Hasła ze słowackich transparentów wspierających Ukrainę - Słowacystka

2.03.2022

Hasła ze słowackich transparentów wspierających Ukrainę

 Hasła ze słowackich transparentów wspierających Ukrainę

Tysiące Słowaków niemal codziennie wychodzi na ulice by w marszach zademonstrować swoje poparcie dla Ukrainy. Mimo że takie protesty mają charakter symbolicznego wsparcia, dla Ukraińców mieszkających na Słowacji znaczą więcej niż tysiąc słów.

 

Do niedawna szacowało się, że na Słowacji pracowało i żyło nieco ponad 50 tysięcy Ukraińców. Jednak od 24.02.2022 te statystki są nieaktualne, bo słowacko-ukraińską granicę codziennie przekraczają tysiące Ukraińców, którzy w Unii Europejskiej szukają bezpieczeństwa.

 

Pierwsze tzw. świeczkowe manifestacje odbyły się już w czwartek w Bratysławie, Prievidzy i Koszycach. W kolejnych dniach do solidaryzujących się z Ukrainą miast dołączył m.in. Preszów, Żylina i Namiestów. 

 

Zgromadzeni na manifestacjach ludzie jednogłośnie twierdzą, że zdecydowanie odrzucają i potępiają nieuzasadnioną agresje militarną Rosji na ich sąsiada. W tym trudnym czasie wyrażają solidarność i wsparcie, wyciągając w stronę Ukraińców pomocna dłoń.

Sytuacja na Ukrainie dotyka nas w sposób znaczący. Jesteśmy z Ukrainą, przeżywamy jej ból i strach. Nasze wsparcie jest głębokie i niepodważalne.


Katarzyna Pilarska poprosiła mnie, żebym przyjrzała się transparentom, które Słowacy mają ze sobą podczas tych manifestacji.
 

Prosto z mostu

Często spotykane są hasła mówiące w prost Jesteśmy z Ukrainą; Zatrzymajcie Putina - Zatrzymajcie wojnę; Stop rosyjskiej agresji; Łapy precz od Ukrainy; Putinie, idź do diabła.

Rosjo, nie bądź potworem.

Często powtarza się hasło wypowiedziane przez ukraińskich żołnierzy na Wyspie Węży.
 
W Koszycach pojawiły się wlepki informujące, że to jest Plac Wolności na Ukrainie.

Hasła ze słowackich transaprentów popierających Ukrainę
 
Razem jesteśmy silniejsi. 
Putin jest mordercą. 
Jesteśmy przeciwko wojnie.

Hasła ze słowackich transparentów popierających Ukrainę
 
Wojna bogatych ludzi to krew biednych.
Pokój dla Ukrainy.
Stop rosyjskiej agresji.
 
Hasła ze słowackich transparentów popierających Ukrainę
 
Ukraina do UE. 
Pokój na Ukrainie. 
Nie jest nam wszystko jedno. 
Nigdy nie zapomnę. 
Rosja zaatakowałaś  moją rodzinę w Charkowie. Putin bombarduje moją rodzinę. 
Dziadzie, lepiej żebyś był dead.

Hasła ze słowackich transparentów popierających Ukrainę


Głupcy i bardziej wulgarne wyzwiska

Pojawiają się także bardziej wulgarne transparenty, ale czas na kurtuazję już dawno za nami. Najczęściej pojawia się słowo ch*j, tak jak poniżej.
 
Jeden z transparentów, który mi się spodobał, był prosty a jednocześnie miał wielki przekaz. Putin to ch*j. Putin to ch*j. [...] Powtarzam jeszcze raz Putin to ch*j!
 

Historia lubi się powtarzać

 
Często na manifestacjach widać transparenty, na których porównuje się Putina do Hitlera. Tak jak na pewnym czerwonym transparencie, gdzie widniało hasło: historia znów się powtarza.

Hasła ze słowackich transparentów nawiązujące do historii

Oprócz Putlera, czyli porównań Putina z Hitlerem, pojawił się także transparent mówiący o tym, że tak jak Hitler zaanektował w 1938 roku Czechosłowację, tak Putin teraz zaatakował Ukrainę. Pojawiło się także hasło nawiązujące do "braterskiej pomocy", jaką Czechosłowacji udzieliło ZSSR: Rosyjscy okupanci do domu! Inny transparent z kolei cytuje słowa żołnierzy z Wyspy Węzy i dodaję Blaha ty też!  
 
Ľuboš Blaha, to poseł partii SMER, który znany jest ze swojej wielkiej miłości do Rosji i nawet się nie kryje się z tym, że chętnie szerzy rosyjską propagandę. Co ciekawe, Blaha jest członkiem Słowackiej Akademii Nauk, która od kilku lat żąda od niego zrzeczenia się członkostwa, ponieważ swoimi wypowiedziami przynosi wstyd słowackiej nauce.

Do historii i Hitlera nawiązuje także wymowny transparent z hasłem: Drogi Putinie, czy możemy przyspieszyć do momentu, w którym popełniasz samobójstwo w bunkrze?

W Koszycach pojawił się transparent Wczoraj Vrbětice, jutro Koszyce?, który nawiązuje do wybuchów w składach amunicji w czeskim miasteczku Vrbětice. Według ustaleń palce w tym maczały rosyjskie służby specjalne. 
 
 

Rosjanie przepraszają i apelują

 
W manifestacjach udział biorą także obywatele Rosji, którzy na co dzień mieszkają na Słowacji. Rosjanie przepraszają za atak i zgodnie mówią, że Putin jest szalony. 
 
 
Jest także apel Rosjanki mieszkającej na Słowacji, która spotyka się z agresją wobec osób rosyjskojęzycznych na Słowacji. Zwraca uwagę na to, że wielu Rosjan nigdy nie głosowało na Putina i nie zasługuje na takie traktowanie, bo już chyba dość przemocy i zła się dzieje na świecie.

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: