Słowackie 25. Kino na Granicy - sprawdź słowackie wydarzenia na festiwalu - Słowacystka

25.04.2023

Słowackie 25. Kino na Granicy - sprawdź słowackie wydarzenia na festiwalu

Zbliża się majówka, dla niektórych ten czas nierozerwalnie łączy się z festiwalem Kino na Granicy. Zatem przygotowałam przegląd słowackich wydarzeń na festiwalu.


Festiwal Kino na Granicy startuje 29 kwietnia i potrwa do 3 maja.  Jak co roku zrobiłam zestawienie słowackich wydarzeń na festiwalu Kino na Granicy. Co w tym roku warto zobaczyć?


Nowe i starsze słowackie filmy


W tym roku w repertuarze mamy wiele filmów dokumentalnych i dramatów. Warto zwrócić uwagę na: Piargi - film nakręcony na podstawie dzieła Františka Švantnera, który zdobył aż 11 słowackich Oskarów, czyli nagród Slnko w seti, w tym m.in. nagrodę publiczności, nagrodę za najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia, montaż, dźwięk, efekty wizualne i kostiumy. Nagrody dla aktorki pierwszo- i drugoplanowej także należały dla aktorek z tego filmu. Osobiście polecam także film Światłonoc, w którym zobaczyć można elementy słowiańskości oraz film Inwalida, który już teraz został okrzyknięty słowackim filmem roku. 

 

Warty uwagi jest także film Plastikowa Symfonia z Bartoszem Bielenią w roli głównej. Jest to niezwykły film o zwykłym szczęściu, przypomina nam, że szczęście tkwi w małych rzeczach.


Ze starszych filmów polecam słowacką klasykę Siedzię na gałężi i jest mi dobrze w reżyserii zmarłego przed kilkoma tygodniami Juraja Jakubisko.

Poza kinem


Oprócz wydarzeń filmowych już tradycyjnie festiwalowi towarzyszą także spotkania i dyskusje literackie. W tym roku Słowację w ramach sekcji Literatura na Granicy będzie reprezentować: Lukáš Onderčanin, Magda Vášáryová, Martin Šulík, Michal Hvorecký, Lenka Nagyová, Martin M. Šimečka i Marta Šimečková.

 

Przegląd słowackich wydarzeń:

29.04.2023
10:00 Central
Światłonoc
(org. Svetlonoc)

Thriller/Dramat/Horror

Słowacja/Czechy 2021, 109 min

Reżyseria: Tereza Nvotová

Obsada: Natalia Germani, Eva Mores, Juliana Oľhová, Zuzana Konečná i inni
30-letnia Šarlota wraca do rodzinnej wioski w słowackich górach. Przed laty zniknęła stamtąd w tajemniczych okolicznościach. Miejscowi przyjmują ją nieufnie – obawiają się, że jej powrót obudzi czarownicę, która według legend straszy w okolicznych lasach. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
15:00 Central
Inwalida
(org. Invalid)

Dramat

Słowacja 2023, 108 min

Reżyseria: Jonáš Karásek

Obsada: Gregor Hološka, Zdeněk Godla, Ivo Gogál, Daniel Fischer i inni
Pełna czarnego humoru słowacka komedia. Szalone lata 90. Laco, złota rączka w miejscowym muzeum, zostaje pobity i kończy na wózku inwalidzkim.  Mężczyzna postanawia na własną rękę wymierzyć sprawiedliwość. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 Wzgórze zamkowe
Ile fikcji w literaturze non-fiction? – debata reporterów

Uczestnicy: 

Weronika Gogola (PL), 

Wojciech Jagielski (PL), 

Lukáš Onderčanin (SK)

Moderacja: Łukasz Grzesiczak


16:30 Jazz Klub (KASS)
Kucharze historii
(org. Ako sa varia dejiny )

Dokument

Słowacja, Czechy, Austria, Finlandia, 2008, 88 min

Reżyseria: Péter Kerekes


Wojny XX wieku – od II wojny światowej aż po Afganistan i Jugosławię – oczami kucharzy wojskowych. Reżyser i syn kucharza Péter Kerekes zaprasza ich do podzielenia się swoimi wspomnieniami, pokazując największe konflikty zbrojne minionego stulecia „od kuchni”. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
18:30 Jazz Klub (KaSS)
Gdy skończy się ta noc
(org. Kým sa skončí táto noc)

Psychologiczny/Dramat

Czechosłowacja, 1965, 85 min

Reżyseria: Peter Solan

Obsada: Jana Gýrová, Jitka Zelenohorská, Stano Dančiak, Marián Labuda st. i inni

Akcja filmu rozgrywa się w trakcie jednej nocy w lokalu w Bratysławie. Dzięki temu, że aktorzy i aktorki zachęcani byli do improwizacji, obraz zachwyca autentycznością. Bohaterowie spędzają czas w modnym klubie, jedzą, piją i szukają szczęścia.. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
19:00 Foyer Teatru im. Adama Mickiewicza
Wernisaż wystawy Štefan Adamik: Zbliżenia


Štefan Adamik (1945–2017), Pišta, jak go nazywali bliscy i znajomi, był Słowakiem, bratem Laco Adamika, ojcem Marka i moim mężem. Mieszkał w Warszawie od 1989 roku. Wcześniej studiował w łódzkiej Filmówce na Wydziale Operatorskim. Był artystą wielu talentów. Malował, rysował, tłumaczył sztuki teatralne i słuchowiska radiowe, pisał opowiadania. Największą jego pasją była fotografia, zwłaszcza czarno-biała. Prezentowane na wystawie zdjęcia powstały w latach 90., niektóre wcześniej. Już nie pamiętamy, że tamten czas był niełatwy, brakowało niemal wszystkiego i żyło się skromnie. Z odczynnikami chemicznymi było krucho, z papierem do zdjęć jeszcze trudniej. Przywoziliśmy te niezbędne akcesoria z Pragi. W niedużym mieszkaniu na Ursynowie jeden pokój z gładką białą ścianą zamieniał się w atelier, w nocy łazienka stawała się ciemnią fotograficzną, a odczynniki potrzebne do wywoływania zdjęć Pišta mieszał w zwykłym garnku. Nasze mieszkanie odwiedzały aktorki i aktorzy, a mój mąż przyglądał się im z uwagą, starając się uchwycić gest, spojrzenie, prywatność. (Hanna Bielawska-Adamik). (za: Kino na Granicy)
21:00 Central
Plastikowa Symfonia
(org. Plastic Symphony)

Dramat

Słowacja, 2022, 87 min

Reżyseria: Juraj Lehotský

Obsada: Bartosz Bielenia, Sabin Tambrea, Vojtěch Zdražil, Judit Pecháček i inni
Opowieść o poszukiwaniu szczęścia, z Bartoszem Bielenią w roli głównej. Matúš to utalentowany muzyk, którego karierę przekreśla choroba matki. Wraz z bratem Davidem wiedzie życie ulicznego grajka. Do chwili, gdy otrzymuje niepowtarzalną propozycję. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
30.04.2023
10:00 KaSS
Odliczanie, Ostatni film Ivana Palúcha
(org. Odpočítavanie, posledný film Ivana Palúcha)

Dokument

Słowaja, 2022, 75 min

Reżyseria: Martin Palúch

Film o życiu słowackiego aktora Ivana Palúcha – opowieść o miłości, przyjaźni, zdradzie, wewnętrznej wolności, prawdzie i kinematografii. W latach 60. Palúch występował u boku światowych gwiazd. Jednak gdy wrócił do komunistycznej Czechosłowacji, wszystko się zmieniło. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
12:30 Central
Koń
(org. Kôň)

Komedia/Dramat

Słowacja/Czechy, 2022, 80 min

Reżyseria: Martin Šulík

Obsada: Daniel Fischer, Branislav Bystriansky, Dominika Kavaschová, Anna Čonková i inni
Nauczyciel Dušička przechodzi trudny okres. Nie wiedzie mu się w związku i w pracy, nie dogaduje się z sąsiadami, a do tego w Boże Narodzenie znajduje w swoim domu… konia. Nie wie, do kogo należy zwierzę i skąd wzięło się w mieszkaniu na drugim piętrze kamienicy. (za: Kino na Granicy)

12:45 wzgórze zamkowe
Wieczny Jožo, czyli jak spotkałem gwiazdę
(org. Večný Jožo alebo ako som stretol hviezdu)

Dokument

Czechy/Słowacja, 2020, 81 min

Reżyseria: Jan Gogola ml.

Obsada: Jožo Ráž, Jan Gogola ml.


Dokumentalny portret Joža Ráža – lidera kultowego pop-rockowego zespołu Elán, buddysty, komunisty, postaci kontrowersyjnej, o której reżyser mówi: Swoją twórczością potrafi jednoczyć, a zarazem swoimi wystąpieniami publicznymi dzieli społeczeństwo.
(za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
15:00 Central
Piargi
(org. Piargy)

Dramat/Historyczny

Słowacja/Czechy, 2021, 80 min

Reżyseria: Ivo Trajkov

Obsada: Judit Pecháček, Lucia Siposová, Attila Mokos, Daniel Fischer i inni

Młoda i piękna Juliša wychodzi za mąż za syna najbogatszego gospodarza we wsi. Wkrótce nawiązuje jednak zakazaną miłosną relację, która staje się źródłem korzyści dla wielu osób. Nad wioską Piargi ciąży jednak straszna przepowiednia. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 Wzgórze zamkowe
Pięknosmutnienie: debata poświęcona pamięci reżysera Jiříego Menzla

Uczestnicy: 

Míla Řádová (CZ), 

Magda Vášáryová (SK),

Jaromír Hanzlík (CZ), 

Andrzej S. Jagodziński (PL), 

Martin Šulík (SK)

Moderacja: Petr Vlček


17:30 Zamek
Wernisaż wystawy Martin Šulík, Fero Lipták: Dwóch na jednego


Kiedy nie chcesz wciąż kręcić się w kółko, próbujesz z niego wyjść. Odejście od kolorowego wyimaginowanego krajobrazu z niewielką czerwoną postacią pokazywaną w różnych dziwnych sytuacjach, będącego odzwierciedleniem prawd życiowych z nutą cierpkiego humoru, jest naturalnym posunięciem. Możliwe, że zagadnienia i tematy pozostają, sposób malowania ulega jednak zmianie. Porzucając wielokolorowy świat, używam w sposób czysty czerni i prostej linii. Jestem zauroczony miastami wyrastającymi tuż przed moimi oczami z prędkością, do której nie byliśmy przyzwyczajeni. Wirtualny świat, w którym działa wszystko i nic. Zapominamy o prawdziwym życiu, wystarczy nam to w Photoshopie. (Fero Lipták)

Rysuję pod koniec dnia, oglądając wiadomości lub dokumenty filmowe. Rysunki to moje podświadome komentarze do tego, co widzę i słyszę. Kiedy jest mi smutno, wracam do przeszłości, a za postaciami pojawiają się kościółki, drzewa i rzeki z pływającymi po nich łódkami. Ręka mechanicznie ślizga się po tablecie, a następnego dnia dziwię się temu, co narysowałem. Wydarzeń z telewizji już nie pamiętam, ale rysunki pozostały. (Martin Šulík)

(za: Kino na Granicy)

18:00 Central
Służąca
(org. Slúžka)

Dramat/Historyczny/Romantyczny

Słowacja/Czechy, 2023, 110 min

Reżyseria: Mariana Čengel Solčanská

Obsada: Dana Droppová, Radka Caldová, Vica Kerekes, Zuzana Mauréry i inni

Młoda Słowaczka Anka przyjeżdża do Pragi, by pracować jako służąca. Z córką pana domu, Resi, na pozór nie łączy jej nic oprócz wieku. Wkrótce jednak między dziewczynami rodzi się uczucie. Tymczasem monarchia austro-węgierska chyli się ku upadkowi i wybucha wojna.(za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
20:30 KaSS
±90
(org. ±90)

Dokument

Słowacja, 2022, 90 min

Reżyseria: Marek Kuboš

Portret słowackich dokumentalistów. Reżyser Marek Kuboš rozmawia ze swoimi kolegami po fachu, przedstawicielami różnych generacji. Pyta o motywacje, technikę, granice etyczne, przyszłość kina dokumentalnego. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
21:00 Plener - Most Przyjaźni
Siedzę na gałęzi i jest mi dobrze
(org. Sedím na konári a je mi dobre)

Dramat/Komedia

Czechosłowacja, RFN, 1989, 110 min

Reżyseria: Juraj Jakubisko

Obsada: Ondřej Pavelka, Boleslav Polívka, Markéta Hrubešová, Deana Horváthová-Jakubisková i inni

Tragikomiczne spojrzenie na koniec II wojny światowej i powstanie komunistycznej maszynerii. Na tym tle rozgrywa się niekiedy niemal senna historia trzech głównych bohaterów - komika Pepe, żołnierza frontowego Prengla i Żydówki Estery, która wraca z obozu koncentracyjnego. Trójka bezdomnych próbuje spełnić swoje wyobrażenie o szczęściu. Wybrali jednak zły czas. (za: ČSFD.sk - tłumaczenie własne)
Zobacz trailer
01.05.2023
10:00 Central
Sila
(org. Moc)

Dramat

Słowacja, Węgry, Czechy, 2023, 94 min

Reżyseria: Mátyás Prikler

Obsada: Szabolcs Hajdu, Jan Kačer, Mihály Kormos, Attila Mokos i inni
Minister Berger stara się o wysokie międzynarodowe stanowisko. W swoim życiorysie ma jednak nieszczęśliwy epizod: polowanie, w trakcie którego zginął młody mężczyzna. Tajny agent Steiner ma zatuszować sprawę, jednak staje przed coraz większymi dylematami. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
10:00 Jazz Klub (KaSS)
Słodkie kłopoty
(org. Sladké starosti)

Dramat

Czechosłowacja, 1984, 84 min

Reżyseria: Juraj Herz

Obsada: Emil Horváth ml., Renata Mašková, Andy Hryc, Pavlína Mourková i inni
Filmowa opowieść o mistrzu cukiernictwa, który w życiu osobistym nie radzi sobie tak dobrze, jak w swoim słodkim fachu. Głuchy na sugestie matki, próbującej nakłonić go do wyprowadzki i znalezienia żony, w końcu jednak wpada w miłosne tarapaty. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
14:30 Wzgórze Zamkowe

Historia (nie)jednej książki

Słowacja: Michal Hvorecký, Tahiti.Utopia

Uczestnicy: 

Michal Hvorecký (autor),

Lubomír Machala (czeski tłumacz i krytyk literacki),

Michał Wirchniański (polski tłumacz)

Moderacja: Tomasz Grabiński

16:00 Wzgórze Zamkowe
Szwejk w krajach Wyszehradu (o przekładach i odbiorze Przygód dobrego wojaka Szwejka w Polsce, Słowacji i Węgrzech)

Uczestnicy: 

Michal Hvorecký (SK), 

Antoni Kroh (PL), 

György Varga (HU)

Moderacja: Teresa Drozda


18:00 KaSS
Objawienie Jana
(org. Zjavenie Jána)

Krótkometrażowy

Słowacja, 2022, 12 min

Reżyseria: Andrej Kolenčík

Obsada: Eva Pavlíková, Viliam Hriadel, Marek Obuch i inni
Jak najlepiej przeżyć ostatnie dni swojego życia? Smutna codzienność odmierzana kolejnymi porcjami leków… Czy da się inaczej? Cichy, powoli płynący film będący hołdem dla spokojnej, pełnej harmonii starości u boku ukochanej osoby. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
10:00 Jaz Klub (KaSS)
Musimy przeżyć: Fukushima!
(org. Musíme prežiť: Fukushima!)

Krótkometrażowy/Dokumentalny

Słowacja, 2022, 13 min

Reżyseria: Tomáš Krupa
Gdy w 2011 roku doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej w Fukushimie, wszyscy mieszkańcy w promieniu 20 km od obiektu zostali ewakuowani. Wszyscy prócz jednego. Film jest częścią projektu We Have to Survive o wpływie zmian klimatycznych na nasze życie.  (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
22:30 Wzgórze Zamkowe
Koncert
BDHS – Blikajúci Dychový Hudobný Systém
BDHS to dęta dyskoteka, która nie pozostawi nikogo obojętnym. Zespół ze słowackiego Preszowa określa swoją twórczość jako dance music-rave. Słowaccy muzycy łączą tradycyjne instrumenty dęte z tanecznymi brzmieniami. Zespół Blikajúci Dychový Hudobný Systém znany jest pod skrótem BDHS, za którym można ukryć wszystko: Bass--Drums-Horns-System, Bach-Debussy-Händel-Sibelius, Brutálne dobrá hudobná skupina czy Braňo-Dušan-Honza--Svätopluk. Przede wszystkim jednak stoi za nim grupa artystów, którzy patrzą na wszystko z dużą dozą humoru i z odpowiednim dystansem (za: Kino na Granicy)
Posłuchaj
02.05.2023
16:00 Central
Saksy
(org. Turnus)

Dokument

Słowacja, 2022, 68 min

Reżyseria: Jaroslav Vojtek

Kierowca TIR-a, opiekunka w Austrii i grupa robotników. Ludzie, którzy by utrzymać rodzinę, opuszczają ją i wyjeżdżają w poszukiwaniu pracy. Reżyser Jaro Vojtek oddaje im głos, pyta o ich uczucia, o to, jak znoszą rozłąkę z bliskimi i o czym marzą. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 wzgórze zamkowe

Debata „szwejkowska” w 100. rocznicę śmierci Jaroslava Haška

Czy Czechom przeszkadza „gęba” Szwejka? (o postrzeganiu Czechów przez pryzmat postaci Szwejka)

Uczestnicy: 

Irena Dousková (CZ), 

Zbigniew Machej (PL), 

Martin M. Šimečka (SK), 

György Varga (HU)

Moderacja: Anna Maślanka

03.05.2023
10:00 Central
Ofiara
(org. Obeť)

Dramat

Słowacja/Czechy/ Niemcy, 2022, 92 min

Reżyseria: Michal Blaško

Obsada: Vita Smačeljuk, Gleb Kuchuk, Igor Chmela, Viktor Zavadil i inni
Irina to Ukrainka samotnie wychowująca nastoletniego syna w niewielkim mieście w Czechach. Pewnego dnia, w trakcie pobytu kobiety w Ukrainie, jej pozostały w domu syn zostaje ciężko pobity. Podejrzenie pada na miejscowych Romów. Fala nienawiści narasta. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
12:00 Central
Idzie zwariować
(org. Zošalieť)

Dramat

Czechy/Słowacja, 2022, 82 min

Reżyseria: Zuzana Piussi

Obsada: Ingrid Hrubaničová, Jaroslava Sisáková, Vladimír Zboroň, Daniela Gudabová i inni
Właśnie rozwiedziona tłumaczka Nadia razem z córką znajduje nowe mieszkanie. Szybko jednak odkrywa, że w budynku panują dziwne stosunki sąsiedzkie. Upragniona oaza spokoju okazuje się scenerią wydarzeń absurdalnych, jak z nocnego koszmaru. (za: Kino na Granicy)
Zobacz trailer
16:00 wzgórze zamkowe

Debata „szwejkowska” w 100. rocznicę śmierci Jaroslava Haška

„Szwejkowanie” czy „kamienie na szaniec”?(bohaterstwo i patriotyzm w krajach Wyszehradu)

Uczestnicy: 

Agnieszka Holland (PL), 

Marta Šimečková (SK),

István Kemény (HU), 

Adam Michnik (PL)

Moderacja: Łukasz Grzesiczak


 

Więcej informacji znajdziecie na stronie festiwalu.

 

Więcej o słowackim filmie znajdziesz, klikając w poniższy przycisk:

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: