9 najlepszych słowackich zdjęć października 2019 - Słowacystka

31.10.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć października 2019

Październik za nami, więc czas na kolejne zestawienie najpiękniejszych zdjęć ze Słowacji. Poznajcie nowe, ciekawe miejsca na Słowacji.

Zestawienie 9 ciekawostek turystycznych, które pojawiły się we wrześniu, znajdziecie tutaj. Natomiast wszystkie posty z tej serii znajdują się tutaj.

1. Kościół Ducha Świętego, Žehra


Kostol Ducha Svätého, to późnoromański budynek z drugiej połowy XIII wieku. Budynek znajduje się w miejscowości Žehra, leżącej w powiecie Nowa Wieś Spiska w kraju Koszyckim. Kościół w swoim wnętrzu skrywa cenne malowidła ścienne, tworzące pełny cykl ikonograficzny. Cykl rozpoczyna się od Ostatniej Wieczerzy, po której następują m.in. sceny przedstawiające pocałunek Judasza, Ukrzyżowanie, koronację Najświętszej Maryi Panny, Sąd Ostateczny.

Kościół od roku 1985 jest kulturalnym narodowym zabytkiem a od roku 1993 wraz z Lewoczą i Zamkiem Spiskim [patrz pkt 9] znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

O pałacu Žehra Hodkovce, który znajduje się nieco ponad 2 km od kościoła Ducha Świętego, o którym pisałam w lipcu [punkt 5]


2. Zamek Strečno

Strečniansky hrad lub Hrad Strečno to zrekonstruowane ruiny średniowiecznego zamku o nieregularnym planie. Zamek znajduje się 11 km od Żyliny na wysokiej skale wznoszącej się nad brzegiem Wagu. W zamku prezentowane są niektóre wystawy należące do Muzeum Poważskiego w Żylinie (Považské múzeum). Pierwsza pisemna wzmianka o kamiennym zamku w tym miejscu pochodzi z roku 1316. Zamek był m.in. domem bardzo ważnej dla słowackiej historii osoby, Žofii Bosniakovej, która była żoną Františka Vešeléniego. Žofia zmarła w wieku 35 lat, a jej ciało znaleziono zupełnie niezmienione 45 lat po jej śmierci (nie było zmumifikowane ani zabalsamowane). Dlatego wiele osób myślało, że Žofia jest świętą. Jej ciało wystawiono w kościele w Tepličce nad Váhom. 1 kwietnia 2009 roku cierpiący na schorzenia psychiczne mężczyzna z Żyliny podpalił jej ciało.


3. Jeziorko Puchmajerovej

Puchmajerovej jazierko to małe torfowe jezioro w Orawskiej Magurze na północnym zboczu poniżej wzgórza Minčol (1393,9 m n.p.m.). Znajduje się w obszarze potoku Hruštínka na wysokości 1200 m n.p.m. Zajmuje powierzchnię 0,10 ha i ma głębokość 5-6 m. Okolica jeziorka to podmokłe torfowiska i łąki. Nazwa jeziora pochodzi od wybitnej czeskiej botaniki Marie Puchmajerovej, która w tym miejscu prowadziła badania w 1942 roku.

4. Mariánska Hora, Levoča

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny na Wzgórzu Maryjnym w Lewoczy jest jednym z najstarszych miejsc pielgrzymkowych we wschodniej Słowacji. Coroczna pielgrzymka odbywa się tutaj w pierwszą niedzielę lipca.

Początki kultu maryjnego w ty miejscu sięgają XIII wieku. W 1247 roku zbudowano tu pierwszą kaplicę. W 1470 roku ksiądz Servác przebudował kaplicę w gotycki kościół, w którym ustawiono gotycką rzeźbę Matki Boskiej. Ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1906-1914, kiedy kościół zyskał swój obecny wygląd. Oryginalna gotycka rzeźba Matki Boskiej z drugiej połowy XV wieku pozostała na swoim miejscu na ołtarzu głównym. Nowy kościół został 2 lipca 1922 roku konsekrowany przez biskupa Jana Vojtaššáka. Papież Jan Paweł II 26 stycznia 1984 roku podniósł kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do rangi bazyliki mniejszej. Jedenaście lat później, 3 lipca 1995 roku, papież odprawił tutaj mszę, na której obecnych było ponad 650 000 osób.


5. Preszowska Kalwaria

Prešovská kalvária to kompleks barokowych kaplic i kościół położony na wzgórzu na zachodnim krańcu Preszowa. W przeszłości była uważana za drugą najpiękniejszą kalwarię na Słowacji (po Kalwarii w Bańskiej Szczawnicy [patrz pkt 4]). Cały kompleks kalwarii został ukończony dopiero w roku 1893 i oprócz kościoła św. Krzyża składa się z czternastu kaplic drogi krzyżowej, Kaplicy Świętych Schodów, katakumb i przyległego cmentarza. Kaplice drogi krzyżowe są do siebie bardzo podobne. Wyróżnia się natomiast Kaplica Świętych Schodów, która została zbudowana w 1765 roku wzorowana na kaplicy Sancta Scala w kościele Laterańskim w Rzymie. Została ona ufundowana przez wojewodę wileńskiego Karola Stanisława Radziwiłła z wdzięczności dla miasta za udzielenie mu azylu po przymusowej ucieczce z Polski.


6. Leśnica

Zamagurska wieś Lesnica leży w północno-zachodniej części powiatu Stara Lubownia, w pobliżu granicy z Polską, na wysokości 485 m n.p.m. Spora część wsi leży na terenie Pienińskiego Parku Narodowego (PIENAP - Pieninský národný park). Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z roku 1297. Wieś była przedmiotem sporu między Polską a Czechosłowacją po 1918 roku, ostatecznie została po stronie naszych sąsiadów. Wieś leży w dolinie, dlatego panuje tutaj specyficzny mikroklimat. Zima przychodzi wcześnie i długo się utrzymuje a w lecie średnia dzienna temperatura wynosi około 15°C.7. Liptotvská Teplicka

Wieś na Słowacji położona w kraju preszowskim, w powiecie Poprad. Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z roku 1634. Historycy zakładają, że wieś była zamieszkana wcześniej, dowodem jest zachowany oryginalny dialekt góralski, który czerpie wiele słów z języka polskiego. Jednym z nielicznych zabytków we wsi jest kościół rzymskokatolicki św. Jana Chrzciciela. W pobliżu wsi zachowały się wyjątkowe, głębokie piwnice. Co roku odbywają się tu imprezy folklorystyczne. Położenie miejscowości stwarza dobre warunki do uprawiania kolarstwa górskiego i turystyki pieszej, Liptotvská Teplicka jest dobrym punktem wyjścia na Królewską Halę (Kráľova hoľa) [innym punktem wyjścia do tego miejsca jest Telgárt, w którym warto zobaczyć Chmarošský Viadukt, patrz pkt. 1].

8. Fárske schody 

Fárske schody w Żylinie [patrz pkt.7], czyli schody parafialne, zostały zbudowane na początku XIX wieku jako połączenie ulicy Národnej, ciągnącej się od stacji kolejowej, która wybudowana została w 1873 roku, i Placu Andreja Hlinki, z ulicą Farską i placem Mariánskim. W związku z budową schodów znajdująca się tuż obok schodów Katedra św. Trójcy oddała miastu część ogrodu parafialnego. Niestety władze miasta ani kościół rzymskokatolicki, który był właścicielem niektórych budynków, nie wykazali chęci zachowania historycznego charakteru okolicy schodów. W  2008 roku wyburzono część kamieniczek znajdujących się naprzeciw katedry i na ich miejscu wybudowano betonowego potwora pełniącego zadanie galerii handlowej.


9. Cykl pracy w winnicy

Ceramika od zawsze związana była z winiarstwem. Od lat produkowane były nie tylko dzbany czy czarki na wino, ale także bardzo popularne były i w dalszym ciągu są, ozdobne kafle, dekorowane obrazkami przedstawiającymi cykl prac w winnicy.  Te tutaj pochodzą ze Słowackiej Ludowej Majoliki, o której wiele pisałam już wcześniej.

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: