Od Wyszehradu do Wyszehradu [wystawa] - Słowacystka

27.11.2018

Od Wyszehradu do Wyszehradu [wystawa]


Kilka słów o wędrującej wystawie „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, którą miałam okazję zobaczyć we Wrocławiu. 

Przy okazji krótkiej wizyty we Wrocławiu nie odmówiłam sobie zobaczenia w Muzeum Miejskim Wrocławia wystawy pt. „Od Wyszehradu do Wyszehradu”, którą można było zwiedzać w Starym Ratuszu od 6 do 18 listopada.

O wystawie


Wystawa została przygotowana przez Archiwum Polskiej Akademii Nauk we współpracy z węgierskimi, czeskimi i słowackimi archiwistami. Całość zamknięta została w 21 planszach, w formie tzw. roll-upów. Na wszystkich planszach, oprócz fotografii dokumentów archiwalnych i eksponatów muzealnych, pojawiły się informacje w pięciu językach: polskim, słowackim, czeskim, węgierskim i angielskim.

Na stronie Miejskiego Muzeum Wrocławia można o wystawie przeczytać [1]:

Wystawa jest próbą skrótowego zobrazowania rozwoju stosunków politycznych, handlowych i kulturalnych między państwami tworzącymi dzisiejszą Grupę Wyszehradzką, począwszy od średniowiecznych zjazdów władców Polski (Kazimierza Wielkiego), Czech (Jana Luksemburczyka) i Węgier (Karola Andegaweńskiego) w Wyszehradzie w 1335 r. i 1338/1339 r., a skończywszy na współczesnym spotkaniu prezydentów Polski (Lecha Wałęsy) i Czechosłowacji (Václava Havla) oraz premiera Węgier (Józsefa Antalla) w Wyszehradzie, w lutym 1991 r., na którym podpisana została Deklaracja o współpracy Rzeczypospolitej Polskiej, Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej. Deklaracja ta zapoczątkowała współpracę Państw Wyszehradzkich. Wystawa przypomina wydarzenia historyczne i społeczne wspólne dla Państw Wyszehradzkich.

Gdy szukałam większej ilości informacji o tej wystawie, to okazało się, że wystawa ta zwiedziła już pół Europy. Wernisaż wystawy odbył się 18 lutego 2016 r. w Warszawie w siedzibie Polskiej Akademii Nauk. Od tego czasu wystawa była prezentowana m.in. w Sejmie RP, parlamencie Estonii, parlamencie Węgier, czeskim parlamencie i w ośrodkach kulturalnych Polski, Słowacji i Węgier. [2] Ponadto wystawa prezentowana już była także w wielu Instytutach Polskich na terenie całej Europie.


Moim zdaniem


Wystawa została zaplanowana tak, że w bardzo dobry sposób pokazuje to, co nas łączy np. wspólnych władców, podobną historię, a jednocześnie pokazuje, to dzięki czemu każde z państw Grupy Wyszehradzkiej jest wyjątkowe. Wystawa dokumentuje to, że Grupa Wyszehradzka to nie tylko ostanie kilkadziesiąt lat, ale całe wieki współpracy.

Osobiście jednak muszę dodać, że jak dla mnie czasem informacje zaprezentowane na wystawie nie były wyważone i w niektórych kwestiach przeważał któryś z krajów. I o ile w przypadku władców poszczególnych krajów jestem w stanie to zrozumieć, bo na przykład Słowacja przez wiele wieków była częścią Królestwa Węgierskiego, to w przypadku innych zagadnień czasem brakowało mi takiej równowagi pomiędzy wszystkimi 4 państwami. Jako przykład mogę podać planszę dotyczącą powstających uniwersytetów, niestety nie znalazłam tam informacji o słowackim uniwersytecie, czyli Universitas Istropolitana, który w roku 1465 został założony w Bratysławie przez króla Macieja Korwina. Na planszach dotyczących artystów i sztuki, był tylko jeden przedstawiciel Słowacji, natomiast polskich nazwisk było aż 3 (o ile nie więcej). A akurat w tej kwestii można było oprócz Mistrza Pawła z Lewoczy dodać chociażby któregoś z poetów i pisarzy słowackich, np. Hviezdoslava czy Svetozára Hurbana-Vajanskiego, którzy nie tylko działali na rzecz słowackiej kultury, ale byli także działaczami narodowymi.

Niemniej myślę, że osobom, które są mniej obeznane w tej tematyce, wystawa dostarczy wielu nowych i interesujących informacji.

Kilka moich zdjęć z wystawy (po kliknięciu zdjęcie się powiększy):


Dajcie znać, jakie jest wasze zdanie na temat tej wystawy, jeśli mieliście okazję ją zobaczyć.

 

Więcej relacji z wystaw związanych ze Słowacją znajdziecie, klikając w poniższy przycisk:

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomymPodczas pisania artykułu korzystałam ze stron:
[1] Wyszehrad. W: muzeum.miejskie.wroclaw.pl. Artykuł dostępny online. Dostęp 26.11.2018
[2] Wystawa "Od Wyszechradu do Wyszechradu" w parlamentach Europy. W: polacywewloszech.com. Artykuł dostępny online. Dostęp 26.11.2018
Fotografie są mojego autorstwa.

Brak komentarzy: