 

 

Mimo że piosenka ta należy do tych młodszych, bo powstała w 2010 roku, to szybko stała się jedną z najpopularniejszych słowackich piosenek świątecznych. Tekst do tej piosenki napisał Vlado Krausz.


Zima na saniach 

 

Piosenka powstała pod koniec lat 70. na zamówienie telewizji, która chciała wyprodukować serię piosenek dla dzieci o tematyce bożonarodzeniowej. Propozycję napisania muzyki do tej serii dostał Pavol Zelenay, autorem tekstu jest Tomáš Janovic. Do zaśpiewania piosenki wyznaczono jednego z największych słowackich aktorów Michala Dočolomanskiego i chór dziecięcy Slniečko. Pierwszy raz piosenkę Dočolomanský zaśpiewał w 1977 roku, na płytę piosenka trafiła dopiero 1979 roku.


Poďme bratia do Betlehema 

 

Poďme bratia do Betlehema to tradycyjna słowacka kolęda ludowa, którą zespół Tublatanka zaaranżował w rockowej formie w 1985 roku. Wokalista i lider zespołu Maťo Ďurinda zdecydował się na nią, ponieważ była to jedna z jego ulubionych kolęd. Wraz z innymi piosenkami świątecznymi i przerobionymi kolędami piosenka trafiła na album o tej samej nazwie w 1993 roku.

Cicha noc po słowacku

 

Jak już jesteśmy przy kolędach, to zostawiam Wam najbardziej znaną kolędę w słowackiej wersji językowej. Tutaj wykonuje ją chór zespołu ludowego SĽUK, a dla chętnych jest nawet tekst i można pośpiewać!Jeśli zainteresują Was słowackie tradycje świąteczne, to kliknijcie poniższy przycisk:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: