Wychodek z widokiem w Tatrach [tekst w prasie] - Słowacystka

13.03.2024

Wychodek z widokiem w Tatrach [tekst w prasie]

 

W pierwszym tegorocznym numerze kwartalnika Tatry ukazał się mój artykuł o legendarnej latrynie w Tatrach Wysokich. Wychodek został zniszczony przez wichurę, ale ma zostać odbudowany wraz z otwarciem szlaków.


W numerze tym znajdziecie mój artykuł o słynnej latrynie z widokiem, która do niedawna znajdowała się przy schronisku Chata pod Rysami. Tak, o latrynie mówimy w czasie przeszłym, bowiem tuż przed zamknięciem schroniska na czas zimowy, zdmuchnęła ją wichura Wolfgang. Jednak zaprawiony w bojach z siłą przyrody opiekun schroniska Viktor Beránek, który musiał się zmierzyć z odbudową schroniska po lawinie w 2000 roku, już następnego dnia snuł plany jej odbudowy. Ogłoszono zbiórkę pieniężną, a materiał w czerwcu ma być wnoszony także przez turystów. Więc jest szansa wniesienia deski czy kilku opakowań gwoździ, by przyłożyć się do odbudowy wygódki lub jak to Słowacy zwykli mówić kadibudki.

Ciekawostką jest natomiast to, że w związku z długimi kolejkami, które się zawsze tworzyły do tej panoramicznej toalety, teraz w planie jest stworzenie latryny dla dwóch osób, oczywiście z zachowaniem prywatności i widoku na Tatry. 

Więcej o tej niezwykłej toalecie, która znalazła się nawet w książce „100 najpiękniejszych toalet na świecie”, przeczytacie w Tatrach, strona 22.

 


 

O „Tatrach”:


Kwartalnik „Tatry” to pismo skierowane do miłośników Tatr. Wydawane jest przed Tatrzański Park Narodowy. Magazyn liczy ok. 200 bogato ilustrowanych stron. Tematyka jest zróżnicowana: od geologii i klimatu – poprzez świat roślin i zwierząt, oraz to wszystko, co wiąże się z obecnością człowieka w górach, a więc przez historię, etnografię, turystykę, taternictwo, sport i różne dziedziny twórczości artystycznej – aż po filozofię.

Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki znajdziesz klikając obrazek:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: