Targi bożonarodzeniowe 2020 na Słowacji vs. koronawirus - Słowacystka

1.12.2020

Targi bożonarodzeniowe 2020 na Słowacji vs. koronawirus

 

Pandemia i obostrzenia nie sprzyjają organizacji targów świątecznych na Słowacji. Jednak niektóre miasta zdecydowały się na ich organizację w bardzo okrojonej formie.

 
Za normalnych okoliczności byłby to kolejny mój post o targach bożonarodzeniowych na Słowacji. Niestety, normalnie nie jest. Targi świąteczne są uznane za imprezy masowe, a te mogą się odbywać tylko do 6 osób. W związku z tym zrobienie targów w tradycyjnej formie mija się z celem.

Część słowackich miast od razu po wprowadzeniu obostrzeń zapowiedziała, że targów w tradycyjnej formie nie zorganizuje. Inne z kolei pragną, choć w niewielkim stopniu pomóc sprzedawcom i firmom, które na targach świątecznych często są obecni od pokoleń.
 
Oprócz targów zrezygnowano także z lodowisk w centrach miast. Ale to nie oznacza, że w słowackich miastach zabraknie świątecznej atmosfery. 
 

Dekoracje świetlne

 
Mimo że wiele miast zdecydowało, że w tym roku nie zorganizuje targów bożonarodzeniowych, to już od pierwszej niedzieli adwentu ulice słowackich miast upiększają dekoracje świetlne, przystrojone choinki i wieńce adwentowe.
 
Wiele miast przyznało, że w tym roku zainwestowało więcej pieniędzy w ozdoby świąteczne, ponieważ chcą wynagrodzić swoim mieszkańcom brak targów i mimo napiętej sytuacji wywołanej pandemią, wprowadzić świąteczny klimat. Dlatego też władze Bratysławy zdecydowały się na starym mieście prezentować wystawę reprodukcji dzieł sztuki z motywami zimowymi a w ramach akcji Bożonarodzeniowy Las 21 szkół i przedszkoli ozdobi choinki, które 4 grudnia ustawione będą na starym mieście.
 

Imprezy towarzyszące i wspieranie lokalnych producentów

 
Kilka słowackich miast, w tym Bratysława, przygotowało sporo wydarzeń towarzyszących. Władze słowackiej stolicy przygotowały bogaty program, który ze względu na bezpieczeństwo transmitowany będzie online. Rozmowy z gośćmi i koncerty, będą transmitowane w czwartki i niedziele na stronie internetowej.
 
Dobry Targ to wydarzenie, na które czekają nie tylko mieszkańcy Bratysławy. Co roku odbywa się w Starej Hali Targowej, ale w tym roku ma też wersję online. Dobry Targ to okazja wspierania lokalnych producentów.

Z ciekawą propozycją wyszły także władze Łuczeńca (czyli dobrze znanego Loszonca z powieści Petera Balki), które zdecydowały się wesprzeć regionalnych rękodzielników i producentów. Osoby, które zakupią produkty u lokalnych twórców i firm, będą miały możliwość wygrania nagród.

 

Namiastka targów

 
W Prievidzy zdecydowano się zorganizować targi, jednak z tradycyjnych 60 stoisk w tym roku będzie zaledwie 10. Miasta muszą zapewnić wystarczające odstępy pomiędzy stoiskami. W Nitrze będzie 6 stoisk rozrzuconych po całym starym mieście, a firmy oferujące swoje produkty zmienią się po 10 dniach. Kilka stoisk znajdzie się także m.in. w Martinie i w Topolczanach
 
Zainteresowani będą mogli zakupić ozdoby świąteczne, wyroby rękodzielnicze i tym podobne. Nie zabraknie również przekąsek takich jak ciasta (pierniki, szczodrak [štedrák], czy strudle), grzane wino czy pieczone kasztany.
 
Sprzedawcy i klienci będą musieli przestrzegać surowych środków ostrożności. Sprzedawcy będą instruowani o środkach bezpieczeństwa, będą musieli mieć środek dezynfekujący i maseczkę, a także, jeśli to konieczne, będą upominać kupujących o zachowaniu odstępu.
Brak targów świątecznych to okazja dla restauracji, które jedzenie mogą oferować tylko na wynos lub do bezpośredniej konsumpcji na zewnętrznych ogródkach. W Preszowie powstała specjalna internetowa mapa pokazująca restauracje oferujące świąteczne specjały. Dlatego też w tym mieście przed restauracjami (nawet tymi, które normalnie nie mają ogródków) będzie ustawionych wiele stołów i krzeseł. 
 

Bez sylwestrowych fajerwerków

 
Bratysława, Bańska Bystrzyca i Topolczany już wcześniej zapowiedziały, że w związku z pandemią w tym roku nie będzie pokazu fajerwerków w sylwestra. Nad takim rozwiązaniem zastanawiają się także pozostałe miasta.


Więcej na temat świąt i słowackich tradycji znajdziecie, klikając w poniższy przycisk:Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: