O mnie - Słowacystka

O mnie

AHOJ!
Nazywam się Aleksandra Pyka i jestem Słowacystką.


Kim jestem?


Jestem Ola, a po słowacku — Saša. 

Jestem absolwentką słowacystyki Uniwersytetu Śląskiego ze specjalizacją przekładoznawstwo. W ramach programu Erasmus miałam także okazję studiować na Uniwersytecie Jana Amosa Komeńskiego w Bratysławie. Brałam także udział w Letniej Szkole Języka i Kultury SAS w Bratysławie.

A słowacystką jestem zarówno z wykształcenia, jak i zamiłowania, dlatego na co dzień łączę pracę z pasją albo pasję z pracą. Od ponad 13 lat pracuję jako tłumacz pisemny, współpracuję z klientami indywidualnymi, jak i ze znaną polską marką sportową, która prowadzi swoją działalność także na Słowacji.

Od końca 2018 roku piszę tutaj o Słowacji.
 

Dlaczego Słowacja?

Słowacja to piękny kraj, z bogatą tradycją i kulturą. Położona w sercu Europy, Słowacja oferuje turystom wiele atrakcji, takich jak malownicze góry, zabytkowe miasta i smaczną kuchnię. Słowacja to także kraj pełen kontrastów i możliwości. Dlatego wartą poznać i zwiedzić Słowację.
 
Z moich obserwacji wynika jednak, że Słowacja jest często marginalizowana, pomijana lub po prostu spychana do czeskiej szufladki (nieraz nawet do słoweńskiej szufladki!). Dlatego też powstał ten blog, chcę choć trochę przybliżyć tego bliskiego, a jednocześnie dalekiego sąsiada.
 
Bo tak to jest z tą Słowacją — niby sąsiad, język jakby podobny, ale jak przychodzi do konkretów, to jedyne co większość ludzi potrafi powiedzieć to haluszki, smażony ser, Tatralandia i narty. 
 
Mam nadzieję, że moje posty pozwolą Ci się dowiedzieć czegoś nowego. Liczę, że choć w małym stopniu będę miała wkład w promocję tego pięknego kraju oraz w podniesieniu poziomu  znajomości słowackiej kultury w Polsce.
 
W tym celu regularnie współpracuję z polskimi wydawnictwami, które wydają przekłady literatury słowackiej. Oprócz tego regularnie piszę o wydarzeniach ze Słowacji dla portalu Krytyka Polityczna oraz do innych czasopism. Wygłosiłam kilka wykładów o Słowacji, jej historii i literaturze dla kilku organizacji kultury. O tym, z kim współpracowałam i co związanego ze Słowacją zrobiłam dla moich partnerów, przeczytasz w zakładce współpraca.  

Napisz do mnie!

 
Jeśli trafiłeś tutaj, to zapewne poszukujesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie. Jeśli nie znalazłeś na blogu tego, czego szukasz, napisz do mnie: slowacystka@gmail.com — jestem tutaj, żeby Ci pomóc.