Koronawirus na Słowacji [codzienna aktualizacja] - Słowacystka

12.03.2020

Koronawirus na Słowacji [codzienna aktualizacja]

koronawirus na Slowacji

W związku z tym, że dostałam kilka pytań, jak wygląda sytuacja z koronawirusem na Słowacji i że tam rząd reaguje trochę inaczej niż u nas, postanowiłam stworzyć artykuł, w którym będę aktualizowała informacje o wydarzeniach na Słowacji.


30 marca, poniedziałek

❗Potwierdzone przypadki zakażeń: 336 ❗
✅ W tym przypadki wyleczone: 7 ✅


29 marca, niedziela

❗Potwierdzone przypadki zakażeń: 314 ❗
✅ W tym przypadki wyleczone: 2 ✅

Rządząca koalicja ogłosiła siedem środków mających pomóc przedsiębiorcom i firmom:
- państwo wypłaci 80% wynagrodzenia pracownika w firmach, których działalność jest obowiązkowo wstrzymana,
- dodatki dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą i pracowników w firmach, które doświadczyły spadku dochodów, wysokość dodatku będzie zależeć od wielkości spadku dochodów,
- udzielenie miesięcznych gwarancji bankowych w wysokości 500 mln eur, które następnie banki komercyjne przekażą przedsiębiorcom na korzystnych warunkach,
- 55% wynagrodzenia brutto zostanie wypłacone pracownikom poddanym kwarantannie i tym na urlopie opiekuńczym,
- odroczenie płatności składek dla pracodawcy, gdy dochód spadnie o ponad 40%,
- odroczenie zaliczek na podatek dochodowy, gdy dochód spadnie o ponad 40%,
- firmy, które odnotowały stratę w latach 2014-2018 r. i jeszcze jej nie rozliczyły, będą mogły to teraz zrobić.

Jest to największa pomoc dla gospodarki w historii Słowacji: szacuje się, że będzie ona kosztować miliard euro miesięcznie w przypadku płatności bezpośrednich i pół miliarda, które będą przeznaczane na gwarancje bankowe.

Ponadto przypominam, że od kilku dni na Słowacji nie wolno wyjść z domu bez zakrytych dróg oddechowych. Ponadto, według ostatnich badań 94,1% Słowaków uważa, że ten nakaz jest słuszny. W Polsce mamy zupełnie odwrotne podejście do tej sprawy. Ciekawa jestem waszej opinii, komentarze możecie zostawiać na FB lub na Instagmanie pod tym postem:


Na Słowacji i w Czechach obowiązuje zakaz poruszania się w miejscach publicznych bez maseczki. W Czechach już kilka dni temu wprowadzono nakaz, żeby każdy, kto wychodzi z domu miał zasłonięte drogi oddechowe. Od 16 marca na Słowacji maseczka obowiązywała tylko w komunikacji publicznej i w punktach handlowo-usługowych, teraz wprowadzono nakaz noszenia maseczki poza domem. Nasi południowi sąsiedzi wychodzą z założenia, że nie wiadomo, kto jest chory i zaraża. Nikt nie twierdzi, że maseczka, czy to ta z apteki, czy uszyta własnoręcznie, da 100% ochronę, natomiast wszyscy mówią, że noszenie maseczki może spowolnić proces zarażenia i tym samym można go uniknąć, co też znacząco odciąży służbę zdrowia.⁠ ⁠ Tymczasem w Polsce oficjalnie mówi się, że maseczkę mają nosić tylko osoby chore, które i tak przecież powinny przebywać w domu/szpitalu, i opiekujący się zakażonymi. Czyli udajemy, że osoby chorujące bezobjawowo lub te, u których jeszcze nie wystąpiły objawy, po prostu nie istnieją...⁠ ⁠ Cieszy mnie fakt, że coraz częściej dochodzą do nas głosy polskich lekarzy i specjalistów mówiące, że powinniśmy iść śladami Słowacji i Czech. Bo kto nie nosi, ten roznosi. #rúškoniejehanba #rúškotipristane⁠ ___⁠ Nosicie maseczki, gdy wychodzicie z domu? Co o tym myślicie? Maseczka to głupota? A może jej nienoszenie, to brak odpowiedzialności społecznej?⁠ .⁠ .⁠ #slowacystka #blogoslowacji #slowacja #nowypost #blog #slovensko #slovakia #instapic #instamood #bestoftheday #coronavirus #koronavirus #epidemia #pandemia #wirus #maseczka #rusko #messerschmidt #kwarantanna #karantena
Post udostępniony przez Aleksandra Grzybczak (@slowacystka)

28 marca, sobota

❗Potwierdzone przypadki zakażeń: 292 ❗
✅ W tym przypadki wyleczone: 2 ✅

W nocy z piątku na sobotę na bratysławskim lotnisku wylądował kolejny samolot z 2 milionami maseczek chirurgicznych na pokładzie

Na posiedzeniu sztabu kryzysowego ustalono wprowadzenie znacznie bardziej rygorystycznych standardów higieny w otwartych punktach handlowych i usługowych (m.in. kolejne ograniczenie ilości osób w danym punkcie), ale jednocześnie pozwolono na otwarcie kilku nowych punktów, jak np. galanterie, sklepy ogrodnicze, serwisy komputerów czy kancelarie notarialne.

Na Słowacji raz w tygodniu Słowacy oklaskami dziękują wszystkim służbom, które walczą z koronawirusem. Wczoraj w ramach tej akcji na fasadzie bratysławskiego zamku wyświetlono napisy: Dziękujemy, Razem to przetrwamy:

27 marca, piątek

❗Potwierdzone przypadki zakażeń: 269 ❗
✅ W tym przypadki wyleczone: 2 ✅

Dzięki zwiększeniu ilości wykonanych testów udało się wykryć aż 43 nowe przypadki zakażeń.

Po wykryciu największej, jak do tej pory, ilości zachorowań premier Matovič skrytykował działania byłego premiera Petera Pellegriniego:
Sztucznie ograniczano ilość wykonywanych testów i dlatego sami siebie okłamywaliśmy, że jest tak niewiele pozytywnych przypadków w naszym kraju. Pellegrini grał z nami w ciuciubabkę.
Z powodu nieprzestrzegania obowiązkowej 14-dniowej kwarantanny zamknięto całą romską osadę w Gelnicy. Osada liczy około 80 mieszkańców. Mężczyzna, który wrócił z Anglii, nie został w domu, ale chodził po całej osadzie i nie nosił obowiązkowej maseczki. Osada została odgrodzona taśmami i jest monitorowana 24 godziny na dobę przez patrole.  Być może podjęte środki wydawać się będą drastyczne, ale należy pamiętać, że w osadach romskich panują bardzo złe warunki sanitarne i w związku z obecną pandemią mogą się one okazać tykająca bombą. Sprawa jest już rozpatrywana przez policję, nieodpowiedzialny mężczyzna prawdopodobnie zostanie ukarany mandatem. Mężczyznę, który nie dotrzymał narzuconej kwarantanny poddano testowi na obecność koronawirusa. Wynik będzie znany po weekendzie.

26 marca, czwartek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 226 ❗
✅ W tym przypadki wyleczone: 2 ✅

Premier Igor Matovič na dzisiejszej konferencji powiedział, że: Słowacja znacząco zwiększy liczbę testów na koronawirusa, zaangażowane zostaną także prywatne laboratoria, przed każdym szpitalem będą punkty pobierania próbek. 


25 marca, środa

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 216 ❗

Z Turcji samolot rządowy przywiózł  100 tysięcy masek ochronnych FFP3, które zostaną przekazane lekarzom i pielęgniarkom walczącym z zarazą.


24 marca, wtorek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 204 ❗

Nowy rząd pod przywództwem Igora Matoviča wprowadził nowe restrykcje, które mają ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa:

- w ciągu kilku najbliższych dni zacznie obowiązywać całkowity zakaz wychodzenia z domu bez zakrytych dróg oddechowych (maseczka, szali itp.),
- stanie w kolejkach w odległości 2 metrów od siebie,
- od 30 marca we wszystkich szpitalach, fabrykach, sklepach będzie mierzona temperatura czoła,
- do odwołania został przedłużony zakaz organizowania zgromadzeń publicznych,
- do odwołania zostaną zamknięte szkoły i uczelnie wyższe,
- zostaną wyznaczone szpitale, które będą zajmować się tylko przypadkami związanymi z koronawirusem,
-  przed szpitalami pojawią się patrole policjantów i żołnierzy, mają zostać wyznaczeni i przeszkoleni żołnierze, którzy w razie potrzeby będą pracować jako sanitariusze,
- wszystkie sklepy i punkty usługowe, które mogą działać normalnie w niedziele będą zamknięte, niedziela ma być dniem sprzątania, dezynfekcji i odpoczynku dla pracowników,
- w ramach skróconej procedury legislacyjnej zostanie wprowadzona nowelizacja umożliwiająca instytucjom państwowym korzystanie z danych lokalizacyjnych operatorów komórkowych.

Niestety, na Słowacji dochodzi do licznych złamań obowiązkowej kwarantanny przez osoby, które powróciły do kraju. Ostatni, niezwykle nieodpowiedzialny i bezmyślny, przypadek skończył się tragicznie dla kierowcy międzynarodowego i miłośnika gór a dla 20 ratowników górskich oznacza przymusową kwarantannę:


O tym, że Słowacy i Czesi myślą o sobie nawzajem nawet podczas kryzysu świadczy gest 2 wielkich firm: J&T i EPH (Energetický a průmyslový holding), które na walkę z koronawirusem łącznie przeznaczyły 8 milionów euro (po 4 miniony dla każdego kraju). Wczoraj na praskim lotnisku wylądował samolot z pierwszą partią pomocy, na jego pokładzie znajdowało się m.in. 2,5 miliona maseczek chirurgicznych, 50 tysięcy testów, 20 tysięcy odzieży ochronnej i 25 tysięcy gogli ochronnych. Pomoc będzie rozdzielana między państwami według potrzeb, dlatego zakłada się, że większość z tej pierwszej partii powędruje na Słowację.


21 marca, sobota

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 178 ❗

W ciągu ostatniej doby na Słowacji przybyło 41 zakażonych, czyli jest to największy wzrost liczby  chorych jak do tej pory.

W cieniu pandemii i kryzysu prezydent Čaputová powołała dzisiaj nowy rząd z premierem Igorem Matovičem na czele.


20 marca, piątek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 137 ❗

Największe sieci handlowe na Słowacji wprowadziły odgórnie wyznaczone godziny pracy, w których obsługiwani będą seniorzy. Tesco seniorów obsługiwać będzie od 9.00 do 10.00, Billa od 8.00 do 9.00. Kaufland i Lidl otwarte dla seniorów będą od 13.00 do 14.30.

Na bratysławskim lotnisku wylądował dzisiaj samolot z pierwszą grupą Słowaków sprowadzonych Do kraju. Z Wielkiej Brytanii przyleciało 189 osób.

Prezydent Bratysławy Matúš Vallo wraz ze znanymi obywatelami słowackiej stolicy stworzył film, w którym prosi bratysławian o pozostanie w domach i stosowanie się do zaleceń wydawanych przez rząd, bo jak sam mówi naša jediná vakcína je disciplína - naszą jedyną szczepionką jest dyscyplina!


Narodowy Bank Słowacki do końca marca będzie wspierał Słowaków zamkniętych w domach za pomocą haseł wyświetlanych na swojej fasadzie: #SpoluToZvládneme (razem to przetrwamy), #solidarita (solidarność), #somDoma (jestem w domu), #rúškoTiPristane (z maseczką Ci do twarzy).19 marca, czwartek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 123 ❗

W poniedziałek żylińska fabryka samochodów Kia, jako ostatnia ze wszystkich zakładów produkujących samochody, zatrzyma linię produkcyjną. Jako pierwszy produkcję wstrzymał bratysławski Volkswagen, następnie o zamknięciu zadecydowano także w trnawskiej fabryce należącej do grupy PSA (zamyka się dzisiaj) i nitrzańskim Jaguarze/Land Roverze (zamknięcie nastąpi jutro). Warto tutaj wspomnieć, że Słowacja jest liderem w produkcji aut w przeliczeniu na jednego mieszkańca, w związku z tym jej gospodarka jest mocno zależna od eksportu wyprodukowanych pojazdów. Fabryki zatrudniają ponad 177 tysięcy pracowników i tworzą ponad 10% PKB.

Po południu na bratysławskim lotnisku wylądował samolot z Chin, na jego pokładzie był milion maseczek chirurgicznych oraz 100 tysięcy tzw. szybkich testów diagnozujących obecność koronawirusa.

✅Na słowackich kanałach społecznościowych coraz częściej pojawiają się zdjęcia osób bezpośrednio zaangażowanych w walkę z koronawirusem. W ramach podziękowania dla Słowaków za wsparcie i wyrozumiałość dodają zdjęcie z kartką, na której widnieje napis "Zostaliśmy w pracy dla was, Wy zostańcie w domu dla nas".

18 marca, środa

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 105 ❗

Słowackie Koleje Państwowe do odwołania zawieszają kursowanie pociągów IC (InterCity).

Słowacja, podobnie jak Polska, organizuje sprowadzanie swoich obywateli do domu. Do tej pory o pomoc w powrocie na Słowację poprosiło 1918 osób.


W całym sektorze związanym z ochroną zdrowia został wprowadzony stan kryzysowy, oznacza to m.in. że pracownicy nie mogą organizować strajków i mogą być przemieszczani pomiędzy poszczególnymi placówkami.

17 marca, wtorek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 97 ❗

Kilka dni temu na Słowacji powstała inicjatywa #KtoPomozeSlovensku, która rozpoczęła zbiórkę pieniędzy, za które zakupione zostaną środki ochrony dla lekarzy i wolontariuszy opiekujących się chorymi i osobami w kwarantannie. Dzisiaj ogłoszono, że na koncie uzbierano już blisko 400 tysięcy euro.16 marca, poniedziałek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 72 ❗

Po posiedzeniu sztabu kryzysowego wprowadzono zakaz wstępu do środków komunikacji, urzędów i sklepów spożywczych dla osób, które nie zakryły dróg oddechowych maseczką lub szalem.

Do listy punktów handlowych i usługowych, które mogą być otwarte [patrz niżej ↓] dodano warsztaty samochodowe, punkty wymiany opon, punkty świadczące usługi holownicze oraz pralnie.

Taksówki będą mogły przewozić tylko towary.

Wszystkie dotychczas opisane restrykcje i ograniczenia dalej pozostają ważne.

Ponadto rząd słowacki planuje przyjąć trzynaście środków zaradczych, aby pomóc firmom i ich pracownikom w obecnej sytuacji, gdy na Słowacji wprowadzono surowe przepisy dotyczące minimalizacji ryzyka rozprzestrzeniania się epidemii.

✅Pozytywną wiadomością jest natomiast to, że w myśl hasła Przetrwamy to razem aktorka teatru narodowego - Zuzana Fialová (polskim widzom znana z roli Lubicy w filmie Wino truskawkowe), na swoim instagramie w transmisji na żywo czyta dzieciom bajki.

15 marca, niedziela

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 61 ❗

Słowacja podpisała umowy na dostarczenie 30 milionów maseczek chirurgicznych, planowane jest dystrybuowanie ich wśród obywateli.

Słowacka policja ustaliła ponad 200 przypadków naruszenia nakazu kwarantanny, za co grozi mandat w wysokości 1659 euro.


Największy pracodawca na Słowacji - Volkswagen jutro zatrzyma produkcję.

Rząd zatwierdził dalsze środki przeciw rozprzestrzenianiu się choroby. Na 14 dni zamyka wszystkie punkty detaliczne i usługowe z wyjątkiem punktów z art. spożywczymi, aptek, drogerii, kiosków, urzędów pocztowych, banków, stacji benzynowych, obiektów gastronomicznych i sklepów z karmą dla zwierząt. Podmioty gastronomiczne mają tylko i wyłącznie oferować jedzenie na wynos i w ramach dostawy.

14 marca, sobota

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 44 ❗


Od poniedziałku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych zmienia funkcjonowanie swoich urzędów i centrów obsługi klientów, które będą otwarte tylko w godzinach 8:00 - 11:00. Rodzice z dziećmi nie mają wstępu do urzędów, wyjątkiem jest sytuacja, w której obecność dzieci jest konieczna. W urzędach mogą się pojawić tylko i wyłącznie osoby, które wcześniej umówiły się online.

13 marca, piątek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 32 ❗

Od dzisiaj na Słowację wjadą tylko Słowacy i osoby z potwierdzeniem pobytu stałego/tymczasowego lub z potwierdzeniem pracy na terenie Słowacji. Mniejsze przejścia graniczne są stopniowo zamykane. Na chwilę obecną przejścia graniczne z Polską działają normalnie, ale sytuacja jest ciągle monitorowana i trzeba się liczyć z kontrolą sanitarną.

Premier Słowacji Peter Pellegrini zaapelował do Słowaków:

Nasza dyscyplina jest kluczowym warunkiem przezwyciężenia zarazy. Pamiętajcie o prostej zasadzie: „To jak będziemy się dzisiaj zachowywać ma wpływ na to, jak będzie wyglądać pandemia za dwa tygodnie. ”

Od poniedziałku na najbliższe 14 dni zamknięte będą szkoły i wszelkie ośrodki oświatowe. Z zamknięcia szkół cieszą się maturzyści, którzy mieli w przyszłym tygodniu pisać egzaminy, uczniowie mają dodatkowo 2 tygodnie więcej na naukę.

Ponadto, od dzisiaj obowiązują restrykcje o których pisałam wczoraj. [patrz niżej ↓]


12 marca, czwartek

❗ Potwierdzone przypadki zakażeń: 21 ❗

Od godziny 6 rano na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy. O tym informowałam już Was wcześniej na moim profilu Facebookowym:


W godzinach popołudniowych po posiedzeniu sztabu kryzysowego na Słowacji wprowadzono kolejne obostrzenia, które w życie w większości wejdą w piątek o godzinie 7 rano:

 

Sytuacja na przejściach i w transporcie:


- zamknięcie wszystkich lotnisk międzynarodowych dla transportu osobowego (Bratysława, Koszyce, Poprad),
- zatrzymane zostaną autobusy i pociągi międzynarodowe,
- pociągi krajowe będą jeździć jak w soboty, podobnie utrudnienia będą w komunikacji autobusowej,
- wprowadzenie kontroli granicznych i zamknięcie wszystkich mniejszych (przejścia graniczne z Polską mają być normalnie otwarte),
- na teren Słowacji będą wpuszczani tylko Słowacy oraz cudzoziemcy ze stałym lub tymczasowym pobytem, osoby pracujące na Słowacji także mają być wpuszczane do kraju,
- obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla wszystkich przyjeżdżających z zagranicy,
- zatrzymanie międzynarodowego transportu towarowego (za wyjątkiem niezbędnego zaopatrzenia fabryk i sklepów),

O tym co się będzie działo na przejściach granicznych pisze także słowacka policja:

Ponadto ogłoszono:


- zamknięcie wszystkich szkół, uczelni, świetlic oraz kulturalnych i społecznych instytucji,
- ograniczenia działania centrów handlowych (przez weekend otwarte będą tylko sklepy z art. spożywczymi, apteki i drogerie),
- zamknięcie barów, dyskotek, ośrodków narciarskich, aquaparków, sal zabaw dla dzieci,
- ograniczone zostaną godziny pracy urzędów,
- odwołanie wycieczek zagranicznych organizowanych przez biura podróży.


9 marca, poniedziałek

❗Potwierdzone przypadki zakażeń: 7 ❗

Na terenie całej Słowacji przez najbliższe 14 dni odwołuje się wszystkie wydarzenia publiczne (w tym msze) i wprowadza się zakaz wycieczek i wyjazdów zagranicznych dla uczniów i studentów.

Sytuacja w poszczególnych krajach przeczytacie na moim profilu na FB:

Brak komentarzy:

Odwiedźcie mnie też na Instagramie @slowacystka