9 najlepszych słowackich zdjęć kwietnia 2019 - Słowacystka

30.04.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć kwietnia 2019

Nawet nie wiem, kiedy minął ten kwiecień, a tu już w powietrzu wyczuwać majówkę. Zatem przyszedł czas na kolejne zestawienie ciekawych słowackich zdjęć wraz z garścią interesujących (a przynajmniej taką mam nadzieję) informacji.

Aby tradycji stało się zadość przygotowała dla Was kolejną listę ciekawych atrakcji turystycznych (i nie tylko), które znajdują się na Słowacji. Jeśli chcecie zobaczyć zestawienie najlepszych zdjęć z marca, to zapraszam tutaj, natomiast listę wszystkich poprzednich zestawień znajdziecie tu.

1. Šomoška

Ruiny zamku Šomoška znajdują się na Słowacji tuż przy granicy z Węgrami. To zdjęcie zostało zrobione z węgierskiej ziemi, więc dosłownie jest to zdjęcie ze Słowacją w tle. 😉

Ale wracając do zamku: pierwszy zamek powstał na tym miejscu na przełomie XIII i XIV wieku. Następnie przechodził z rąk do rąk, by w 1573 roku zostać zdobytym przez tureckie wojska. Turcy w zamku byli do roku 1596, kiedy musieli uciekać pokonani przez wojska Valentína Prepoštvárego. W roku 1618 na rozkaz sejmu krajskiego zamek został odbudowany. Po porażce powstania Rakoczego, którego wojska w 1703 roku zdobyły zamek, twierdza została zburzona przez wojska cesarskie w 1709 roku. Od tego czasu zamek pozostaje ruiną, w latach siedemdziesiątych XX wieku przeprowadzono konserwację i częściową jego rekonstrukcję.


2. Liptovská Mara - wieża kościoła N.M.P.

Przy budowie zbiornika wodnego Liptovská Mara uznano, że poziom wody wzrośnie do poziomu kościoła. Ciśnienie wody i inne związane z tym zjawiska uniemożliwiły zachowanie budynku w jego pierwotnym miejscu. Po rozważeniu kilku alternatyw, ostatecznie używając wybranych oryginalnych elementów, wybudowano wierną kopię kościoła w Muzeum Wsi Liptowskiej (Múzeum liptovskej dediny) w Pribylinie. W pierwotnym miejscu, po wielu pracach terenowych, pozostała tylko wieża i fundamenty kościoła. Dziś biała wieża wznosi się ku niebu stojąc tuż przy tafli wody, która całkowicie przykryła trzynaście wiosek.


3. Vlkolínec

Vlkolínec to podgórska osada, obecnie dzielnica Ružomberku. W obecnych czasach jest to najbardziej znany skansen lub jak to Słowacy oficjalnie mówią zabytkowy rezerwat architektury ludowej na Słowacji. Jest to niezwykle dobrze zachowany kompleks mieszkalny, składający się z typowych budynków o konstrukcji zrębowej, charakterystycznych dla środkowoeuropejskich obszarów górskich i podgórskich. Od roku 1993 jest wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

4. Slanický ostrov lub Ostrov umenia

Wyspa na jeziorze Orawskim powstała w 1953 roku wskutek zatopienia wsi Slanica. Do dziś na wyspie znajduje się kościół Podwyższenia Krzyża Świętego, który został w latach 1766-69 wybudowany jako barokowa kaplica, po czym w roku 1843 została przebudowana na klasycystyczny kościół. Obecnie w kościele znajduje się galeria sztuki ludowej, w której można podziwiać wystawy Galerii Orawskiej z Dolnego Kubina. Na wyspie znajduje się także cześć symbolicznego cmentarza, na którym można zobaczyć wystawę dotyczącą historii zatopionych wsi. Wyspa jest obszarem chronionym i od roku 1973 jest zabytkiem przyrody. Na wyspę można się dostać w sezonie letnim promem kursującym z Namiestowa.


5. Preszów

Trzecie co do wielkości miasto Słowacji liczące ok. 90 tysięcy mieszkańców. Na zdjęciu stare miasto i konkatedra św. Mikołaja - jeden z najstarszych i najważniejszych kościołów na Słowacji. Wybudowana w połowie XIV wieku jako kościół jednonawowy otoczony cmentarzem, następnie przebudowywana. Dziś dzięki regotyzacji świątyni ponownie można się cieszyć jej późnogotyckim stylem. Kościelna wieża ma wysokość 71 metrów. We wnętrzu warty uwagi jest ołtarz główny z roku 1696, który jest rzadkim przykładem symbiozy baroku i gotyku, nad nim umieszczone są figury autorstwa Mistrza Pawła z Lewoczy.


6. Spišský Hrušov

Spišský Hrušov to miejscowość niedaleko Nowej Wsi Spiskiej. Na obrzeżach gminy w szczerym polu znajdują się pozostałości wczesnogotyckiego kościoła św. Stanisława z XIII w., do obecnych czasów zachowała się już tylko jego wieża. Dziś jest to już ostatnia pamiątka po średniowiecznej wsi Miloj. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z roku 1255. Wieś wymarła w XVI wieku, następnie opuszczony kościół był traktowany jako źródło materiałów budowlanych do budowy renesansowego pałacu rodziny Csáky w Spišskim Hrušovie. Już odpowiadam na Wasze pytania: dlaczego wieś zniknęła z powierzchni ziemi? Wśród miejscowej ludności do dziś krążą opowieści i legendy, że wieś żyła w grzechu i dlatego się zapadła pod ziemię i został po niej tylko kościół stojący na poświęconej ziemi. Rzeczywisty powód zniknięcia wsi nie jest znany, można jedynie zakładać, że mógł być to pożar lub epidemia.


7. Wielkanocny Zvolen

Zvolen - miasto w środkowej Słowacji i jedno z najstarszych w tym kraju. Z nieco ponad 40 tysiącami mieszkańców plasuje się na 12 miejscu największych miast naszych południowych sąsiadów. Na zdjęciu oryginalne wielkanocne ozdoby umiejscowione w starym mieście. Zainteresowanych słowackimi zwyczajami i tradycjami wielkanocnymi zapraszam do posta, który ukazał się na blogu przed świętami.


8. Pałac w Bernolákovie

Pałac został zbudowany w XVIII wieku, po upadku pobliskiego zamku Čeklís (tak kiedyś nazywało się Bernolákovo) wskutek wojen z Turkami i powstań antyhabsburskich. Pałac ten należy do jednej z pierwszych rezydencji arystokratycznych, które były projektowane w zgodzie z przyrodą. Został zbudowany przez rodzinę Esterházy w latach 1714-1722, jego projektantem był znany austriacki architekt J. Fischer z Erlach. Dwór został przebudowany w połowie XVIII wieku. Wokół pałacu został założony park o regularnej kompozycji z wieloma rzeźbami, które niestety nie dotrwały do dziś. Dwór został dwukrotnie uszkodzony w XX wieku - najpierw przez pożar w 1911 roku, a następnie w 1945 r. przez działania wojenne. Jednak zawsze był przywracany do pierwotnego stanu. Obecnie pałac nazywany jest Theresia Chateau i jest częścią ośrodka golfowego OBlack River Golf Resort, który był pierwszym polem golfowym otwartym na Słowacji (1995 r.).


9. Most Apollo

Most, ale z zupełnie innej perspektywy, bo od dołu. Tak wyglądają podpory mostu, który został otworzony w 2005 roku. Most Apollo to piąty bratysławski most, który nazwę odziedziczył po niegdysiejszej rafinerii Apollo, która znajdowała się blisko obecnego mostu. Autorem projektu mostu jest Ing. Miroslav Maťaščík.Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

2 komentarze: