Wybory samorządowe na Słowacji: Nie wybierajcie kota w worku! - Słowacystka

6.11.2018

Wybory samorządowe na Słowacji: Nie wybierajcie kota w worku!

Wybory samorządowe w Polsce są za nami, ale na Słowacji kampania wyborcza trwa w najlepsze. Postanowiłam zrobić małe i kudłate odstępstwo, i napisać co nieco o słowackiej polityce.


Na Słowacji trwa jeszcze kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, które odbędą się 10 listopada. I normalnie bym o nich nie pisała, bo obiecałam sobie, że postów o polityce nie będzie, gdyby nie to, że na słowackiej scenie politycznej pojawiła się prawdziwa kandydatka z pazurem!

Kim jest kandydatka?


Mafia Ellmar Kiss to brytyjska kotka krótkowłosa i właśnie startuje w wyborach na prezydenta miasta Poprad. O swojej chęci wygranej w wyborach kandydatka poinformowała wszystkich na portalu społecznościowym, jednak szybko w mieście pojawiły się także plakaty wyborcze. A w internecie pojawił się również jej spot wyborczy:


Mafia, jak na rasową kandydatkę przystało, wybrała odważne hasła wyborcze: Nie wybierajcie kota w worku i Prawdziwe zwierzę w polityce.

Mafia Ellmar Kiss nie kryje się z tym, że jest niezależną i energiczną kandydatką. Uważa, że ma wyjątkowy światopogląd i przyznaje, że ze względu na to, że pracuje w kociej kawiarni, spotyka się z tysiącami zwykłych ludzi i ich prawdziwymi problemami, które należy rozwiązać.

Kandydatka ostrząca sobie pazury na stanowisko prezydenta Popradu, w przeciwieństwie do niektórych jej rywali, nie wstydzi się swojej przeszłości:

„Łapanie myszy i puste słowa przy misce nie były dla mnie. Zdecydowałam, że spróbuję czegoś dokonać. Po studiach na kociej wysokiej szkole dyplomacji przeprowadziłam się ze względu na pracę pod Tatry [...]. Dzisiaj jestem dumną Popradczanką!”

 

Poprawa opinii o czarnych kotach i koalicja z psami 

 

Program wyborczy tej politycznej kocicy przewiduje między innymi: więcej mleka dla dzieci w popradzkich szkołach, poprawę opinii o czarnych kotach i stworzenie schroniska dla bezpańskich polityków. Dodatkowo kandydatka zapowiedziała, że swoją pensję za sprawowanie funkcji prezydenta miasta przeznaczy na pomoc zwierzętom.

„Reporterka, który pisze do niemieckich gazet, zapytała mnie, czy potrafię sobie wyobrazić wstąpienie do koalicji i z kim? Odpisałam jej, że moim marzeniem jest ostatecznie zamknąć ciemny rozdział w historii zwierząt i zawiązać koalicję z psami. Te wieczne walki nikomu nie pomagają. Kim Dzong-Un i Donald Trump próbują zrobić coś dla pokoju na świecie, czas zrobić coś także dla tego zwierzęcego świata.”

 

To nie jest zwykła reklama


Sztabem wyborczym kandydatki zarządza Peter Lipták, który jest także właścicielem popradzkiej kociej kawiarni. Jak przyznaje Lipták, wszyscy mają świadomość tego, że z prawnego punktu widzenia jego kandydatka nie ma szansy na wygraną. Naszym celem nie jest umniejszenie powagi wyborów, ale chcemy umilić i odświeżyć mieszkańcom Popradu twardą przedwyborczą walkę. Jednocześnie jest to być sposób na to, jak z humorem pokazać, że nawet w lokalnej polityce niektórzy kandydaci wybierają dziwaczne programy wyborcze i sposoby rozreklamowania swojej kandydatury”.
 
Bez względu na to, czy Mafia ma wygraną w kieszeni (lub raczej w misce) czy nie, jedno jest pewne — tak profesjonalnej kampanii wyborczej może jej pozazdrościć niejeden polityk.

Zagłosowalibyście na taką kandydatkę z pazurem?

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym 

 


Podczas pisania tego artykułu korzystałam z: 
Cat Cafe Poprad. W: facebook.com. Strona w j. słowackim, dostęp 5.11.2018
Volby. W: catcafeclub.sk. Strona w j. słowackim, dostęp 5.11.2018
Fotografia w nagłówku pochodzi ze strony: https://www.facebook.com/catcafeclubpoprad

Brak komentarzy: