Dobre wiadomości ze Słowacji - kwiecień 2024 - Słowacystka

30.04.2024

Dobre wiadomości ze Słowacji - kwiecień 2024

dobre wiadomosci slowacjaKolejny miesiąc za nami to kolejna porcja pozytywnych wiadomości ze Słowacji. Co pozytywnego wydarzyło się na Słowacji w kwietniu?

 
Dobre wiadomości to cykl, który już od ponad półtora roku pojawia się co piątek na moim profilu na Instagramie. Ale postanowiłam pisać o nich także tutaj, bo przecież nie każdy musi być na Instagramie. To tak w ramach łapania wewnętrznej równowagi w obliczu negatywnych politycznych informacji ze Słowacji. Mam nadzieję, że zrobi Ci się cieplej na serduszku po przeczytaniu tego posta.

Zobacz inne dobre wiadomości

1. Słowacy mówią nie!

Słowacki rząd konsekwentnie mówi, że nie widzi militarnego zakończenia wojny w Ukrainie i dlatego nie chce wysyłać tam więcej pomocy militarnej (tej darmowej, bo oczywiście pomoc komercyjna jest mile widziana, w końcu koledzy mający udziały w firmach zbrojeniowych muszą zarobić). 

Jednak okazuje się, że obywatele Słowacji mają inne zdanie na ten temat.   

Korzystając z tego, że w sąsiednich Czechach z inicjatywy czeskiego rządu zbierane są fundusze na zakup amunicji, Słowacy postanowili się dołączyć. 

Organizacja Mier Ukrajine zorganizowała zbiórkę pod hasłem „Amunicia dla Ukrainy - Jeśli nie rząd, to wyślemy ją my”. Do wsparcia zbiórki dołączyło wiele osób, w tym przedstawiciele nauki, czy kultury.

Obecnie na koncie zbiórki są już ponad 4 miliony euro.

Zbiórka trwa na www.municiapreukrajinu.sk.
Ja już wysłałam.


O zbiórce pisałam dla portalu Krytyka polityczna:
 

 

2. Kultura

 

Finałowa dziesiątka nagrody literackiej Anasoft Litera jest już znana

Znana jest już finałowa 10 nagrody literackiej Anasoft Litera 2024. Wśród nominowanych dzieł jest proza Ondreja Štefánika, który w 2017 r. zdobył nagrodę Anasoft litera za powieść „Som Paula”, a także dwukrotnego laureata Nagrody Czytelników - Dušana Duška. Większość autorów miała w przeszłości swoje książki w pierwszej dziesiątce nagrody literackiej, wyjątkiem jest Miroslava Kuľková i Jozef Puškáš. „W tym roku ważne miejsce zajmuje temat pandemii, który jednak nie jest ani centralny, ani celem samym w sobie, ale stanowi tło dla bardziej złożonego odzwierciedlenia współczesnego, wysoce spolaryzowanego społeczeństwa słowackiego” - wyjaśniają organizatorzy.

Finałowa dziesiątka:

 •     Cabala, Lukáš: Spomenieš si na Trenčín? (Artforum 2023)
 •     Dušek, Dušan: Deti v daždi (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
 •     Gibová, Ivana: Babička© (Vlna 2023)
 •     Kováčik, Juraj: Bod zlomu (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
 •     Kucbelová, Katarína: Modrosleposť (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
 •     Kuľková, Miroslava: Hotel Balkán (KK Bagala 2023)
 •     Pupala, Richard: Druhý čierny zošit (Lindeni 2023)
 •     Puškáš, Jozef: Vivat akadémia, zbohom Čechov (Vydavateľstvo Orman 2023)
 •     Rozenbergová, Vanda: Storočie (Vydavateľstvo SLOVART 2023)
 •     Štefánik, Ondrej: Siroty (TATRAN 2023)
Laureata poznamy na jesień.
HOPE to platforma edukacyjna, która od lat walczy z brakiem edukacji w zakresie krytycznego myślenia i umiejętności korzystania z mediów, jest wykorzystywana przez nauczycieli i uczniów w całym kraju. Obecnie w ramach projektu tworzona jest gra + zestaw ulotek informacyjnych, naklejek, komiksów i plakatów, które pomogą edukować kolejne pokolenia Słowaków, by potrafiły sobie radzić w tym coraz bardziej agresywnym i ogarniętym przez dezinformacje świecie. Ale na to potrzeba pieniędzy, projekt można wesprzeć na https://www.donio.sk/projekthope.


 Nagrody filmowe rozdane

W Bratysławie rozdano najważniejsze słowackie nagrody filmowe Slnko v sieti.
 • Najwięcej nagród, bo 8, zdobył Invalid m.in. za: najlepszy film fabularny, najlepszą męską rolę główną i rolę drugoplanową, najlepszą muzykę. Film zyskał również nagrodę widzów.
 • Cztery nagrody zdobył film Slúžka
 • Najlepszym filmem dokumentarnym został film Emília w reżyserii Martina Šulíka.
 • Najlepszym filmem animowanym jest Tonko, Slávka a kúzelné svetlo.
 • Najlepszą produkcją telewizyjną został serial Petera Bebjaka Matematika zločinu.
 • A nagrodę za wyjątkowy wkład w słowacką kulturę otrzymała Božidara Turzonovová.


3. Nowe i stare atrakcje turystyczne

 

Już kwitną!

Ulica Fraňa Mojtu w Nitrze co roku na wiosnę staje się jedną z najładniejszych ulic w całej Słowacji. Wszystko to za sprawą 80 kwitnących wiśni ozdobnych. W tym roku drzewka rozkwitły 2-3 tygodnie wcześniej niż w latach minionych. Wszystko to za sprawą wyjątkowo ciepłego początku roku. Obecna kwitnąca aleja została wysadzona w 1996 roku i po raz pierwszy drzewka kwitły już następnej wiosny. Jak zapowiadają władze miasta, gdy drzewka osiągną wiek 30 lat, będzie trzeba powoli myśleć o ich wymianie. Ale na razie trzeba się cieszyć tym widokiem, bo drzewka w pełnej krasie kwitną kilkanaście dni.

Więcej o kwitnących sakurach w Nitrze i innych słowackich miastach przeczytasz tu: Sakury w Nitrze

 

Gdy nikt już nie wierzył w odbudowę zdarzył się cud

Trzy pożary w 1944, 2010 i 2018 roku zniszczyły dumę Rajeckiej doliny tak bardzo, że wielu nie wierzyło już w jej ocalenie. Aż pojawiła się rodzina Škottów. Jak sami mówią, zwykła rodzina z korzeniami w Żylinie, mieszkająca w Szwajcarii. Z entuzjazmem, ale i pokorą przystąpili do ratowania budynku, który rozpadał się na ich oczach. Dziś pałac najgorsze ma za sobą. I jedynym pytaniem już nie jest, czy budynek przetrwa, ale kiedy zostanie ponownie otwarty.
 
Postęp prac remontowych można śledzić na poniższym koncie na Instagramie:

 

W Koszycach ponownie śpiewa fontanna

Już jutro po przerwie ponownie uruchomiona będzie tzw. Śpiewająca Fontanna (Spievajúca fontána), która znajduje się na ulicy Hlavnej, między katedrą św. Elżbiety a Teatrem Państwowym. Fontanna to nie tylko woda, to także   gra światła i muzyka wydzwaniana przez dzwonki, które razem tworzą niesamowity spektakl. Ale to nie jedyny wodny spektakl, bo od teraz fontanna może tworzyć ekran wodny, na którym będzie można wyświetlać przedstawienia z Teatru Narodowego w Koszycach. Atrakcją fontanny jest  też 24-metrowy gejzer, będący jej częścią.
 

 

Zamek Likava będzie remontowany

Zamek Likava jest jednym z trzech zamków na Liptowie, z których zachowały się tylko dwa i to w stanie ruiny. Zamek Likava jest w tym stanie od początku XVIII wieku, kiedy to Franciszek Rakoczy kazał go zburzyć. Teraz, dzięki współpracy transgranicznej, udało się pozyskać prawie 4 miliony euro na jego odnowę. Wzmocnione zostaną mury, uzupełnione będą okna i drzwi, pojawią się nowe schody umożliwiające zwiedzanie wyżej położonej części zamku. Całość wieczorami zostanie podświetlona. W tym roku zamek najprawdopodobniej będzie nadal otwarty dla zwiedzających przez cały sezon.


Z nielegalnego wysypiska jest miejsce do rekreacji

Za zjazdem z głównej drogi między Prievidzą a Novákami w kierunku Lehoty pod Vtáčnikiem pojawiła się nietypowa gigantyczna ławka. Ma 6,5 metra wysokości, a pod nią znajduje się miejsce do siedzenia. Widać ją z daleka, ponieważ ma czerwony kolor. Lokalny przedsiębiorca Vlastimil Belaň zbudował ją w miejscu, gdzie przez wiele lat znajdowało się nielegalne wysypisko śmieci. Wcześniej zlikwidował je na własny koszt. W miejscu, gdzie kiedyś leżały sterty śmieci, obecnie znajduje się niewielki park z herbami okolicznych miejscowości, nad którym góruje... duże krzesło. Jest ono wykonane z żelaznych profili, które Belaň poddał recyklingowi.

 

Tyrolką wśród drzew

Czy wejście na wieżę widokową niedaleko jaskini może zakończyć się pół kilometra dalej? Na Gemerze to możliwe. Wszystko dzięki tyrolce, która ma swoją stację końcową w oddalonych o 500 metrów ruinach klasztoru Paulinów. Nowa, pełna adrenaliny atrakcja powstała w pobliżu Jaskini Gombaseckiej, która znajduje się na liście UNESCO. Pierwotnie tyrolka miała mieć długość 700 metrów, jednak ze względu na podwyżki projekt zmieniono na 500 metrów. Mimo to jest to najdłuższa tyrolka w kraju koszyckim i druga najdłuższa na Słowacji. Atrakcja w sezonie otwarta będzie codziennie za wyjątkiem poniedziałków.

 


4. Pomoc ponad podziałami


Bezdomni to grupa, o której najchętniej wszyscy by zapomnieli i ich nie widzieli. Jednak w Preszowie miasto ich dostrzega i zwiększyło ilość miejsc w noclegowni. Finanse na rozbudowę schroniska przeznaczył także kraj (odpowiednik naszego województwa) oraz grekokatolicka organizacja charytatywna. Dzięki temu możliwe jest wprowadzenie trzystopniowego systemu resocjalizacji, który ma pomóc bezdomnym w powrocie do normalnego życia.Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś pozytywnego i nowego!


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz 

✦ polajkujesz mój fanpage 

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: