9 najlepszych słowackich zdjęć lipca 2019 - Słowacystka

31.07.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć lipca 2019

Gdzie znajduje się najdłuższy w Europie środkowej most linowy? Jaką powierzchnię zajmują ruiny Zamku Spiskiego? O tym i kilku innych ciekawostkach dowiecie się w kolejnym zestawieniu najlepszych zdjęć ze Słowacji z ubiegłego miesiąca.


Kolejne zestawienie najlepszych zdjęć ze Słowacji i garści ciekawostek turystycznych przed Wami. Szczerze to nie wiem kiedy ten lipiec zleciał, przecież całkiem niedawno pisałam o zdjęciach z czerwca. Wszystkie subiektywne zestawienia zdjęć i informacji o atrakcjach turystycznych znajdziecie tutaj.

1. Chmarošský Viadukt Telgárt


Jeden z najpiękniejszych zabytków techniki na Słowacji - wiadukt kolejowy nieopodal miejscowości Telgárt. Budowla długa na 113,6 m i wysoka na 18 m przecina Gregorovą dolinę.Wiadukt jest częścią trasy kolejowej Červená skala – Margecany, która budowana była w latach 1931-1936. Miejscowość Telgárt jest punktem początkowym dla wielu tras wiodących na Królewską Halę (Kráľova hoľa), która jest jednym z najczęściej odwiedzanych szczytów Niżnych Tatr.


2. Via ferrata Skalka 


Via ferrata, czyli nic innego jak szlak turystyczny o charakterze wspinaczkowym, wyposażony dla celów autoasekuracji w linę stalową. Via ferrata Skalka to trasa znajdująca się w Kremnickich Górach, ok 10 km od Kremnicy. Z pewnością nie jest to atrakcja dla każdego, bo wysokość i trudność niektórych tras robi swoje. Ale gdybyście się jednak zdecydowali, to całkiem niedawno do trasy dodano nową atrakcję - prawie 80 metrowy most linowy, który wisi 40 metrów nad ziemią.


3. Demänovská ľadová jaskyňa


Mimo że Demianowska Jaskinia Lodowa jest mniejsza i mniej znana od Dobszyńskiej Jaskini Lodowej, to także jest warta uwagi i odwiedzenia. Znajdująca się w Niskich Tatrach, w dolinie Demianowskiej jaskinia ta jest oblodzona przez cały rok i uchodzi za jedną z najdłużej znanych jaskiń w Europie (wzmianki o niej pochodzą już z roku 1299). Korytarze mają łączną długość 1 900 metrów, jednak turyści mogą zobaczyć tylko ok. 650 m (do przejścia jest łącznie 800 m). Wejście i wyjście z jaskini jest oddalone od siebie tylko 40 m i znajdują się na tej samej wysokości nad poziomem morza. Zwiedzanie trwa około 45 minut a temperatura w jaskini w miesiącach letnich wynosi od +0,4°C do +3°C.


4.Tatranská Javorina 


Jaworzyna Tatrzańska (czasem także Jaworzyna Spiska) to mała górska miejscowość oddalona 2,5 km od przejścia granicznego z Polską na Łysej Polanie. Na zdjęciu drewniany kościół rzymskokatolicki pod wezwaniem św. Anny, który w roku 1903 ufundował książę Christian Hohenlohe


5. Pałac Žehra Hodkovce


Znajdujący się na malowniczym Spiszu barokowo-klasycystyczny pałac w źródłach historycznych wspominany jest już w roku 1293. Mimo to prawdziwe życie w pałac tchnęła dopiero w XVII wieku rodzina Csáky, która posiadała także niedaleki Zamek Spiski. Dzisiaj pałac znajduje się w obrębie administracyjnym gminy Žehra w dzielnicy Hodkovce.  W pałacu znajduje się ośrodek dla osób niepełnosprawnych umysłowo, którzy wraz z pracownikami dbają o pałac i jego otoczenie. Pałac w ramach tzw. turystyki społecznej jest otwarty w godz. 9-16.


6. Muráň


Muráň to miejscowość w bańskobystrzyckim kraju, w powiecie Revúca, leżąca w paśmie ochronnym Parku Narodowego Muránska Planina. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z 1321 roku.  Od roku 1823 w Murániu produkuje się ceramikę, która jest równie ceniona, jak modrzańska ludowa majolika. Jednym z najważniejszych miejscowych zabytków jest neogotycki, rzymskokatolicki kościół św. Jerzego, który ufundowała w 1894 roku rodzina Coburgów.


7. Zamek Orawski


Zamek Orawski (Oravský hrad) to jeden z największych i najpiękniejszych zamków na Słowacji. Zamek wznosi się na wysokiej na 112 metrów skale tuż obok rzeki Orawa. Pierwsze wzmianki o murowanym zamku na tym miejscu pochodzą z połowy XIII wieku. Na zdjęciu świetnie widać wszystkie 3 budowle wchodzące w skład kompleksu zamkowego:
  • Zamek góry to Cytadela - najstarsza część zamku wybudowana w XIII wieku, wykorzystywana w celach obronnych.
  • Zamek środkowy składa się z Pałacu króla Macieja Korwina, Pałacu Jána z Dubovca i wieży mieszkalnej.
  • Zamek dolny to Pałac Turzonów, Kapilca św. Michała, brama wschodnia, skrzydło administracyjne, wieża archiwalna orawskich posiadłości, budynek parafialny i system obronny składający się z pierwszej, drugiej i trzeciej bramy zamkowej.


8. Zamek Uhrovec 


Ruiny zamku Uhrovec skryte są w Górach Strażowskich. Zamek został zbudowany w połowie XIII wieku. Dzięki swojej lokalizacji zamek nigdy nie znalazł się w centrum bitewnym i bez większych problemów przetrwał także napory wojsk tureckich. Zamek nie miał jednak szczęścia do właścicieli, którzy woleli pałac w Uhrovcu i pozwolili na to, żeby zamek popadł w ruinę. Zamek wznosi się na wysokości 591 m n.p.m. i oferuje piękny panoramiczny widok na okolicę.


9. Zamek Spiski 


Zamek Spiski (Spišský hrad) to ruiny znajdujące się na trawertynowym wzgórzu. Zamek ma powierzchnię ponad 4 hektarów i jest jednym z największych zamków na Słowacji. Wzgórze na którym znajdują się ruiny było zamieszkiwane bez przerwy od V w. p.n.e do XVIII wieku, jednak dopiero od XIII wieku na wzgórzu zamkowym prowadzono poważne prace budowlane mające na celu stworzenie murowanego zamku obronnego. Zamek składa się z następujących części:
  • Zamek górny, zajmujący szczyt wzgórza zamkowego, stanowi najlepiej zachowaną część zamku. Dominuje tu ruina romańskiego pałacu i wieży obronnej, a także mury innych budynków mieszkalnych.
  • Zamek środkowy z główną bramą, dziś zapewnia przede wszystkim rożnego rodzaju usługi dla odwiedzających. 
  • Największą część kompleksu zamkowego zajmuje dziedziniec dolny zaadaptowany na otwartą przestrzeń z zachowanymi fundamentami budynków i fortyfikacji zamkowych.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: