9 najlepszych słowackich zdjęć maja 2019 - Słowacystka

31.05.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć maja 2019

Jak nazywa się najwęższy na Słowacji wąwóz? Gdzie znajduje się najstarsza udostępniona turystom słowacka jaskinia? Oraz co ma wspólnego zamek Beckov z Polską? Tego dowiecie się w zestawieniu najlepszych zdjęć i garści ciekawych informacji o atrakcjach turystycznych na Słowacji.

Za nami wyjątkowo zimny maj a ja z małym poślizgiem wrzucam moje, jak najbardziej subiektywne, zestawienie najlepszych słowackich zdjęć, jakie znalazłam w maju na Instagramie (jeśli jeszcze mnie tam nie śledzicie, to zapraszam). Mam nadzieję, że dowiedzie się kilku interesujących informacji o wybranych przeze mnie słowackich turystycznych atrakcjach.

Tradycyjnie zachęcam Was także do zajrzenia do zestawienia z poprzedniego miesiąca oraz do wszystkich pozostałych postów z cyklu best nine.

1. Mogiła Milana Rastislava Štefánika 

Generał Štefánik zginął w wypadku lotniczym 4 maja 1919 niedaleko Ivanky pri Dunaji. Tydzień później został pochowany na wzgórzu Bradlo wznoszącym się nad jego rodzinnym miastem Košariska. 5 lat później został zamurowany kamień węgielny pod pomnik zaprojektowany przez  Dušana Jurkoviča. Charakterystyczna biała, tarasowa budowla została wybudowana z bloków trawertynu. Uroczyście pomnik został odkryty 23 września 1928. W 1968 roku został uznany za słowacki zabytek kultury, a w 2009 roku został zapisany na listę dziedzictwa europejskiego.2. Klasztor Veľká Skalka

Klasztor Veľká Skalka został założony przez nitrzańskiego biskupa Jakuba I w roku 1224. Z tego okresu pochodzi gotycka budowa kościoła i klasztora. Do początków XIV wieku klasztor należał do benedyktynów, następnie został przejęty przez jezuitów, którzy go przebudowali. W 1773 roku jezuici opuścili klasztor i od tego czasu klasztor stopniowo popadał w ruinę. Obok klasztoru i kościoła znajduje się także jaskinia pustelników, która jest najstarszą udostępnioną dla turystów jaskinią na Słowacji. Jaskinia związana jest z legendą, według której pustelnik św. Beňadik został napadnięty przez zbójników. Gdy się modlił i prosił Boga o pomoc, ręką dotknął skały, która wówczas się otworzyła. Do dzisiaj w skale można znaleźć odcisk ręki świętego.3. Zamek Beckov

Ruiny zamku wznoszą się na stromej skale w miejscowości Beckov i są doskonale widoczne z autostrady D1. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z XII wieku. Jednymi z najbardziej znanych właścicieli zamku, którzy mieli znaczący wpływ na jego rozbudowę i siłę byli Matúš Čák Trenčiansky i następnie polski szlachcic - Ścibor ze Ściborzyc. Zamek poważnie ucierpiał wskutek pożaru, który wybuchł w 1727 roku, od tego czasu jest opuszczony. Zamek od roku 1970 jest uznany za zabytek, obecnie jego ruiny są udostępnione dla zwiedzających.


4. Rudno nad Hronom 

Rudno nad Hronem to miejscowość położona w kraju bańskobystrzyckim, w powiecie Žarnovica. Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1147 roku, kiedy to osadził się tutaj oddział nadreńskich krzyżowców.  Na zdjęciu kaplica Serca Panny Marii znajdująca się na wznoszącej się nad wsią kalwarii. Neogotycka kaplica została wybudowana w latach 1899-1900.  


5. Prügerka

Prügerka to ogród założony pod koniec XIX wieku przy willi Prüger-Wallnerów - właścicieli bratysławskich hoteli Carlton i Savoy. Od końca II wojny światowej, kiedy Prüger-Wallnerowie opuścili Słowację, ogród był pozostawiony sam sobie i nikt się nie zajmował. Obecnie trwają prace, żeby przywrócić go do życia i otworzyć dla mieszkańców Bratysławy i turystów. Ogród ma powierzchnię około 5000 metrów kwadratowych i znajduje się przy bratysławskim parku Horský park.


6. Martinček

Kościół św. Marcina w Martinčeku jest jednym z najstarszych zabytków Liptowa. Został zbudowany około 1260 roku w stylu romańsko-gotyckim, z przewagą elementów stylu wczesnogotyckiego. We wnętrzu kościoła odkryto średniowieczne malowidła ścienne pochodzące z czasów wczesnogotyckiego kościoła, jednego z najstarszych na Liptowie. Jest to prawdopodobnie jedno z najstarszych zachowanych w całości malowideł ściennych na Słowacji. Przy kościele uwagę zwracają drewniane daszki. Daszki przykrywają doły o głębokości 3-5 m, które kiedyś (i częściowo także obecnie) były używane do przechowywania upraw. Dookoła kościoła znajduje się 35 takich drewnianych konstrukcji.⠀

7. Valaská Dubová

Gmina Valaská Dubová znajduje się w kraju żylińskim, w powiecie Rużomberk. Pierwsze pisemne wzmianki o wsi pochodzą z 1323 roku. W roku 1474 król Maciej Korwin potwierdził jej wołoskie przywileje, jednak przywileje wiązały się z obowiązkiem ochrony przed zbójnikami często uczęszczanej drogi z Liptowa na Orawę. À propos zbójnictwa, to według jednej z legend, to właśnie w tej wsi złapano Janosika. Na miejscu gościńca, w którym pojmano słynnego zbójnika dzisiaj stoi Jánošíkova krčma i pensjonat. We wsi znajduje się także drewniana rzeźba tego słowackiego bohatera narodowego.


8. Kościół artykularny Kieżmark 

Kościół Świętej Trójcy jest jednym z najstarszych zabytków w Kieżmarku. Podczas jego budowy nie użyto żadnych metalowych materiałów, miejsce metalowych gwoździ zajęły drewniane. Jedyną kamienną częścią kościoła jest zakrystia. Wnętrze kościoła jest barokowe. Obraz Trójcy Świętej nad ołtarzem i malowidła sufitowe pochodzą z 1717 roku. Malowidło na suficie przedstawia niebo z chmurami, dwunastu apostołów i czterech ewangelistów. Powstawało przez wiele lat, początkowo autorstwo przypisywano niejakiemu Mayerowi z Lewoczy, jednak w późniejszych dokumentach jego imię było przekreślone i zastąpione nazwiskiem Kramera, chodzi prawdopodobnie o Gotlieba Kramera z Lewoczy i jego syna Jána (Jonáš) Gotlieba, który kontynuował dzieło ojca.  Od 2007 roku kościół znajduje się na liście Światowego dziedzictwa UNESCO.


9. Manínska tiesňava (Wąwóz Maniński)

Manínska tiesňava to narodowy rezerwat przyrody, znajdujący się w Górach Sulowskich (słow. Súľovské vrchy), w pobliżu miejscowości Považská Bystrica. To także najwęższy na Słowacji wąwóz, pełny ciekawych form skalnych, którego ściany miejscami sięgają nawet 400 metrów wysokości. W rzeczywistości są to dwa mniejsze wąwozy rozdzielone małą kotliną. Niedaleko znajduje się także zraková pyramida, o której wspominałam w styczniowym zestawieniu (patrz pkt. 3)


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

2 komentarze:

  1. Świetny blog, opisujący co warto zobaczyć. Zdjęcia również wyszły niesamowite

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję za miłe słowa o blogu. To prawda, zdjęcia są świetne, każdy z ich autorów zasługuje na pochwały. :)

      Usuń