O słowackiej Wielkanocy w Piśmie Folkowym [tekst w prasie] - Słowacystka

25.06.2021

O słowackiej Wielkanocy w Piśmie Folkowym [tekst w prasie]

Mimo że Wielkanoc już za nami, to w najnowszym „Piśmie Folkowym” możecie przeczytać moją wypowiedź na temat wielkanocnych zwyczajów na Słowacji. 

 

Cieszę się, że coraz częściej udaje mi się mówić i pisać o Słowacji w różnego rodzaju mediach, nie ograniczam się tylko do mojego bloga. Jak zapewne wiecie, zależy mi na tym, żeby informacje o Słowacji docierały do nowych odbiorców. Po dwóch tekstach w „Nowej Europie Wschodniej” czas przyszedł na „Pismo Folkowe”.

 

Co prawda Wielkanoc już dawno za nami, ale udało mi się opowiedzieć co nieco o słowackiej Wielkanocy na łamach dwumiesięcznika „Pismo Folkowe”. I właśnie dotarł do mnie najnowszy numer (152-153), w którym znajdziecie moją wypowiedź na temat tradycji wielkanocnych.


W mojej wypowiedzi możecie przeczytać, że mimo tego iż Słowacja jest bliskim sąsiadem, to jednak niektóre zwyczaje i tradycje mogą się nam wydać dziwne. Artykuł ten znajdziecie także na stronie Pisma.
 

„Pismo Folkowe”[1]


Dwumiesięcznik „Pismo Folkowe” (dawniej „Gadki z Chatki”) ukazuje się nieprzerwanie od maja 1996 r. Jego poprzedni tytuł nawiązuje do miejsca siedziby redakcji – ACK UMCS „Chatka Żaka”.  Jest to najstarsze i jedyne w Polsce pismo poświęcone muzyce folkowej o zasięgu ogólnopolskim.


Założeniem magazynu jest popularyzacja muzyki tradycyjnej oraz inspirowanej folklorem wraz z jej kontekstem kulturowym. Na Pismo składają się: wywiady, artykuły, felietony, informacje o wydarzeniach, relacje z imprez, recenzje wydawnictw płytowych i książkowych, ogłoszenia, zdjęcia, grafiki itp. Od kilku lat staramy się poszerzać zakres tematyczny pisma o pokrewne ruchowi folkowemu zjawiska np. ekologia, szeroko pojmowana turystyka mająca na celu odkrywanie lokalnych tradycji i własnych korzeni, inne niż muzyka dziedziny sztuki inspirowane kulturą ludową – plastyka, film, teatr. 

 

Swój egzemplarz „Pisma Folkowego” możecie kupić m.in. w Empiku.  

 

Więcej moich tekstów, które znalazły się poza blogiem znajdziecie, klikając w poniższy przycisk:


Jeśli spodobał Ci się mój wpis, to będzie mi miło, jeśli:

✦ zostawisz tu swój komentarz

✦ polajkujesz mój fanpage

✦ udostępnisz ten wpis swoim znajomymPodczas pisania tego artykułu korzystałam z:
[1] Za: Pismo folkowe. W: umcs.pl. Artykuł dostępny online, dostęp 25.06.2021

Brak komentarzy: