O mnie - Słowacystka

O mnie

Slovenská verzia je nížšie ↓

AHOJ!
Nazywam się Aleksandra (Grzybczak) Pyka i jestem Słowacystką.


Jeśli trafiłeś tutaj, to zapewne poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie. Jeśli nie znalazłeś na blogu tego czego szukasz, napisz do mnie: slowacystka@gmail.com - jestem tutaj, żeby Ci pomóc, odpowiedzieć na pytania, rozwiązać problem i wyjaśnić problematyczne kwestie.

Kim jestem?


Jestem Saša a po naszemu Ola. 

Mieszkam na Śląsku, choć bliższa mojemu sercu jest zdecydowanie Słowacja.

Jestem absolwentką słowacystyki Uniwersytetu Śląskiego ze specjalizacją przekładoznawstwo. Studiowałam także na Uniwersytecie Jana Amosa Komeńskiego w Bratysławie.

A słowacystką jestem zarówno z wykształcenia, jak i zamiłowania dlatego na co dzień łączę pracę z pasją lub może raczej pasję z pracą. Obecnie pracuję jako tłumacz pisemny, współpracuję z klientami indywidualnymi, jak i ze znaną polską sportową marką prowadzącą swoją działalność także na Słowacji.

W wolnych chwilach podróżuję i piszę tutaj o Słowacji.

Jak już jesteśmy przy tej Słowacji, to mam do Ciebie kilka pytań:

  • Co Ci się nasuwa na myśl, jak usłyszysz słowo Słowacja?
  •  Potrafisz wymienić choć jednego słowackiego pisarza, aktora czy zespół muzyczny?
  • Wiesz jakiej narodowości był Janosik?

Takich pytań mogłabym zadać jeszcze wiele, ale podejrzewam, że nie otrzymałabym na nie zbyt wielu odpowiedzi.

Piszę dla Was blog o Słowacji i słowackiej kulturze, przybliżam Polakom ten bliski a zarazem daleki kraj.

Bo tak to jest z tą Słowacją - niby sąsiad, język tak jakby podobny, ale jak przychodzi do konkretów to jedyne co większość ludzi potrafi powiedzieć to haluszki, smażony ser, Tatralandia i narty. No dobra, pewnie znajdą się jacyś bardziej dociekliwi, którzy wymienią więcej rzeczy, ale na ile będą to słowackie rzeczy? Nie wkradnie się tutaj przypadkiem wątek czeski?

Z moich obserwacji wynika, że Słowacja jest często marginalizowana, pomijana lub po prostu spychana do czeskiej szufladki (nieraz nawet do słoweńskiej szufladki!). Dlatego też powstał ten blog, chcę choć trochę przybliżyć tego bliskiego a jednocześnie dalekiego sąsiada, który nieraz wydaje się większą egzotyką niż Sosnowiec czy San Eskobar.

Mam nadzieję, że moje posty pozwolą Ci dowiedzieć się czegoś nowego. Może choćby w małym stopniu będę miała wkład w promocję tego pięknego kraju w Polsce oraz w podniesienie znajomości słowackiej kultury.


 

 AHOJ!
Volám sa Aleksandra (Grzybczak) Pyka a som Slovakistkou.


Kto som?

Som Poľka a bývam v Poľsku (Sliezsko), ale bližšie môjmu srdcu je Slovensko.

Som absolventkou slovakistiky na Sliezskej univerzite v Katoviciach, mojou špecializáciou boli prekladateľské štúdiá. Študovala som tiež na Univerzite Jána Amosa Komenského v Bratislave.

Som Slovakistkou vzdelaním aj vášňou, a preto každodenne kombinujem prácu s mojou vášňou. V súčasnosti pracujem ako prekladateľka, spolupracujem s jednotlivými klientmi, ako aj so známou poľskou športovou značkou, ktorá vykonáva svoju činnosť aj na Slovensku.

Vo svojom voľnom čase cestujem a píšem tu o Slovensku.

Čo robím? A prečo to robím?


Slovensko susedí s Poľskom, ale väčšina Poliakov spája Slovensko len z  haluškami, vyprážaným syrom, Tatralandiou a lyžami.

Moje pozorovania ukazujú, že Slovensko je v Poľsku marginalizované alebo jednoducho vtlačené do českého vreca (niekedy dokonca aj do slovinského!).

Preto som vytvorila tento blog - chcem priblížiť Poliakom tohto nášho blízkeho a zároveň vzdialeného suseda.

Dúfam, že mojimi príspevkami aspoň trochu prispejem k propagácii tejto krásnej krajiny v Poľsku a k šíreniu poznatkov o slovenskej kultúre.

Máte otázky?
Neváhajte ma kontaktovať!

slowacystka@gmail.com

Odwiedźcie mnie też na Instagramie @slowacystka