Słowacja is the new Węgry? Prawie połowa badanych chciałaby w kraju autorytaryzmu [tekst w Krytyce Politycznej] - Słowacystka

26.01.2023

Słowacja is the new Węgry? Prawie połowa badanych chciałaby w kraju autorytaryzmu [tekst w Krytyce Politycznej]

czy ze Słowacji będą kolejne Węgry?

Obecny rząd upadł i 30 września Słowaków czekają wybory. Jednak wybory mogą oznaczać zagrożenie zmiany orientacji politycznej Słowacji.

 

Obecnie Słowacja stoi na rozdrożu. Jedna z dróg prowadzi w kierunku Zachodu i europejskich wartości. Związana jest ona jednak z rozczarowaniem obecnymi, niekompetentnymi rządami i niepewnym losem portfela przeciętnego obywatela. Jednak kurs na Zachód jest gwarantem państwa prawa, ponieważ członkostwo w Unii zmusi Słowaków do respektowania zasad, które w przeciwnym razie będą naginane według widzimisię władzy. Druga zaś to droga na Wschód, pełna wielu złudnych i podsycanych rosyjską propagandą obietnic, w tym fatamorgany tańszego gazu czy ropy. Droga ta może okazać się bardzo kusząca.

 

Zwłaszcza że po drugiej stronie granicy Viktor Orbán pokazuje, że można rządzić twardą ręką, o której  marzy niemal połowa Słowaków. Dlatego Fico od dawna skręca w kierunku orbánowskich Węgier. Ale nie jest w tym sam, ostatnio naśladować go zaczął ten, który do niedawna miał go za największego wroga — Igor Matovič.

 

W artykule przeczytacie m.in. o:

  • najnowszych notowaniach preferencji wyborczych,
  • dlaczego Słowacy chcą, by rządzili złodzieje i mafiosi,
  • upadku Igora Matoviča, który miał być zbawcą Słowacji, a okazał się jej najgorszym wrogiem,
  • zmianie strategii Matoviča, który obrał sobie za wzór Ficę i Orbána,
  • Robercie Fico, który już dawno przestał być socjaldemokratą,
  • prorosyjskich działaniach Ficy, który idzie w ramię z Orbánem,
  • różnicy między słowackim a węgierskim systemem wyborczym i jak można na Słowacji wprowadzić system podobny temu obowiązującemu na Węgrzech.

Przeczytaj cały artykuł na stronie Krytyki Politycznej 


 

Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

 

Brak komentarzy: