9 najlepszych słowackich fotografii grudnia 2018 - Słowacystka

29.12.2018

9 najlepszych słowackich fotografii grudnia 2018

Wysokie Tatry, Bratysława czy Liptowski Mikułasz? Sprawdźcie, jak wygląda moje subiektywne zestawienie 9 najlepszych słowackich zdjęć grudnia!

Zestawienie 9 najpiękniejszych i najciekawszych zdjęć minionego miesiąca, zdjęć związanych oczywiście ze Słowacją. A, jako że grudzień za nami, to w zestawieniu nie brakuje świątecznej atmosfery i dużej ilości śniegu. Do każdego zdjęcia starałam się dopisać kilka informacji, które mam nadzieję, będą dla Was ciekawe, chociażby z turystycznego punktu widzenia. Bo Słowację warto zwiedzać!

Miłego oglądania i dajcie znać czy podobają Wam się takie posty, bo jak dla mnie jest to miły przerywnik od postów stricte tekstowych.


1. Krywań (słow. Kriváň) - szczyt (2494 m n.p.m.) w południowo-zachodniej części Tatr Wysokich, z charakterystycznym, zakrzywionym wierzchołkiem, od którego wywodzi się jego nazwa krivý - krzywy. Przez narodowców i patriotów słowackich uważany za świętą górę Słowaków i za tradycyjny symbol Słowacji. Co roku organizowane jest tzw. Narodowe wejście na Krywań (słow. Národný výstup na Kriváň), czyli zmasowana wędrówka na szczyt. Trasa na Krywań należy do najpopularniejszych w Tatrach, dlatego zawsze jest tam dość tłoczno.


2. Liptowski Mikułasz (słow. Liptovský Mikuláš) - miasto w północnej Słowacji, w kraju żylińskim, znajdujące się w kotlinie liptowskiej pomiędzy Górami Choczańskimi oraz między Zachodnimi i Niżnymi Tatrami. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1286 r. W przeszłości miasto znane było jako miejsce egzekucji Juraja Jánošika (1713 r.), w XIX wieku w mieście było centrum słowackiego odrodzenia narodowego. Dzisiaj miasto znane jest głównie dzięki Aquaparkowi Tatralandia, poza tym Liptowski Mikułasz jest ważnym ośrodkiem turystyczno-rekreacyjnym, jest m.in. dobrym punktem wyjścia na wyprawy w Tatry np. do Demianowskiej Doliny (ośrodek narciarski Jasná, Chopok, kompleks demianowskich jaskiń).


3. Tramwaj do Bożego Narodzenia - w Bratysławie co roku przed świętami jeździ świąteczny tramwaj. Z zewnątrz tramwaj jest ozdobiony światełkami, w świąteczne udekorowanym wnętrzu usłyszeć można piosenki świąteczne i kolędy. W tym roku tramwaj kursuje od 6 do 30 grudnia, co 30 minut (w tygodniu od 16 do 20 godziny a w weekendy w godzinach 10-20). Tradycyjna trasa świątecznego tramwaju to Jesenského – Nám. SNP – Kapucínska – Chatam Sofer – Most SNP – Jesenského. Przejazd świątecznym tramwajem jest darmowy.


4. Dedinky - powstała w 1933 roku, poprzez połączenie osad Imrichovce i Štefánovce, wieś Dedinky znajduje się w powiecie Rożniawa, w kraju koszyckim. Wieś leży w granicach Parku Narodowego Słowacki Raj, w Hnileckej dolinie, tuż nad brzegiem zbiornika wodnego Palcmanská Maša. Dzięki swojemu położeniu Dedinky są znanym ośrodkiem turystycznym i popularnym punktem wyjścia na trasy Słowackiego Raju


5. Wieża telewizyjna na Kamzíku (słow. Televízna veža na Kamzíku) - Kamzík to wzgórze w Karpatach Małych o wysokości 439 m n.p.m., które znajduje się w Bratysławie. Na szczycie wzgórza znajduje się wybudowana w 1975 roku, wysoka na 194 m wieża telewizyjna. Wieża o niezwykle charakterystycznym wyglądzie w swoim wnętrzu oprócz nadajników skrywa także bar, kawiarnię i restaurację. Szczególnie ciekawa jest restauracja, która znajduje się na wysokości 70 m (ok. 510 m n.p.m.), ponieważ znajduje się tutaj ruchoma platforma, która umożliwia podziwianie panoramy Bratysławy oraz Małych Karpat podczas posiłku.  Dzisiaj wieża uważana jest za jeden z symboli Bratysławy. 


6. Wieża Katedry świętego Marcina - Katedra świętego Marcina (słow. Dóm svätého Martina) to najważniejszy i największy kościół w Bratysławie, który przez blisko 300 lat był miejscem koronacji władców Węgier i późniejszych Austro-Węgier. Przez niespełna 3 wieki w katedrze koronowano 19 osób, w tym Marię Teresę (25 czerwca 1741r.). Wieża katedry ma wysokość 87 metrów i w 2010 roku została gruntownie wyremontowana, na jej szczycie znajduje się pozłacana replika korony węgierskich królów ułożona na poduszce. Korona, mimo iż na wieży wygląda niepozornie, to waży około 150 kilogramów (z poduszką 300kg), mierzy 164 centymetry a krawędź poduszki to 120 cm. Podczas remontu w koronie znaleziono dokumenty potwierdzające jej osadzenie na wieży w 1765 roku oraz późniejsze remonty, odkryto także ślady po kulach (prawdopodobnie do korony „z nudów” strzelali rosyjscy żołnierze w 1968 roku).


7. Świąteczna Trnawa (słow. Trnava) - miasto w zachodniej Słowacji, które ze względu na sporą liczbę kościołów często jest określane mianem słowackiego Rzymu lub małego Rzymu. Licząca 66 tysięcy mieszkańców Trnawa jest pod względem wielkości 7 miastem Słowacji. W tym roku o Trnawie było głośno także w zagranicznych mediach, a to przez decyzję władz miejskich o wprowadzeniu zakazu używania jednorazowych naczyń plastikowych na jarmarkach świątecznych.8. Abramová - wieś i gmina znajdująca się w powiecie Turčianske Teplice, w kraju żylińskim, w północno-centralnej Słowacji. Abramová leży u podnóża Małej Fatry, w południowozachodniej części Kotliny Turczańskiej. Nad wsią dominuje rzymskokatolicki kościół świętych Kosmy i Damiana, jest to jednonawowa, wczesnogotycka budowla z XIII wieku z dobudowaną wieżą pochodzącą z 1927 roku. 
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀

9. Terchová - wieś na północy Słowacji w powiecie Żylina i kraju żylińskim, pierwsze wzmianki o osadzie pochodzą z 1580 roku. Wieś rozsławił urodzony tutaj w 1688 roku zbójnik - Juraj Jánošík, który dzisiaj jest uznawany za bohatera narodowego. Od początku lat 60 co roku w Terchovej organizuje się festiwal Jánošíkove dni. Inne ważniejsze wydarzenia kulturalne we wsi to np. Cyrilometodské dni, Country fest Rozmarín, Budzogáň i Deň sv. Huberta.  Z okazji 300 rocznicy narodzin najpopularniejszego słowackiego zbójnika, na wzgórzu nad wsią postawiono mierzącą ponad 7,5 metra, wykonaną ze stalowej blachy rzeźbę Jánošíka. Dzisiaj wieś jest znanym turystycznym i kulturalnym centrum Małej Fatry.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: