O Remoncie Drogi Wolności w „Tatrach”! [tekst w prasie] - Słowacystka

26.12.2023

O Remoncie Drogi Wolności w „Tatrach”! [tekst w prasie]

Końcówka 2023 roku przyniosła kolejny mały sukces. Mój artykuł ukazał się w wersji drukowanej w wydawanym przez Tatrzański Park Narodowy kwartalniku „Tatry".


Droga Wolności, czyli słowacka Cesta slobody, to droga o sporym znaczeniu historycznym i kulturowym dla Słowacji. Kiedyś był to szlak przemytniczy, o którym pierwsze wzmianki pochodzą z XVI wieku. Wraz z rozwojem miejscowości w Tatrach szlak ten stopniowo się zmieniał w drogę. Pierwszy samochód pojawił się tu już w 1900 roku.

Obecną nazwę droga ta otrzymała po I wojnie światowej na cześć wyzwolenia Słowacji spod węgierskiego jarzma.

Droga zaczyna się w miejscowości Podbańska i prowadzi aż do przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie. W sieci krajowych dróg oznaczana jest jako drogi pierwszej klasy nr 66 (odcinek od Łysej Polany do miejscowości Tatrzańska Kotlina) i odcinek drogi drugiej klasy nr 537 od tej miejscowości do Podbańskiej. 


Gdy w wakacje pisałam wpis o remoncie tej drogi wraz z informacjami jak poruszać się po Tatrach Wysokich w obliczu intensywnego remontu, który wyraźnie utrudniał podróżowanie, nie spodziewałam się, że znajdzie się on w wersji drukowanej w kwartalniku „Tatry”. 😍

A jednak tak się stało.

W numerze jesiennym, który został wydany pod koniec listopada, znajdziecie ten artykuł w nieco skróconej i zaktualizowanej wersji. 

O „Tatrach”:


Kwartalnik „Tatry” to pismo skierowane do miłośników Tatr. Wydawane jest przed Tatrzański Park Narodowy. Magazyn liczy ok. 200 bogato ilustrowanych stron. Tematyka jest zróżnicowana: od geologii i klimatu – poprzez świat roślin i zwierząt, oraz to wszystko, co wiąże się z obecnością człowieka w górach, a więc przez historię, etnografię, turystykę, taternictwo, sport i różne dziedziny twórczości artystycznej – aż po filozofię.

Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki znajdziesz klikając obrazek:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: