9 najlepszych słowackich zdjęć lutego 2019 - Słowacystka

28.02.2019

9 najlepszych słowackich zdjęć lutego 2019

Zgadniecie co może oznaczać na Słowacji skrót SUV?  Albo gdzie według Słowaków znajduje się środek Europy? Przed Wami zestawienie 9 najlepszych według mnie zdjęć ze Słowacją w tle oraz garść ciekawostek.


Podobnie jak w grudniu i styczniu, także i w lutym przedstawiam Wam moje subiektywne zestawienie najlepszych słowackich zdjęć miesiąca. Jak zwykle do każdego zdjęcia dołączam kilka zdań z informacjami o tych miejscach.


1. Modra

Modra to miasteczko leżące niedaleko Bratysławy u stóp Małych Karpat. W obecnych czasach znane jest głównie z ceramiki (uważanej za najlepszą na Słowacji) i wina. W mieście znajduje się wiele winiarni, regularnie odbywają się wystawy i degustacje. W okresie karnawału, czyli fašiangów w Modrej organizowany jest konkurs gotowania kapustnicy. Jednym z najbardziej znanych mieszkańców miasta był Ľudovít Štúr - najważniejszy przedstawiciel słowackiego romantyzmu i ojciec języka słowackiego.


2. Spišská Sobota

Spiska Sobota niegdyś samodzielna miejscowość, od roku 1946 jest częścią Popradu. Pierwsza wzmianka o tej części Popradu pochodzi z roku 1256. W latach 1412-1772 Spišská Sobota była miastem należącym do Polski na mocy tzw. zastawu spiskiego. W przeszłości miasteczko było targowym, rzemieślniczym i handlowym centrum Spisza, z sukcesem rywalizowało z większymi okolicznymi miastami. Do zabytków Spišskej Soboty zaliczamy rynek z gotyckimi, renesansowymi i barokowymi domami oraz kościół św. Jerzego, w którym znajduje się 6 ołtarzy, a ołtarz główny został wykonany przez Mistrza Pawła z Lewoczy, który był uczniem Wita Stwosza.


3. SUV - Slovenské Ultraekologické Vozidlo 

Gdybyście się kiedyś zastanawiali, co może oznaczać skrót SUV, to tu jest słowackie rozwiązanie tej zagadki - Słowacki ultraekologiczny pojazd. 😉


4. Lomnický štít

Lomnický štít, czyli po polsku Łomnica to drugi najwyższy szczyt Tatr i całych Karpat. Najprawdopodobniej pierwszy raz Łomnica została zdobyta przez szewca z Kieżmarku Jakuba Fábrego (między latami 1760-1790), który był także amatorem górnikiem i wraz ze swoją rodziną zajmował się poszukiwaniem skarbów i złota. Pierwsze udokumentowane wejście na Łomnicę przypisuje się angielskiemu lekarzowi, przyrodnikowi i podróżnikowi Robertowi Townsonowi w 1793 roku. Dzisiaj już nie trzeba się tyle natrudzić, żeby znaleźć się na szczycie, bo od 1940 roku na szczyt można się dostać kolejką linową.


5. Spišské divadlo 

Teatr Spiski od roku 1957 działa w Nowej Wsi Spiskiej (Spišská Nová Ves). Teatr znajduje się w budynku znanym szerzej jako reduta, dlatego tak jest często nazywany. Pierwotnie secesyjna reduta została wybudowana w 1902 roku, zaprojektował ją Kálmán Gerster. W budynku oprócz teatru był także hotel, sala koncertowa i kawiarnia. Opisy sali teatralnej mówią, że sala miała wiele biało-złotych ornamentów i 235 miejsc siedzących. Teatr Spiski co roku organizuje festiwal teatralny Divadelný Spiš.


6. Wychodek z widokiem

Chata pod Rysmi to najwyżej położone (2250 m) i najmłodsze schronisko w słowackich Tatrach (1933 r.). W chacie można się przespać (14 miejsc noclegowych i w razie potrzeby spanie w jadalni na podłodze) i zjeść. Obok prowadzi szlak na Rysy i dalej na Morskie Oko. Największą atrakcją tego schroniska jest niewątpliwie toaleta z najlepszym widokiem w Tatrach

Uwaga! Chata pod Rysmi jest otwarta tylko w sezonie letnim (od 15.6. do 31.10.)


7. Środek Europy


Kremnické Bane to mała wioska leżąca w górach Kremnickich, 4 km od Kremnicy. Pierwsza pisemna wzmianka o wsi pochodzi z roku 1361, pierwszymi jej mieszkańcami byli niemieccy kolonizatorzy, którzy przybyli na Słowację w XIII wieku ze względu na to, że w pobliskich górach zaczęto wydobywać m.in. złoto. Dziś wieś znana jest z tego, że według Słowaków, to właśnie tutaj znajduje się środek Europy (oczywiście większość państw Europy Środkowej ma na ten temat inne zdanie i twierdzi, że środek kontynentu znajduje się u nich).  Symboliczny środek Europy znajduje się przy gotyckim kościele św. Jana Chrzciciela


8. Ladomirová

Ladomirová to mała wieś w powiecie Svidník w północnej części Beskidu Niskiego. Wieś powstała w okresie wołoskiej kolonizacji. Na jesień 1944 roku niedaleko wsi miała miejsce wielka bitwa czołgowa, ostatecznie wieś oswobodzono 26 listopada. Jednak w wyniku działań wojennych niemal cała osada została zniszczona. Wydarzenia z tego czasu przypomina zaniedbany cmentarz żołnierzy rosyjskichZe stosunkowo małymi obrażeniami z okresu wojny wyszła za to drewniana cerkiew św. Michała Archanioła wraz z dzwonnicą. Budynki te pochodzą z roku 1742 i zostały postawione bez ani jednego gwoździa. Od roku  2008 cerkiew widnieje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.


9. Hrušovský hrad

Ruiny gotyckiego zamku Hrušov znajdują się na wzgórzu Skalka w pogórzu Trybecza. Pierwsze wzmianki o zamku pochodzą z roku 1253 roku. Zamek często przechodził z rąk do rąk, ostatecznie lata jego świetności zakończyła porażka wojsk Franciszka Rakoczego i jego powstania antyhabsburskiego. Zamek w 1708 roku został zdobyty i zniszczony przez armię cesarską. Na łące pod runiami znajduje się pomnik Tomasza Garrigue Masaryka, który ponoć bardzo lubił to miejsce i miał w zwyczaju często spotykać się tam i debatować ze swoimi ministrami. Ostatnio zamek chwile popularności przeżywa dzięki książce Szczelina Jazefa Kariki.
 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Follow my blog with Bloglovin

2 komentarze:

  1. Wszystkie zdjęcia zachwycają, a zwłaszcza Lomnický štít! Wygląda jak z bajki, cudo :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda, Łomnica wygląda jakby na jej szczycie mieszkała jakaś królowa śniegu :D Dziękuję, że zawitałeś na mój blog i zostawiłeś komentarz Globtroterku :)

      Usuń