Jesień w Tatrach - 5 porad przydatnych nie tylko na Słowacji (i nie tylko w Tatrach) - Słowacystka

26.10.2018

Jesień w Tatrach - 5 porad przydatnych nie tylko na Słowacji (i nie tylko w Tatrach)

Wiesz co zabrać ze sobą jesienią w góry? Jakie niebezpieczeństwa jesienią czyhają na turystów w górach? Przekazuję Wam 5 porad od dyrektora słowackiego górskiego pogotowia ratunkowego.

Przedwczoraj oglądałam słowackie wiadomości [1], w których gościem był Ing. Jozef Janiga dyrektor Horskej záchrannej služby, czyli słowackiego odpowiednika GOPR-u. Pomyślałam, że nigdy dość mówienia o podstawach bezpieczeństwa w górach, zwłaszcza teraz, gdy pogoda lubi płatać figle.

To już ten czas, kiedy w górach trzeba być jeszcze bardziej ostrożnym niż latem. Mimo że jeszcze tydzień-dwa wcześniej w słowackich Tatrach panowało przyjemne babie lato, teraz już na dobre zagościła tam jesień, ale lada chwila na długi czas zapanuje zima. Od wysokości 1300 metrów w Tatrach jest już śnieg i wieje bardzo silny wiatr. Mowa tutaj nie tylko o samych Tatrach Wysokich (Vysoké Tatry), ale nawet popularne wśród turystów amatorów Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) już w październiku potrafi być pokryte dość grubą pokrywą śniegu. O czym należy pamiętać, wybierając się góry?


Oto 5 porad od dyrektora HZS-u, które przydadzą się nie tylko na Słowacji:


1. Rozsądne planowanie trasy — przed wyjściem w góry trzeba zaplanować sobie trasę, która musi być przystosowana nie tylko do tego, że szybciej robi się ciemno, ale także do warunków pogodowych oraz do naszych własnych możliwości. Ponadto trzeba wziąć pod uwagę regulaminy parków narodowych i uwzględnić to, że na Słowacji od 1.11 część szlaków jest zamknięta.

2. Sprawdź, o której jest zachód słońca — jesień to już nie lato i szybko robi się ciemno, dlatego lepiej na szlak wyjść wcześniej, by przed zmrokiem dotrzeć do wybranego punktu, gdzie bezpiecznie spędzimy noc.

3. Uwzględnij panujące warunki atmosferyczne — w wyższych partiach gór leży już śnieg, a rano nawet w niższych partiach mogą występować oblodzenia. Ponadto może wiać silny wiatr.

4. Pogoda zmienną jest — zwłaszcza jesienią pogody w górach nie można „brać za pewniaka”, trzeba przygotować się na każdą ewentualność.

5. Obowiązkowe jesienne wyposażenie:
- wysokie buty,
- ciepły ubiór (warto mieć także coś na zmianę w przypadku przemoczenia),
- zamiast płaszczyka przeciwdeszczowego trzeba już mieć ze sobą kurtkę, która nie tylko ochroni przed ulewą, ale także zapewni ciepło i ochronę przed wiatrem,
- rękawiczki i czapka,
- butelkę z wodą najwyższy czas wymienić na termos z ciepłym napojem,
- warto także mieć ze sobą kijki trekkingowe, które zapewnią nam większą stabilizację.

Mimo że słowacki GORP rejestruje jesienią już mniej urazów w górach, bo mniej osób decyduje się na wyjście w góry w obecnych warunkach pogodowych, to jednak Ing. Janiga zwraca uwagę na to, że te akcje są coraz trudniejsze. I wbrew pozorom ratownikom o wiele łatwiej poruszać się po grubej warstwie śniegu niż teraz po błocie, mokrych liściach, śliskich i nieraz oblodzonych kamieniach.

Warto także pamiętać, że jesienią w górach mogą być nawiane liście czy opadłe szyszki, dlatego też warto zwrócić uwagę na to, gdzie stawia się nogi, bo można się poślizgnąć, kopnąć w skałę czy konar lub wpaść do jakiejś dziury, czy zapadliska (co jest logicznym wytłumaczeniem zaginięć ludzi w pogórzu Trybecz). Śliskie i oblodzone mogą być także drabinki czy łańcuchy.


Jednak zdarzają się sytuacje, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć i mimo odpowiedniego przygotowania, nieraz potrzebna nam będzie pomoc osób bardziej doświadczonych i znających teren.  W Polsce pomocy w Tatrach udziela TOPR, w przypadku słowackich Tatr pomocy udzielić nam może wspomniana Horská záchranná služba, którą można wezwać na pomoc, dzwoniąc pod numer 18 300. O tym, kiedy i jak wzywać pomoc pisałam w artykule Kiedy, jak i gdzie wzywać pomoc w słowackich górach.

Zobacz także czego się spodziewać wiosną w Tatrach

 

Więcej o słowackich górach i o tym, jak się przygotować na górskie wędrówki:

 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym 

 


Podczas pisania tego artykułu korzystałam z następujących źródeł:
[1] TV JOJ, Noviny o 12, 24.10.2018 program w j. słowackim, dostęp online 24.10.2018

Brak komentarzy: