Dobre wiadomości ze Słowacji - maj 2024 - Słowacystka

31.05.2024

Dobre wiadomości ze Słowacji - maj 2024

Dobre wiadomości ze Słowacji maj 2024

Kolejna porcja dobrych wiadomości ze Słowacji. Co tym razem stało się pozytywnego u naszych południowych sąsiadów?


I kolejna porcja dobrych wiadomości ze Słowacji. Jeśli przegarpiłaś/eś .

 

1. Nowe i stare atrakcje 

 
Pozostałości obecności Wandalów pod Tatrami

Kiedy odkryto kawałek drewna w ziemi podczas prac budowlanych w Popradzie-Matejovcach w 2005 roku, założono, że jest to coś z czasów II wojny światowej. Po analizie ze okazało się, że drewno pochodzi z IV wieku naszej ery i jest to grób młodego księcia, który prawdopodobnie należał do germańskiego plemienia Wandalów. Na głębokości 5m doskonale zachowała się zadaszona drewniana komora zrębowa z drewnianym sarkofagiem, wraz z wyposażeniem wnętrza, skórzanymi pozostałościami odzieży zmarłego, a także resztkami żywności w naczyniach ceramicznych i artykuły codziennego użytku. To wszystko można zobaczyć na własne oczy w Popradzie w Podtatranskim múzeum.
 
Otwarto nową trasę rowerową. Lokalsi mówią, że to najpiękniejsza trasa na całej Słowacji

Na południu kraju bańskobystrzyckiego uroczyście otwarto 30 km trasy rowerowej łączącej dwa miasta powiatowe — Rimavską Sobotę i Poltár. Mimo iż wielu początkowo nie wierzyło w sukces tego projektu, to dzisiaj wszyscy z zachwytem mówią, że to ponoć najpiękniejsza trasa rowerowa na Słowacji. Projekt udało się dokończyć głównie dzięki znacznemu wsparciu finansowemu z Unii Europejskiej. Oprócz widoków trasa ta gwarantuje jeszcze jeden smaczek, który z pewnością przyciągnie turystów: 160-metrowy stary tunel kolejowy, który teraz posłuży rowerzystom.

Detoks od współczesnego świata w Czerwonym Klasztorze

O tym, że Czerowny Klasztor ma sporo do zaoferowania, już kiedyś pisałam. Teraz do oferty dodane zostały możliwości noclegu w celach, w których odwiedzający będą mogli doświadczyć klasztornego życia. Zarządzający obiektem planują także pobyty detoksykacyjne, podczas których odwiedzający będą mieli okazję wejść nieco głębiej w siebie, odłączyć się od cyfrowego świata i zrelaksować się. Planowane są również kursy aromaterapii, podczas których odwiedzający będą mogli stworzyć własne perfumy.


Dzieci zachęcają do poznania historii miasta

Odwiedzający miasto, a także mieszkańcy, mają okazję zagrać w nową miejską grę QR, która pochodzi z warsztatu organizacji dziecięcej FÉNIX Handlová. Ci, którzy chcą w nią zagrać, muszą mieć czytnik kodów QR na swoim urządzeniu mobilnym. Pierwszy kod QR z nich znajduje się przed urzędem miasta. Gra jest przeznaczona dla dzieci od 10 lat, ale bawić się przy tym będą również dorośli. „Cieszymy się, że młodzi ludzie z Handlovej są zainteresowani oprowadzaniem turystów i mieszkańców po mieście. Świadczy to o tym, że miasto im się podoba” - powiedziała Jana Paulínyová, szefowa biura burmistrza.

Remont synagogi w Trenczynie w toku           

Żydowska gmina wyznaniowa zakończyła pierwszy etap renowacji synagogi w Trenczynie. Rekonstrukcja obejmowała m.in. przywrócenie oryginalnych malunków na ścianach, prace budowlane, a także budowę wystawy poświęconej żydowskiemu dziedzictwu kulturowemu w regionie. Trenczyńska synagoga została otwarta w 1913 roku, ale została zniszczona podczas II wojny światowej. Żydzi, którzy powrócili do Trenczyna po wojnie, ponownie ją poświęcili w 1948 roku. W 1953 r. komuniści zajęli budynek i urządzili w nim magazyn. W latach 70. wskutek „komunistycznego remontu” m.in. położono złą posadzkę i zamalowano na biało malunki w stylu art-deco.
 
