Prawda o trenczyńskiej Studni Miłości - Słowacystka

24.06.2021

Prawda o trenczyńskiej Studni Miłości

Ostatnio na blogu pojawiła się legenda o Studni Miłości, która znajduje się na zamku w Trenczynie. Dzisiaj czas na rozprawienie się z legendą. Ile jest w niej prawdy?


Stara legenda mówi o Fatimie, która stała się jeńcem wojennym, a zamkowa studnia została wykopana przez paszę Omara z powodu miłości do Fatimy. Z tego powodu często zamkową studnię określa się mianem Studni Miłości, która codziennie przyciąga na trenczyński zamek pary zakochanych, które przysięgają sobie przy niej miłość i wierność. 

 

Rzeczywistość bywa jednak znacznie bardziej prozaiczna 

 
Studnia nie powstała, jak podaje legenda w czasach, gdy panem na zamku był Štefan Zápoľský, który żył w latach 1434 – 1499. Źródła historyczne mówią, że studnię rozpoczęto kopać gdzieś w okolicach roku 1530, a sam proces kopania nie trwał 3-4 lat, ale 40 lat. 
 
Nie jest ona także dziełem Omara i jego podwładnych, ale studnię kopali trenczyńscy poddani i żołnierze. Zatem powodem powstania studni nie była miłość, ani pragnienie Zápoľskiego, aby mieć wodę w zamku. 
 

Sucho jak na pustyni 

 
Studnia na zamku w Trenczynie ma głębokość około 80 metrów i nigdy nie miała dostępu do podziemnego źródła wody. Służyła jedynie jako zbiornik przeciwpożarowy, w którym gromadzono wodę deszczową. Dziś poziom wody oscyluje między 12 a 15 metrami. 
 
Wodę na zamek musiano czerpać z potoku poprzez wciąganie na mury wiader przymocowanych do łańcuchów. 

 

Zapomniana studnia

Kiedy w XVIII wieku zamek spłonął, wypaliło się także zainteresowanie studnią. Studnia popadała w ruinę, była zaniedbana, jej czysta woda stawała się coraz ciemniejsza i stopniowo wyparowywała. A dla zwiedzających sama studnia była świetnym miejscem do wyrzucenia śmieci. 
 
W 1965 roku zapalony nurek, Emil Zápeca, wpadł na pomysł, żeby zaniedbaną studnię wyczyścić. Zebrał znajomych i po pracy regularnie chodzili na zamek. Gdy ekipa rozpoczynała akcję studnia była tak zamulona i zaśmiecona, że jej głębokość była pomniejszona o 26 metrów. 
 
W studni znaleziono m.in. amunicję z czasów II. wojny światowej, dużą kłodę, oryginalną wyciągarkę wody z kołem zębatym, łańcuchy, wiadra, kule armatnie, dużo monet z różnych epok, ceramikę oraz popękane metalowe młotki, którymi najprawdopodobniej kopano studnię. Wszystkie te cenne historycznie znaleziska znajdują się obecnie w muzeum na zamku.
 
Zamkowej Studni Miłości jest również poświęcona stała ekspozycja znajdująca się w pobliskiej gotyckiej kaplicy.A restauracja Fatima?

 
Restauracja istnieje naprawdę, ale w rzeczywistości pierwotnie był to budynek plebanii, należącej do kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który znajduje się nieopodal. 
 

Ciekawostka

 
Na koniec mam dla Was ciekawostkę, bo jakiś czas temu powstał pomysł, żeby w studni zamontować windę, która miałaby przyciągnąć jeszcze więcej turystów na zamek.
 
Pomysłodawcy bronili się, mówiąc, że byłaby to niepowtarzalna przygoda, bo wjazd na zamek byłby jak wjazd na 25 piętro. To emocjonalne przeżycie miałoby zostać wzmocnione poprzez zamontowanie szklanej kabiny windy i odtwarzanie podczas jazdy legendy.
 
Wielu mieszkańców Trenczyna nie zgadzała się z tym pomysłem i plan budowy windy ucichł. 
 

Mam nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego.


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomym

Brak komentarzy: