Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity - Słowacja 2019 - Słowacystka

7.05.2019

Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Elity - Słowacja 2019

Już od 10 maja Słowację ogarnie wielkie sportowe szaleństwo. Powód? Po 8 latach Mistrzostwa Świata w Hokeju wracają na Słowację. Więc czas na kilka informacji na temat hokeja, turnieju i rzeczy okołosportowych.

Wielką fanką hokeja nie jestem, ale od kiedy osiem lat temu byłam na Słowacji podczas Mistrzostw Świata, które były rozgrywane w Bratysławie i Koszycach jakoś inaczej patrzę na te sport i co roku staram się oglądać mecze Słowaków na tym najważniejszym turnieju.

W tym roku Mistrzostwa Świata zostaną już rozegrane po raz 83, od momentu awansu Słowaków do elity to już 2 impreza mistrzowska, która jest organizowana na Słowacji. Jest to impreza tak wielkiej rangi i mająca na Słowacji niemal status święta narodowego, że nie sposób o tym nie napisać. Ale w związku z tym, że pewnie większość z Was niezbyt interesuje się hokejem, postanowiłam ugryźć ten temat w jak najbardziej przystępnej formie. 😉

Dlaczego hokej jest tak popularny na Słowacji?


Na Słowacji hokej walczy ciągle o miano sportu narodowego z piłką nożną, ale to hokej cieszy się niegasnącą popularnością, podczas gdy liczby kibiców i zarejestrowanych piłkarzy ciągle spadają. Obecnie hokej to chyba jedyny sport na Słowacji, który potrafi na meczach ligowych regularnie zapewnić komplet kibiców.


Po rozpadzie Czechosłowacji to słowaccy hokeiści spadli na sam dół a wszystkie zasługi zagarnęli Czesi, którzy zostali uznani za kontynuatora czechosłowackiej tradycji hokejowej. Jednak Słowacy bardzo szybko udowodnili, że ich miejsce nie jest w ostatniej dywizji, ale w elicie. W 1993 roku Słowacy grali w dywizji C (która jest najniższą i najsłabszą grupą), ale już w 1995 roku wywalczyli sobie awans do elity. Od tego czasu słowaccy hokeiści ciągle utrzymują się w grupie najlepszych zespołów świata. Od 1996 do 2018 roku Słowacy raz sięgnęli po złoty krążek (2002), dwa razy po srebro (2000, 2012) i raz wywalczyli brąz (2003).

Więc w porównaniu ze słowackimi piłkarzami to hokeistom wiedzie się zdecydowanie lepiej - regularnie grają wśród elity i mają na swoim koncie kilka sukcesów. Ponadto hokejowe mistrzostwa są rozgrywane co roku, więc kibice co roku mają swoje święto, a to także wpływa na popularność tego sportu.

Hokejowa tożsamość


Słowacy otwarcie przyznają, że hokej jest zrośnięty z ich tożsamością narodowościową i często na pytania - dlaczego oglądają mecze hokejowe, odpowiadają: Bo jestem Słowakiem!

Jeśli dalej mi nie wierzycie, to wiedzcie, że Słowacja przy okazji mistrzostw używa hasła Republika Słowacji, republika hokeja.


Słowacja żyje hokejem


Od 10 do 26 maja hokejem żyć będzie cała Słowacja. Hokej na Słowacji jest fenomenem, który co roku łączy Słowaków jak nic innego.

Dlatego też Słowacki Związek Hokeja na Lodzie (Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH)) postanowił, że atmosferą mistrzostw będą mogli cieszyć się także mieszkańcy innych słowackich miast. Podczas imprezy oficjalne strefy kibica będą zorganizowane w Nitrze, Trenczynie, Bańskiej Bystrzycy i w Popradzie. W tych strefach odbywać się będą koncerty, konkursy oraz przede wszystkim transmisje wszystkich meczów reprezentacji Słowacji. Oprócz tego w każdej strefie kibica znajdą się punkty gastronomiczne i sklepiki, w których m.in. będzie można kupić koszulki i szaliki. Wstęp do takiej strefy będzie za darmo, więc jeśli tylko będziecie mieli możliwość, to zajrzyjcie tam i poczujcie prawdziwe, hokejowe szaleństwo.

Oczywiście największe strefy kibica, które właściwie bardziej będą wielkimi wioskami kibica, zostaną zorganizowane w Bratysławie i w Koszycach. Dodatkowo można się spodziewać, że i w mniejszych miastach lokalne władze będą na własną rękę organizować strefy kibica, chociażby tylko na transmisje Słowaków.

Terminarz

 

Słowacy zagrają w grupie A w Koszycach, co jest zapewnieniem pewnej równowagi, bowiem podczas poprzednich MŚ organizowanych na Słowacji grali w Bratysławie. W fazie grupowej rywalami naszych południowych sąsiadów będą Kanadyjczycy, Amerykanie, Finowie, Niemcy, Duńczycy, Francuzi i Brytyjczycy.

Poniżej załączam terminarz MŚ. Szczegółowe informacje na temat meczów, w tym tych z udziałem reprezentacji Słowacji, znajdziecie na oficjalnej stronie mistrzostw (strona dostępna jest w języku słowackim i angielskim).
 

Transmisje wybranych meczów z polskim komentarzem będzie można zobaczyć na TVP Sport (na stronie TVP Sport będą też bezpłatne transmisje internetowe, dostępne tylko na terenie Polski).

Zamieszanie z koszulkami


Ciekawostką może być to, że na kilka dni przed turniejem słowaccy hokeiści nie wiedzą, w jakich strojach zaprezentują się na mistrzostwach.

Powodem jest logo, które jest nieco zmodyfikowanym godłem państwowym - zamiast trzech gór symbolizujących Matrę, Tatrę i Fatrę są trzy kije do hokeja. Ta wariacja na temat symbolu państwowego nie spodobała się wielu politykom i o ostatecznej wersji słowackich strojów reprezentacyjnych zadecyduje parlament na dzień przed rozpoczęciem turnieju. Jak widać, hokejowe emocje udzielają się także tym na najwyższych szczeblach. 😉

Według informacji przytaczanych przez Słowacki Związek Hokeja: z 16 reprezentacji, które wystąpią na MŚ aż 11 ma na koszulkach loga oparte na symbolach państwowych. [1]

A rzeczone logo wygląda następująco:


Moim zdaniem jest całkiem kreatywne i dobrze oddaje słowackie zamiłowanie do tego sportu. A Wy co myślicie? Podoba się?

Maskotka


Maskotką tegorocznych Mistrzostw Świata jest niedźwiedź z charakterystycznym bacowskim pasem, pasterskim kapeluszem i kijem hokejowym w ręce. O imieniu maskotki zadecydowali internauci, w głosowaniu w cuglach wygrało imię Macejko nawiązujące do ludowej pieśni Išel Macek, drugie w kolejności było imię Juro, czyli zdrobnienie od imienia Juraj. Juro w finałowym starciu zebrał o połowę mniej głosów niż Macejko.


W związku z tym, że imię maskotki nawiązuje do ludowej piosenki, to szybko okazało się, że Macejko dostał swoją piosenkę, która została oparta na motywach popularnych ludowych piosenek, w tym wspomnianego Macejka, oraz miksu piosenek, które można usłyszeć na hokejowych stadionach.

Ondrej Kandáč wraz ze swoim zespołem Kandráčovci skomponował i nagrał muzykę do piosenki Hokejová. Tekst został napisany przez Vladimíra Puchalę, który połączył go z ludowymi, dobrze znanymi tekstami. Jak stwierdził sam Ondrej Kandráč:

Jestem wielkim fanem hokeja, tak jak wielu Słowaków. Podczas meczów na stadionach grane są różne chwytliwe melodie, aby zachęcić fanów do kibicowania. Znalazłem w nich powiązanie ze słowacką muzyką ludową i na ich podstawie powstała Hokejová. [2]


PS. niech Was nie zwiedzie ko ko ko w tekście, to nie plagiat czy nawiąznie do dobrze znanego nam piłkarskiego hymnu, tylko oryginalny tekst piosenki ludowej o Macejku 😉

Medale

 

Medale tegorocznych Mistrzostw Swiata w Hokeju na Lodzie Elity zostały zaprojektowane przez Petra Packaňa, który w swoim projekcie oprócz hokeisty zawarł także chyba najważniejszy ze słowackich symboli - góry. W związku z tym, że są to trzy szczyty, można tutaj się dopatrywać nawiązania do słowackiego godła. 

Te drogocenne krążki zostały wybite w kremnickiej mennicy, która była założona w 1328 roku i od prawie siedmiu wieków nieprzerwalnie wybija monety, medale i odznaki, które trafiają nie tylko na rynek słowacki.


Zielone mistrzostwa


Jeśli śledzicie mnie na Facebooku, to wiecie, że czasem zdarza mi się pisać dla portalu Ulica Ekologiczna o ekologicznych wiadomościach ze Słowacji (linki do artykułów tutaj), w których pokazuję jak na Słowacji „robi się ekologię”. W związku z tym, że Słowacy świadomie działają w kwestii ekologii a przede wszystkim w kwestii ograniczenia ilości odpadów, to do organizacji imprezy przyłączyło się słowackie Ministerstwo Środowiska.

Działania realizowane przy współpracy z ministerstwem zostały podzielone na dwie części. Jak wiadomo, na każdej imprezie masowej powstają olbrzymie ilości odpadów pochodzące głównie z gastronomii, ale także i rozdawanych na lewo i prawo gadżetów reklamowych. Dlatego głównym zadaniem jest ograniczenie powstawania odpadów poprzez wprowadzenie naczyń wielokrotnego użytku, które będą objęte kaucją, albo używania naczyń biodegradowalnych.

O wszystkich działaniach ekologicznych organizatorów MŚ pisałam w osobnym artykule dla portalu Ulica Ekologiczna.Drugim i nie mniej ważnym zadaniem jest edukacja ekologiczna, która realizowana będzie głównie w strefach kibica. Jak powiedział minister środowiska László Sólymos:

Głównym naszym celem jest pokazać, że bycie ekologicznym i działanie na rzecz środowiska nie ogranicza nikogo. Dlatego apelujemy do kibiców, żeby w jak największym stopniu dołączyli się do naszych zielonych działań. Bo bez ich wsparcia te mistrzostwa nigdy nie będą zielone. [3]

Pociągiem na hokej


Kolejnym zielonym działaniem organizatorów jest współpraca ze słowackimi kolejami państwowymi. ŽSSK w trakcie trwania mistrzostw na trasę Bratysława - Koszyce - Bratysława wypuści dodatkowe pociągi, a regularne połączenia wzmocni o dodatkowe wagony. Według zapewnień organizatorów pociągami podróżować będą nie tylko kibice, ale także: sędziowie, zawodnicy i delegaci [4].

Hasłem, które promuje akcję Vlakom na hokej (pol.: Pociągiem na hokej) jest: Oszczędzamy przyrodę, nie rywali.

A podróżować będzie czym, bo na słowackie tory wyjechało kilka interesująco oklejonych składów.


Mam nadzieję, że udało mi się Wam udowodnić, że Słowacja to naprawdę hokejowa republika, która żyje tym sportem. Jeśli zainteresowałam Was choć trochę hokejem i tym, co się aktualnie dzieje na Słowacji, to tym bardziej mnie to cieszy.


Jak dojechać do Bratysławy i Koszyc? Odpowiedź czeka na Was na blogu.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomymPodczas pisania tego artykułu korzystałam z następujących źródeł:
[1] Dresy pre hokejistov? Rozhodne parlament deň pred začiatkom MS. W: hokej.pravda.sk. Artykuł w j.słowackim dostępny online, dostęp 07.05.2019
[2] EXKLUZÍVNE: Kandráčovci ťa roztancujú svojou novinkou Hokejová - piesňou k MS v hokeji 2019! W: funradio.sk. Artykuł w j.słowackim dostępny online, dostęp 07.05.2019
[3] Do príprav MS v hokeji sa zapojí i slovenský envirorezort. W: iihf.com. Artykuł w j.słowackim dostępny online, dostęp 07.05.2019
[4] Medzi dejiskami MS 2019 budú premávať hokejové vlaky. W: iihf.com. Artykuł w j. słowackim dostępny online, dostęp 07.05.2019
Fot. w nagłówku  - https://www.facebook.com/2019iihfworlds/

2 komentarze:

  1. Szkoda ze tak szybko opadli z turnieju - minuta nieuwagi z niemcami i koniec turnieju - teraz graja tylko dla kibicow

    OdpowiedzUsuń