Opiekują się jednym z najwyżej położonych zamków na Słowacji. Wolontariusze planują nowy szlak

W przeszłości Zamek Liptowski strzegł królewskiego szlaku handlowego prowadzącego na Orawę, Właścicielami zamku byli buntownikami, król Maciej Korwin nie miał do nich cierpliwości i kazał zburzyć zamek w 1471 roku. Od tego czasu jest ruiną i nigdy nie został odbudowany. Od 2016 roku grupa wolontariuszy zajmuje się jego utrzymaniem, a jego ruiny zostały doprowadzone do takiego stanu, że co roku przychodzą tu dziesiątki tysięcy turystów. Obecnie trwają prace nad nowym szlakiem, który zaprowadzi turystów na zamek.

Festiwal w centrum miasta, który nie przeszkadza mieszkańcom. Da się!

Festiwal muzyczny Sound Garden, to jedyny festiwal muzyki alternatywnej na Liptowie, został założony przez dwóch przyjaciół, Marka Pavlíka i Ladislava Balážca. Festiwal organizowany jest w ogrodzie Galerii P.M. Bohúňa, która znajduje się w centrum Liptowskiego Mikulasza. Aby festiwal nie przeszkadzał mieszkańcom centrum miasta, po godzinie 22 wszyscy uczestnicy dostają słuchawki i mogą bawić się do białego rana przy dwóch różnych setach didżejskich. Siódma edycja odbędzie się w sobotę 8 czerwca a główną gwiazdą festiwalu będzie Jana Kirschner.
 

2. Pozytwne akcje


Do szkoły w stroju ludowym

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Juraja Slávik a Neresnickiego w Dobrej Nive przypomnieli zwyczaje swoich przodków. Przyszli do szkoły w strojach ludowych, podobnie jak ich nauczyciele. Ludowy był też program nauczania. Po występach zespołów ludowych na dzieci czekały m.in. zajęcia z rękodzieła. Uczniowie nauczyli się jak pracować z drutem, jak strugać piszczałki lub filcować czy wyszywać. "Jesteśmy szkołą zajmującą się edukacją regionalną. Należymy również do Stowarzyszenia Nauczycieli Szkół z Edukacją Regionalną i poświęcamy temu tematowi niektóre lekcje." - powiedziała dyrektorka szkoły, Kvetoslava Babiaková.

Cyklobusy wracają na trasy

Od początku maja kursują cyklobusy z Żyliny do Terchovej, Nowej Bystrzycy i Turczańskich Cieplic. Autobusy jeżdżą w weekendy i w święta, do niedzieli 29 września. W okresie wakacji będą też jeździć w każdy piątek. Bilety można kupić bezpośrednio u kierowcy, w kasach lub na stronie internetowej amsbus.sk. Na Orawie i Liptowie cyklobusy zaczną kursować od 1.06. Na Orawie będą kursować do 30 września, w weekendy, święta i codziennie w czasie wakacji na trasie Trstena - Nižná - Zuberec - Zverovka. Na Liptowie w tym roku autobusy będą kursować na trasie Liptovský Mikuláš - Liptovský Hrádok - Vavrišovo - Pribylina - Štrbské Pleso. Będą kursować w weekendy i święta do 29 września.

Młodzi ludzie walczą o zapomnianą fabrykę

Partizanské, które niegdyś nosiło nazwę Bat’ovany powstało jako utopia, która faktycznie działała. Miasto oferowało doskonałe warunki mieszkaniowe, wysokie pensje, ale także relaks, co czyniło je miastem przyszłości, jedynym z takimi ambicjami na Słowacji. Wszystko to dzięki przemysłowcowi nazwiskiem Bat’a, który w szczerym polu w 1938 roku postawił tu swoją fabrykę. Dziś funkcjonalistyczny budynek popada w ruinę. Zmienić to chce stowarzyszenie obywatelskie Fabrika umenia, które podpisało z miastem umowę rezerwacyjną na zakup tego budynku. Stowarzyszenie chce go wyremontować i przekształcić w centrum kulturno-społeczne. By to zrobić ogłoszono zbiórkę.

Łączy ich sport i diagnoza. Festiwal dla dzieci z zespołem Downa to radość dla wszystkich

Rywalizacja, w której nie ma znaczenia, kto będzie pierwszy. Liczy się każdy, kto z entuzjazmem i chęcią zdecyduje się wziąć w nim udział. Festiwal dla Dzieci z Zespołem Downa ma określone zasady. Zawodnicy nie skupiają się tylko na jednej dyscyplinie w ramach zawodów. Tutaj każdy próbuje swoich sił we wszystkich. Ich nagrodą jest nieskrępowana radość. Tak było przez cały dzień w kompleksie sportowym Uniwersytetu w Preszowie po przybyciu dziesiątek dzieci z całej Słowacji. W zawodach wzięło udział około 70 zawodników i zawodniczek z całej Słowacji.

Walczą z przestępczością i wagarowiczami. W Hurbanovie pomagają patrole obywatelskie

Miasto utworzyło lokalną służbę obywatelską. Samorząd otrzymał na ten cel od państwa prawie 328 tys. euro. Dzięki temu w maju powstały dwa czteroosobowe patrole, których członkowie wyłonieni zostali w drodze naboru. Ośmiu funkcjonariuszy będzie nadzorować współżycie obywatelskie, a także przyczyni się do obniżenia wskaźników przestępczości. “Grupą docelową byli przedstawiciele marginalizowanej społeczności romskiej. Organizacyjnie są oni zintegrowani z naszą strażą miejską” - wyjaśnia miasto. Projekt ma trwać do października 2026 roku.   
 
Wolontariusze w Niżnych Tatrach posadzili rekordową liczbę drzewek      

Wolontariusze posadzili 10 000 nowych drzew w Niżnych Tatrach w pobliżu Malužiny. Jest to nowy słowacki rekord liczby drzew posadzonych w ciągu jednego dnia. Wydarzenie odbyło się w ramach inicjatywy „Woda dla drzew”, którą prowadzi Lidl Słowacja. Historia tego projektu sięga 2012 roku, od tego czasu posadzono ponad 2 miliony drzewek. Powierzchnia nasadzeń przekroczyła już 800 hektarów. Co ciekawe, wolontariuszami w tym projekcie są pracownicy słowackiego Lidla. Zainteresowanie jest tak duże, że nie wszyscy mogą brać udział w akcji.

Zrobią porządek z reklamami w mieście

W Rużomberku jest wiele powierzchni reklamowych, nie wszystkie są legalne i trudno mówić o ich walorach estetycznych. Reklamy krzyczą niemal z każdego rogu, nie wyłączając osłon lamp ulicznych, balustrad, ogrodzeń czy ścian domów. Miasto postanowiło powiedzieć dość i będzie stopniowo usuwać wszystkie nielegalne konstrukcje reklamowe od lipca tego roku. Jeśli właściciele przestrzeni reklamowych i budynków nie będą się stosować do zaleceń miasta i sami nie usuną nielegalnych reklam, zrobi to za nich miasto, jednak wtedy nie obejdzie się bez mandatu i domagania się zwrotu środków na drodze sądowej.
 

3. Przemysł i nauka

Na południu Słowacji zostanie uruchomiona produkcja miejskich samochodów o niecodziennym designie

To, że Słowacja jest liderem w produkcji aut, chyba wie już każdy. Nowy inwestor zamierza w nowej hali przemysłowej w Fiľakove masowo produkować samochód miejski utrzymany w stylu lat 30-tych XX wieku. Firma Patak Motors opracowała samochód jako start-up. Patak Motors to innowacyjna słowacka firma motoryzacyjna skoncentrowana na rozwoju, produkcji i sprzedaży elektrycznych i benzynowych pojazdów typu Roadster. Fiľakovo to jedno z miast z największym bezrobociem, Patak Motors ma zatrudnić kilkadziesiąt osób.

Startup produkuje drony, które sprawdzą się zarówno w magazynach, jak i w rozeznaniu pola walki

Drony słowackiego startupu Airvolute, mogą pracować jako magazynierzy i usprawniać inwentaryzację. Jednak dzięki temu, że te drony są kontrolowane przez sztuczną inteligencję i kamery, są autonomiczne i nie potrzebują ludzkiego pilota, mogą również prowadzić rozpoznanie na polu bitwy. Co więcej, drony produkowane przez Airvolute potrafią wyłączyć komunikację radiową, aby nie zostały wykryte przez zagłuszacze wroga i do lokalizacji używać tylko kamer. Startup współpracuje już ze słowackim wojskiem, a jego drony robią rozpoznanie terenu na Ukrainie.

Pierwszy taki zakład na świecie

Pierwszy tego typu zakład na świecie do produkcji ramnolipidów został otwarty w środę w miejscowości Slovenská Ľupča. Niemiecki koncern chemiczny Evonik stał się tym samym liderem w produkcji biodegradowalnych środków powierzchniowo czynnych na skalę przemysłową. Opatentowana fermentacja skrobi kukurydzianej i cukrów daje wysoce skuteczny, nietoksyczny, biodegradowalny środek pieniący, który jest podstawą formuł produktów higienicznych i czyszczących, może być stosowany od gospodarstw domowych po przemysł i rolnictwo. Zakład zatrudni około 100 pracowników, a dziesiątki kolejnych miejsc pracy powstanie w powiązanych obszarach działalności i usług.

17-letni naukowy talent ze Słowacji

Niesamowity sukces ucznia Średniej Szkoły Przemysłowej w Dubnicy nad Wagiem. W największym światowym konkursie w dziedzinie nauki i techniki, który odbywa się corocznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki, zdobył pierwsze miejsce w kategorii Robotyka i Inteligentne Maszyny. przy czym Michal Lajčiak ma zaledwie 17 lat. Jego projekt dotyczący robotycznych rojów może być z powodzeniem wykorzystany w przemyśle, gdzie trzeba skoordynować pracę większej ilości robotów. Młody naukowiec otrzymał już pierwsze oferty. “Na razie muszę zdecydować, czy zajmę się tym biznesowo, czy akademicko.” - mówi.

4. Inne

 Ku pamięci ofiar reżimu komunistycznego

Na mapie Bratysławy przybędzie Park Ofiar Pograniczników, który ma uczcić pamięć ofiar komunizmu. Podczas reżimu Straż Graniczna aresztowała lub zabijała ludzi za próby nielegalnego przekroczenia granicy państwowej, co było uważane za przestępstwo „opuszczenia republiki”. Granica z Republiką Federalną Niemiec i Austrią, która znana była jako żelazna kurtyna, była najintensywniej pilnowana przez pograniczników. Historyk Martin Pulec z czeskiego Biura Dokumentacji i Badania Zbrodni Komunizmu ustalił, że w latach 1948-1989 przy próbach przekroczenia granicy Czechosłowacji zginęły 282 osoby, z których 90 nie było obywatelami Czechosłowacji.
 
Hollywoodzki film kręcony na Słowacji

Samuel L. Jackson kręci film na Słowacji. W kamieniołomach niedaleko wsi Pohranice (powiat Nitra) amerykańska ekipa filmowa kręci postapokaliptyczny film akcji „Afterburn”, którego akcja rozgrywa się 10 lat po tym, jak rozbłysk słoneczny zniszczył technologię na całym świecie. Film jest adaptacją serii komiksów/powieści graficznych Red 5 o tej samej nazwie. „Afterburn” to wspaniała historia akcji, łącząca przygody Indiany Jonesa z budowaniem świata bliskiej przyszłości w filmie „Ludzkie dzieci” - mówi producent filmu. W filmie gra także Dave Bautista, znany z roli Draxa Niszczyciela w „Strażnikach Galaktyki”.

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś pozytywnego i nowego!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: